top of page

Co warto wiedzieć o dysleksji ?

Dysleksja to termin stosowany zwykle w stosunku do osób dorosÅ‚ych, a przynajmniej nastolatków. W przypadku dzieci poniżej dziesiÄ…tego roku życia mówimy raczej o dysleksji rozwojowej. Dysleksja rozwojowa może - choć nie musi - przeksztaÅ‚cić siÄ™ w dysleksjÄ™.

 

Termin dysleksja rozwojowa obejmuje kilka rodzajów zaburzeÅ„:


Dysleksja - rozumiana jako trudnoÅ›ci w czytaniu, przejawiajÄ…ce siÄ™ zaburzeniami tempa i techniki czytania, jak i stopnia rozumienia treÅ›ci. Używanie terminu "dysleksja" do okreÅ›lenia kÅ‚opotów z czytaniem zwiÄ™ksza baÅ‚agan w terminologii, jednak tak siÄ™ niezbyt szczęśliwie przyjęło.
 

Dysortografia - czyli trudnoÅ›ci z opanowaniem poprawnej pisowni. Å»eby można byÅ‚o stwierdzić dysortografiÄ™ trzeba sprawdzić, czy dziecko popeÅ‚nia bÅ‚Ä™dy ortograficzne mimo dobrej znajomoÅ›ci zasad pisowni. U dzieci popeÅ‚niajÄ…cych bÅ‚Ä™dy ortograficzne i nie znajÄ…cych zasad pisowni trudno mówić o dysortografii.


Dysgrafia - czyli niski poziom graficzny pisma (potocznie mówimy, że dziecko brzydko pisze). Litery pisane przez dziecko sÄ… koÅ›lawe, różnej wielkoÅ›ci i czÄ™sto lÄ…dujÄ… na niewÅ‚aÅ›ciwej wysokoÅ›ci. Praktycznie wszystkie dzieci zaczynajÄ…ce pisać popeÅ‚niajÄ… tego typu bÅ‚Ä™dy, wiÄ™c wystÄ™powanie ich w pierwszym zeszycie nie stanowi podstawy do obaw. Problem pojawia siÄ™, gdy bÅ‚Ä™dy utrzymujÄ… siÄ™ mimo upÅ‚ywu czasu.
 

Dyskalkulia - czyli problemy w matematyce. Dzieci z dyskalkuliÄ… majÄ… zwykle kÅ‚opoty z pojÄ™ciem liczby, porównywaniem liczebnoÅ›ci zbiorów, ocenianiem co jest wiÄ™ksze a co mniejsze i tak dalej.

 

Symptomy dysleksji rozwojowej:
 

Informacji o objawach dysleksji dostarcza przede wszystkim badanie pedagogiczne: ocena gÅ‚oÅ›nego czytania (tempa, techniki i liczby bÅ‚Ä™dów) oraz stopnia zrozumienia przeczytanego tekstu. Ocena poziomu pisania obejmuje analizÄ™ zeszytów i prac pisemnych dziecka: ze sÅ‚uchu (dyktando), ze wzoru (przepisywanie), z pamiÄ™ci. Rozmowa z nauczycielem i rodzicami dostarcza informacji od jak dawna obserwuje siÄ™ trudnoÅ›ci dziecka, czego one dotyczÄ… i jak zmieniaÅ‚y siÄ™ w ciÄ…gu życia dziecka. Najczęściej trudnoÅ›ci w czytaniu i pisaniu dostrzegane sÄ… u dzieci dopiero w okresie nauczania poczÄ…tkowego, a powinno siÄ™ je zauważać w okresie przedszkolnym, gdy dziecko zaczyna siÄ™ uczyć czytania. Najlepiej, gdy symptomy zapowiadajÄ…ce przyszÅ‚e trudnoÅ›ci w czytaniu i pisaniu ujawnimy jeszcze przed podjÄ™ciem nauki szkolnej tj. w przedszkolu. SÄ… to objawy dysharmonii rozwoju psychoruchowego, a wiÄ™c opóźnienia niektórych funkcji poznawczych oraz funkcji ruchowych, które leżą u podstaw uczenia siÄ™ czynnoÅ›ci czytania i pisania. W takim wypadku mówimy o „ryzyku dysleksji”. Może ono dotyczyć dzieci pochodzÄ…cych z nieprawidÅ‚owej ciąży i porodu oraz tych, u których w rodzinach wystÄ™powaÅ‚y podobne zaburzenia. Dlatego należy bacznie obserwować ich rozwój i eliminować wszelkie opóźnienia rozwojowe.

​

bottom of page