D o s k o n a l e n i e online
ZASOBY
Platforma edukacyjna Ministerstwa Edukacji Narodowej
Nauka zdalna podczas zawieszenia zajęć w szkołach - rekomendacje dla nauczycieli i dyrektorów
Poradniki dla nauczycieli Poradniki dla dyrektorów Poradniki dla rodziców
E podręczniki są całkowicie bezpłatne dla wszystkich. Dostępne z dowolnego miejsca o dowolnej porze, siedem dni w tygodniu. Można wydrukować ich treści w wersji PDF. Ułatwiają kształcenie umiejętności i budowanie wiedzy uczniów poprzez różnorodne formy aktywności i przekazu, ćwiczenia interaktywne, materiały multimedialne. Dają możliwość tworzenia lekcji interdyscyplinarnych, autorskich nauczycielskich wersji podręcznika, pracy grupowej, kształcenia indywidualnego. Wszystkie treści wytworzone dla e materiałów zostały opublikowane na wolnej licencji Creative Commons. Staramy się ułatwić korzystanie z e materiałów dzieciom i nauczycielom niepełnosprawnym, stworzyliśmy dla nich udogodnienia. Planujemy wzbogacanie zbiorów o kolejne e‑materiały - multimedia, rozwijanie treści i funkcjonalności, wprowadzanie nowych technologii. Będziemy się wsłuchiwać w uwagi i krytyki, reagować na potrzeby i propozycje. Modyfikować i unowocześniać, starając się nadążyć za rozwojem technologii i wzrostem oczekiwań najbardziej wymagającego odbiorcy – ucznia.
Każdy z użytkowników platformy edukacyjnej Dzwonek.pl może korzystać z szerokiej gamy darmowych i płatnych e-podręczników oraz interaktywnych ćwiczeń proponowanych przez różnych wydawców, które zamieszczone zostały w zakładce „Kolekcje”.
Serwis umożliwia również nawigację pomiędzy interesującymi wydawnictwami, etapami edukacyjnymi i przedmiotami. Zarówno nauczyciel, jak i uczeń oraz rodzic może korzystać ze wszystkich funkcji serwisu zupełnie bezpłatnie.
Ponadto strona umożliwia korzystanie z dziennika elektronicznego, udziału w konkursach, tworzenia wirtualnych szkół, klas, planu lekcji dla całej szkoły, wysyłania zadań, komunikacji, wgrywania własnych plików i udostępniania ich - wszystko to jest dostępne za darmo. Wystarczy się zarejestrować!
Serwis eKreda.pl pozwala za pomocą kliku kliknięć stworzyć angażujące zasoby e-learningowe, a następnie udostępnić je swoim uczniom lub innym nauczycielom – www.ekreda.pl
To portal wiedzy dla nauczycieli, który zawiera bezpłatne materiały edukacyjne dostosowane do wszystkich etapów kształcenia. Zasoby portalu są kompatybilne z tablicami interaktywnymi i innymi urządzeniami wspomagającymi pracę nauczyciela, np. tabletami.
Portal zawiera ok. 28 tys. pojedynczych, interaktywnych materiałów, które mogą być pomocne w realizacji treści ze wszystkich przedmiotów, na różnych poziomach edukacyjnych. Są to m.in.: scenariusze lekcji, ćwiczenia, teksty, animacje, slajdy, symulacje, gry dydaktyczne, filmy. Wszystkie materiały Scholarisa, bez względu na przyporządkowanie do poprzedniej lub aktualnej podstawy programowej, mogą być pomocne w pracy ucznia i nauczyciela.
Wyszukiwanie na portalu jest możliwe zarówno dla poprzedniej, jak i obecnie obowiązującej podstawy programowej kształcenia ogólnego (po wybraniu zakładki „Nowa podstawa programowa” użytkownik zostanie przeniesiony na portal.scholaris.pl). Korzystając z wyszukiwarki, można filtrować zasoby według: etapów edukacyjnych, przedmiotów, typów zasobu, słów i wyrażeń kluczowych.
Nauczanie języków obcych
Zestaw Uniwersalnych Kart dla zajęć
z dziećmi i młodzieżą do pobrania
ze strony edunation.pl
Karty nie mają napisów, które można wykorzystać na zajęciach językowych niezależnie od jeżyka jakiego uczymy. Jeżeli Napisy można samodzielnie edytować.
