top of page
Wynalazki i konstrukcje Leonarda da Vinci

Leonardo da Vinci jest znany głownie ze swojego, wyprzedzającego epokę malarstwa. Nie mniej jednak wizjonerskie były jego wynalazki techniczne, których większości jednak nigdy nie zbudował, a do dnia dzisiejszego zachowały się jedynie ich szkice. Wystarczy wspomnieć, że to właśnie Leonardo opracował wczesne koncepcje śmigłowca oraz czołgu.

Na tysiącach stron pozostawionych notatek da Vinci pozostawił pokaźną liczbę szkiców technicznych, co skłania do twierdzenia, że inżynieria mogła stanowić główne pole jego zainteresowań. Przez stulecia nikt nie potrafił nawet zrozumieć na czym polegała koncepcja części wynalazków, a dopiero w dwudziestym wieku zagorzali pasjonaci zaczęli realizować te projekty udowadniając, że były one możliwe do wykonania już za życia wynalazcy.

W 1965 roku w Bibliotece Narodowej w Madrycie odkryte zostały dwa manuskrypty. Zapisane ręką mistrza siedemset stron, pełne nieznanych do tej pory projektów technicznych i notatek, dotyczyło architektury, geometrii, mechaniki i kartografii. 

W 2004 r. naukowcy z włoskiego laboratorium multimedialnego Leonardo3, zafascynowani odnalezionymi w madryckich kodeksach projektami robotów i machin genialnego Włocha, postanowili zaprezentować je w formie trójwymiarowych rekonstrukcji. (...) Jednym z niezwykłych projektów Leonarda był robot-wojownik. Zainspirowany antycznymi wpływami, jakie w renesansie zostały ponownie odkryte dla świata, da Vinci stworzył mechanicznego rycerza. Projekt powstał około 1495 r. Odnalezione po kilkuset latach w madryckiej bibliotece rysunki przedstawiały rycerza w stroju niemiecko-włoskim. Mechaniczny rycerz potrafił siadać, poruszać ramionami, krę- cić głową. Był zbudowany jak człowiek. Leonardo na anatomii znał się bowiem nieźle, ponieważ brał udział w sekcjach zwłok i prowadził własne badania. 

Niezwykłe wynalazki Leonarda da Vinci
Machiny wojenne Leonarda da Vinci

Leonardo da Vinci pozostawił po sobie notatki wypełnione projektami maszyn wojennych. 

Spingarda


Charakter pisma na tym arkuszu jest typowy dla wczesnego okresu aktywności Leonarda. Odznacza się eleganckim duktem, wykorzystuje graficzne ozdoby, np. motywy kwiatowe. Jednak najważniejszy na karcie jest sam rysunek. Notatki dostarczają kilku wyjaśnień dotyczących szczegółów konstrukcji, ale sedno projektu spingardy zostało powierzone językowi wizualizacji. Już przed Leonardem niektórzy wybitni artyści-inżynierowie XV wieku zaczęli głośno mówić o intelektualnej naturze grafiki, a tym samym o naukowej wartości projektowanych za pomocą rysunków maszyn. Proces dowartościowania tej funkcji obrazu osiągnął apogeum za czasów Leonarda, co wyraźnie widać już w jego wczesnych rysunkach. (...) Ilustracje Leonarda i komentarze umieszczone na tym arkuszu są czymś zupełnie innym: mają przede wszystkim informować o szczegółach konstrukcyjnych urządzenia i pokazywać zależności między elementami.

Ogromy łukowy most nad Bosforem w Konstantynopolu projektu Leonarda da Vinci miał mieć tylko jedno przęsło przy długości około 300 metrów. W 1502 roku sułtan Bajazyd II, stojący na czele Imperium Osmańskiego, rozesłał zaproszenie do wykonania projektu mostu łączącego Konstantynopol z sąsiednim miastem Galata. Miał do być w swoim czasie najdłuższy most na świecie.

Most w Konstantynopolu wg. Leonarda da Vinci (ciekawostki)
Celuj z domu.png
bottom of page