top of page
111.jpg

Większość z kanałów na YouTube, które opisuje nie publikuje wcale na licencjach Creative Commons, ale to nie ma większego znaczenia. Ich największą wartością jest treść i sposób przekazywania wiedzy za pomocą wideo, zwykle krótkich, atrakcyjnych i na temat. Są to kanały ogromne, o wielu tematach i często aktualizowane oraz mniejsze, skupione na jednym zagadnieniu i często robione przez jednego pasjonata lub pasjonatkę. Wybór jest całkowicie subiektywny i podzielony na: szkolne, dla uczniów i nauczycieli

555.jpg

Zwykle edukacja przez internet to wybór dla osób bardzo zmotywowanych lub dla tych, którzy nie mają łatwego dostępu do fizycznych instytucji lub społeczności, z którymi mogą się uczyć. Epidemia koronawirusa (COVID-19) testuje te założenia. 

1.jpg

W sieci znajduje się mnóstwo edukacyjnych blogów, na których nauczyciele dzielą się swoimi pomysłami na kreatywne lekcje online i pomysły na zagospodarowanie wolnego czasu. 

W przestrzeni internetowej z powodzeniem funkcjonuje wiele edukacyjnych platform oferujących szkolenia, kursy i nagrania wideo lekcji z matematyki, informatyki, czy innych przedmiotów. 

1.jpg

Google udostępnia szkołom Google Classroom

 

Classroom to aplikacja, która łączy w sobie wszystkie, niezbędne do prowadzenia lekcji narzędzia – od poczty elektronicznej przez arkusze kalkulacyjne, narzędzie do tworzenia prezentacji online, kalendarz, nielimitowany dysk, aż po możliwość prowadzenia wideokonferencji, dzięki której nauczyciele będą mogli prowadzić lekcje z domu.

555.jpg
888.jpg

Epodreczniki.pl, podręcznik internetowy „Włącz Polskę”, portale edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej, Telewizji Polskiej, Polskiego Radia czy Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji to strony, które mogą być wykorzystywane do zdalnej pracy z uczniami w okresie zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji, Zespołem GovTech Polska i instytucjami publicznymi przygotowało rekomendacje dotyczące materiałów edukacyjnych do wykorzystania przez nauczycieli i dyrektorów szkół.

1.jpg

Istnieje wiele narzędzi wspierających interakcje podczas prowadzenia lekcji, szkoleń i warsztatów. Kahoot, Quizizz, Google Forms… to tylko kilka najpopularniejszych. Każde z nich oferuje trochę inne funkcje i doświadczenie użytkownikom i użytkowniczkom. Dlatego często jedno narzędzie pasuje lepiej określonej grupie wiekowej lub do różnych metod edukacyjnych. Najważniejsze w tego typu aplikacjach jest wygoda tworzenia nowych quizów i ankiet oraz prostota użycia po stronie uczestników zajęć.

bottom of page