Otwórz plik z prezentacją PowerPoint. Kliknij na obszar z tekstem TU WPISZ TEKST, zaznacz go i wpisz swoje słowo. Jeżeli nie znajduje się ono na środku ramki, można je przesunąć w dowolne miejsce. Więcej na stronie
Ponadto zestaw zawiera:
-
Karty do gry memory
-
Kartę pracy do liczenia przedmiotów i ćwiczenia liczebników
-
Grę planszową, która może służyć do ćwiczenia słownictwa, tworzenia opisów i układania zdań, w zależności od tego na którym polu stanie gracz.
-
2 karty pracy do ćwiczenia słownictwa.
-
10 kart do grania w bingo.
Aby pobrać karty pracy należy się zapisać. Więcej o materaiałach na stronie bloga edunation.com.pl
To portal internetowy zawiera większość szkolnych lektur dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Użytkownicy mogą pobierać książki zarówno na swój komputer, jak również czytnik ebook czy też komórkę. Wszystkie pozycje są dostępne bezpłatnie, bez konieczności zakładania konta oraz logowania.
Webinaria "Uczę wyobraźni" - szkolenie wideo wraz z synchroniczną prezentacją. Na stronie znajdziesz też dodatkowe materiały do pobrania, m.in. przydatne grafiki, szablony gier czy dźwięki, oraz osobny plik z prezentacją do szkolenia.
Nie wiesz, jak pracować z uczniami zdalnie? Nie masz pomysłu na lekcję online. Zajrzyj do naszych cyfrowych zasobów i zainspiruj się! Co można robić w domu? Eksperymentować, konstruować, a przy tym – doskonale się bawić. Na stronie mnóstwo pomysłów do wykorzystania na własnych zajęciach. Na bieżąco możesz śledzić CNK na Facebooku, a tutaj znajdziesz wszystko zebrane w jednym miejscu.
Edukacja online. Inspiracje dla nauczycieli
Projekt "Lekcja:Enter" to największy projekt edukacji cyfrowej w Polsce skierowany do szkół. Daje on wsparcie około 100 placówkom edukacyjnym na przeprowadzenie bezpłatnych szkoleń dla nauczycieli z lepszego wykorzystywania nowych technologii, e-zasobów i aktywizujących metod nauczania w edukacji dzieci i młodzieży. Wyłonione w konkursie grantowym placówki dostaną wsparcie finansowe oraz merytorycznie, aby móc jak najlepiej przygotować szkolenia dla pedagogów w swoim regionie. Ze względu na trwający stan epidemii wszystkie szkolenia w ramach projektu odbywają się online.
Prezentacja z webinarium "Chcę uczyć zdalnie - jak zacząć?"
Wideoporadniki
dla nauczycieli
Jak uczyć zdalnie
Szkoły online ruszają w oparciu o Google Classroom
Ze względu na pandemię koronawirusa polskie szkoły pozostają zamknięte. Nie oznacza to jednak, że uczniowie mają wolne od nauki. Uczą się w domu. Do tej pory większość szkół postawiło na dość archaiczny model – nauczyciele przygotowywali zadania, a uczniowie rozwiązywali je samodzielnie. Jest to jednak rozwiązanie krótkoterminowe – nowej wiedzy nie da się przekazać bez czynnego udziału nauczyciela w lekcji.
A skoro lekcje nie mogą odbywać się stacjonarnie, w szkole… Google udostępnia szkołom Google Classroom. Aplikacja Google została zaprojektowana z myślą o zdalnym prowadzeniu lekcji. Classroom to aplikacja, która łączy w sobie wszystkie, niezbędne do prowadzenia lekcji narzędzia – od poczty elektronicznej przez arkusze kalkulacyjne, narzędzie do tworzenia prezentacji online, kalendarz, nielimitowany dysk, aż po możliwość prowadzenia wideokonferencji, dzięki której nauczyciele będą mogli prowadzić lekcje z domu. Google w oficjalnym komunikacie informuje również, że wkrótce udostępni wideo-poradniki pomagające w skorzystaniu z tych narzędzi. Żeby skorzystać z powyższych narzędzi, szkoły muszą zarejestrować się pod tym adresem: http://bit.do/gsuiterejestracj
Materiały edukacyjne zgromadzone w serwisie gov.pl/zdalnelekcje pozwalają odesłać uczniów do odpowiednich tematów i treści dostępnych w Internecie. Na stronie MEN zdalne lekcje materiały - linki do wskazanych źródeł - pogrupowane zostały w kilka kategorii.
