D o s k o n a l e n i e online
ZASOBY
E-learning jest to technika nauczania/uczenia siÄ™ i szkolenia, wykorzystujÄ…ca dostÄ™pne media elektroniczne tj.: internet, telewizja interaktywna, przekazy satelitarne i CD-ROMy. Opisywana forma nauczania, umożliwia doskonalenie umiejÄ™tnoÅ›ci, ukoÅ„czenie kursów, a ostatnimi czasy nawet studiów – bez koniecznoÅ›ci kontaktu face to face (twarzÄ… w twarz) z wykÅ‚adowcÄ…/trenerem.W Polsce e-learning wystÄ™puje również pod nazwami: e-kursy, e-ksztaÅ‚cenie, zdalne nauczanie.
Terminy zwiÄ…zane z e-learningiem
-
Online learning (nauka w sieci) – jest to zdobywanie wiedzy przy wykorzystaniu Internetu (brak zarówno fizycznie istniejÄ…cych materiaÅ‚ów dydaktycznych, jak i bezpoÅ›redniego kontaktu z nauczycielem)
​​
-
Mixed-mode/resorce-based/blended learning (nauka w trybie mieszanym) – metoda Å‚Ä…czÄ…ca uczenie siÄ™ bezpoÅ›rednie (poprzez kontakt face to face z nauczycielem) ze zdobywaniem wiedzy na odlegÅ‚ość.
-
Learning object (obiekt uczenia siÄ™) – program, strona, plik, który jest wielokrotnie używany w trakcie e-learningu.
-
LMS (System ZarzÄ…dzania Uczeniem siÄ™) – komplet narzÄ™dzi e-learnigu, dostÄ™pnych poprzez wspólny interfejs. System ten czÄ™sto przyjmuje formÄ™ platform edukacyjnych.
Modele e-learnigu
-
Bazy danych – forma wyszukiwania informacji w indeksowanych bazach danych.
-
Online Support– podobnie do bazy danych, polega na wyszukiwaniu informacji, ale tym razem źródÅ‚em wszelkiej wiedzy sÄ… fora, chat roomy, biuletyny i poczty elektroniczne
​​
-
Szkolenia asynchroniczne- pozwalają na naukę we własnym tempie. Kontakt z nauczycielem możliwy jest tutaj poprzez grupy dyskusyjne, e- maile i fora. Wszelkie dodatkowe materiały są dostępne w formie elektronicznej
​​
-
Szkolenia synchroniczne– uczniowie komunikujÄ… siÄ™ z instruktorem o okreÅ›lonej porze. CzÄ™sto wystÄ™pujÄ… w formie wirtualnej klasy jak i wideo - konferencji.
Blended learning lub B-learning – mieszana (zintegrowana, hybrydowa) metoda ksztaÅ‚cenia, Å‚Ä…czÄ…ca tradycyjne metody nauki (bezpoÅ›redni kontakt z prowadzÄ…cym) z aktywnoÅ›ciami prowadzonymi zdalnie za pomocÄ… komputera (M-learning). Stosunek poszczególnych elementów dobiera siÄ™ w zależnoÅ›ci od treÅ›ci kursu, potrzeb studentów i preferencji prowadzÄ…cego. Metoda ta cechuje siÄ™ dużą skutecznoÅ›ciÄ…, ponieważ pozwala na elastyczny sposób budowania szkolenia z uwzglÄ™dnieniem celów, tematyki i specyfiki branży oraz grupy uczestników. ZaletÄ… B-learningu jest z pewnoÅ›ciÄ… możliwość stosowania zdalnych jak i bezpoÅ›rednich form aktywizacji uczniów oraz wspólnej pracy on-line nauczyciela i uczniów. Organizacja czasu w B-learningu jest swobodna dziÄ™ki zajÄ™ciom zdalnym, a nie wymuszona jak w przypadku tradycyjnych zajęć stacjonarnych.