top of page

MINFULNESS - REDUKCJA STRESU OPARTA NA UWAŻNOŚCI (MBSR )

Mindfulness tłumaczony jako „uważność” czy „uważna obecność” to stan świadomego kierowania uwagi na to, czego doświadczamy w chwili obecnej, na to co tu i teraz. Według najbardziej znanej definicji, którą stworzył Jon Kabat-Zinn (założyciel Ośrodka Uważności w Medycynie, Opiece Zdrowotnej i Społeczeństwie Wydziału Medycznego University of Massachusetts), mindfulness "to stan świadomości będący wynikiem intencjonalnego i nieoceniającego kierowania uwagi na to, czego doświadczamy w chwili obecnej"

Okładka książki pt. Trening uważności przedstawia morze i niebo oraz postać mężczyzny z wiosłem w rękach.

Ideą uważności jest to, aby poznać narzędzia samoregulacji i kierowania uwagi w dowolne miejsce. Jednak aby je użyć w stresujących, naładowanych negatywnie, lub przytłaczających sytuacjach, należy je ćwiczyć gdy system jest zrelaksowany i na luzie.

Trening uważności wyzwala m. in. większy spokój w sytuacjach stresowych. 

Jeśli chcesz pomóc dziecku radzić sobie ze stresem spróbuj zastosować poniższe pomysły. Wskazówki dla rodziców i opiekunów.

  • Uważnie słuchaj: Zawsze bądź otwarty/a na rozmowę z dzieckiem. Pozwól mu opowiedzieć o swoich uczuciach i obawach. Uważne słuchanie bez oceniania, dawania rad jest kluczowe w budowaniu więzi i zaufania. Chciałbyś/ Chciałabyś żeby dziecko przyszło do Ciebie zawsze kiedy tego potrzebuje, prawda?

  • Naucz siebie i dziecko technik relaksacyjnych: Nauka technik relaksacyjnych, takich jak głębokie i powolne oddychanie, medytacja lub proste ćwiczenia relaksacyjne, może pomóc dziecku zmniejszyć napięcie i stres. Oczywiście przykład idzie z góry więc zacznij od siebie i znajdź dla siebie dobry sposób na uważne i relaksacyjne bycie. Jeśli nie masz pomysłu to znajdziesz ćwiczenia w naszych Kartach: Uważność dla dzieci.

Spokój żyrafy - okładka książki ze scenariuszami warsztatów minfulness dla klas I-II szkoły podstawowej. Na okładce głowa żyrafy na żółto białym tle oraz sylwetki żyraf - grafika wektorowa w czarnym kolorze.

MINFULNESS W SZKOLE

Uważność możemy w uczonych przez siebie klasach wprowadzać powoli, małymi kroczkami. Dobrym pomysłem będzie poświęcenie lekcji wychowawczej na wprowadzenie do tematu. Oczywiście możemy też pokusić się o zorganizowanie warsztatów psychoedukacyjnych, które poprowadzi psycholog lub trener mindfulness – pokazując również nam, jak możemy ćwiczyć na co dzień z uczniami. Jeśli jednak to rozwiązanie będzie poza naszym zasięgiem, możemy przygotować takie zajęcia samodzielnie, korzystając z coraz szerszej oferty praktycznych publikacji dotyczących mindfulness (takich jak „Dziecko wolne od stresu” autorstwa prekursorki rozwijania uważności u dzieci i młodzieży – książka ta zawiera wskazówki i dla rodziców, i dla nauczycieli).

Okładka książki pt. Trening koncentracji i trening uważności dla dzieci - ćwiczenia dla dzieci i rodziców. Na okładce przedstawiono postacie dziewczynki i chłopca z rakietami do gry w tenisa w strojach do gry. Grafika wektorowa.

(S)pokój nauczycielski

Pigułka wiedzy o mindfulness, czyli materiały wraz z prostymi, podstawowymi ćwiczeniami, które można wykorzystać w pracy również w grupach wielokulturowych.

ARTYKUŁY

ĆWICZENIE UWAŻNOŚCI

Ćwiczenia uważności to medytacje polegające na koncentrowaniu się i utrzymywaniu skupienia na jednej czynności, np. na oddychaniu, chodzeniu, jedzeniu.

bottom of page