Portal gromadzi informacje i dostęp do materiałów, dzięki czemu pomaga w skutecznym wykorzystaniu potencjału jaki daje dostęp do Internetu. Materiały zostały uporządkowane w grupy:darmowe zasoby edukacyjnych oraz porady i inspiracje dla nauczycieli. Ponadto Cyfrowy Nauczyciel dostępny jest na Facebooku.
W serwisie znajdziesz:
-
Nowoczesne narzędzia i technologie cyfrowe, interaktywne, chmurowe
-
Nowoczesne metody edukacyjne wspomagane najnowszymi technologiami
-
Przykłady dobrych praktyk
Serwis Anglista Online powstał, aby wspierać Państwa w zdalnej pracy z uczniami w czasie zawieszenia zajęć w szkołach.
Zasoby obejmują :
-
Informacje o materiałach dydaktycznych, które można wykorzystać w zdalnej pracy z uczniami – m.in. kartach pracy, filmach i aplikacjach
-
Otwarty dostęp do Książek ucznia i Zeszytów ćwiczeń w wersji do wyświetlania – nauczyciele, uczniowie i rodzice mogą z nich korzystać bez logowania w czasie, kiedy szkoły pozostają zamknięte!
-
Pliki z wybranymi rozdziałami z Zeszytów ćwiczeń
-
Serię praktycznych wideo-szkoleń „Jak UCZYĆ online?”
-
Dane kontaktowe do naszych reprezentantów oraz wsparcia technicznego, a także linki prowadzące do naszych grup na Facebooku, w których już ponad 10 000 nauczycieli wymienia się pomysłami i materiałami – także na pracę online!
Pi-stacja to stale rosnąca kolekcja krótkich filmów edukacyjnych realizujących podstawę programową kształcenia ogólnego i ściśle do niej dopasowanych.
To wysokiej jakości darmowe materiały edukacyjne,
z których można uczyć się w dowolnym miejscu i czasie na komputerze, tablecie lub telefonie komórkowym.
Zaczynamy od matematyki – na stronie pistacja.tv i na kanale YouTube znajduje się już ponad 500 kilkuminutowych filmów, w których tutorzy portalu tłumaczą wszystko, co zawiera podstawa programowa: od liczb naturalnych po mnożenie potęg.
Z myślą o uczniach, którzy w najbliższych tygodniach będą realizować program nauczania poza szkołą, zespół Pi-stacji zaplanował webinary powtórkowe dla ósmoklasistów i maturzystów, które tak jak wszystkie zasoby projektu będą udostępnione za darmo na kanale YouTube Pi-stacji.
Portal Wordwall umożliwia zarówno tworzenie ćwiczeń interaktywnych, jak i do wydruku. Większość naszych szablonów jest dostępna w obu wersjach – interaktywnej i do wydruku.
Materiały interaktywne mogą być odtwarzane na dowolnym urządzeniu z dostępem do Internetu, takim jak komputer, tablet, telefon czy tablica interaktywna. Uczniowie mogą w nie grać sami lub pod opieką nauczyciela, zmieniając się w czasie zajęć.
Materiały do wydruku można bezpośrednio wydrukować lub pobrać jako pliki PDF. Mogą być uzupełnieniem ćwiczeń interaktywnych lub stanowić samodzielne ćwiczenia.
Ćwiczenia są tworzone przy użyciu systemu szablonów. Szablony zawierają znane klasyczne ćwiczenia, takie jak Test i Krzyżówka. Mamy też gry zręcznościowe, takie jak Labirynt i Samolot, a także narzędzia do zarządzania zajęciami
Khan Academy, na której uczniowie w atrakcyjny i merytoryczny sposób, wykorzystując nowoczesne technologie mogą uczyć się matematyki, ale też innych przedmiotów.Uczniowie mogą uczyć się w swoim własnym tempie, sięgając po nowy materiał lub uzupełniając luki w zrozumieniu tego, o czym była już mowa. W ten sposób skutecznie budują solidną wiedzę. Stworzone przez ekspertów (na polskiej stronie materiały tłumaczą lub tworzą na licencji CC: osoby, mające stopień naukowy) materiały złożone z filmów, ćwiczeń i artykułów wspomagają naukę matematyki, przedmiotów przyrodniczych, programowania i wielu innych dziedzin. Dostępne na zawsze za darmo dla uczniów, studentów
i nauczycieli.