top of page

Badacze nie ustają w odkrywaniu nowych treści w dziełach artysty, filozofa i muzyka, który nie ukończył studiów uniwersyteckich, ale poprzez rozwijanie ciekawości świata stał się geniuszem nauki. Leonardo był wizjonerem, człowiekiem renesansu.

Leonardo da Vinci – człowiek renesansu (kalendarium życia i twórczości)

Leonardo da Vinci (właściwie Leonardo di ser Piero da Vinci) urodził się 15 kwietnia 1452 w Anchiano niedaleko Vinci we Włoszech. To najbardziej znany włoski renesansowy malarz, architekt, filozof, muzyk, pisarz, odkrywca, matematyk, mechanik, anatom, wynalazca, geolog. (...) Oprócz zadań artystycznych Leonardo podejmował się także innych projektów, m.in. projektował studnie, urządzenia grzejne i pawilony ogrodowe. Utrzymywał kontakty z rzemieślnikami, aby dowiedzieć się jak najwięcej o budowie kanałów i wznoszeniu murów. Badał urządzenia systemu kanałów w otoczeniu miasta, konstruował machiny wojenne. Studiował podstawy mechaniki i zgłębiał naturę wody.

Audycje radiowe

W Mediolanie spotkał wybitne osobistości. Wymieniał się poglądami i pomysłami z artystami i uczonymi, uzyskując dzięki tym kontaktom wiele inspiracji. Za sprawą znajomości z architektem Donato Bramante rozwinął zdolność sztuki budowlanej. Razem z matematykiem Lucą Piacolim studiował geometrię i w 1498 wykonywał ilustracje do jego książki o teorii proporcji zatytułowanej: O boskiej proporcji. Leonardo zaczął studiować podstawy geometrii, kanony proporcji i harmonii. Samodzielnie zgłębiał język łaciński, aby móc studiować starożytne dzieła, uznawane wówczas za podstawę wiedzy. Przy natłoku innych prac zdarzało mu się nie znajdować czasu na malowanie. W tym okresie proponował także swoje usługi hrabiemu Ligny.

Rysunki anatomiczne Leonarda da Vinci
Leonardo da Vinci przeprowadził około 30 sekcji zwłok

Leonardo da Vinci dał się poznać światu przede wszystkim jako znakomity malarz, choć jego zainteresowania były niezwykle szerokie. Interesował się architekturą, był filozofem, odkrywcą, wynalazcą, a także – z czego być może nie każdy zdaje sobie sprawę – anatomem i badaczem ludzkiego ciała. (...) Znajomość ludzkiej anatomii jest niezbędna każdemu artyście, który podejmuje się malowania ludzkich sylwetek. Dlatego też, kiedy Leonardo otrzymał zlecenie na stworzenie na ścianach Sali Rady w Palazzo Vecchio malowidła, przedstawiającego Bitwę pod Anghiari, wymagającego przedstawienia wielu sylwetek ludzkich, Leonardo przystąpił do zgłębiania kwestii ludzkiej anatomii. Pierwsze studia anatomiczne powstały w oparciu o ludzką czaszkę, w której posiadanie udało się wejść Leonardo. Odtworzył nie tylko najdrobniejsze detale budowy kości, ale także przebieg nerwów i naczyń krwionośnych. Stworzył także szkice obrazujące wygląd płodu ludzkiego, opierając się jednak nie na ludzkim płodzie, lecz na krowim. 

Scenariusze
Leonardo da Vinci – 500. rocznica śmierci (2019 r.)

Leonardo zmarł 2 maja 1519 r., w posiadłości Cloux w dolinie Loary, gdzie spędził ostatnie dwa lata swojego życia. Został pochowany 12 sierpnia w kościele Saint Florentin, w zamku Amboise. Da Vinci przebywał we Francji na zaproszenie króla Franciszka I, który otoczył go swoim mecenatem, zapewniając wynagrodzenie, utrzymanie oraz wszelkie wygody. Choć Toskańczyk nosił tytuł królewskiego malarza, inżyniera i architekta – jego działalność na dworze była ograniczona ze względu na paraliż prawej ręki w wyniku przebytego udaru mózgu. Był jednak w dalszym ciągu aktywny, posługując się lewą. Leonardo nadal pisał, projektował i choć już nie mógł utrzymać pędzli, aby podjąć się malowania nowych dzieł, najprawdopodobniej pracował jeszcze nad swoim najdoskonalszym obrazem – Mona Lisą, towarzyszącym mu do końca życia.

Leonardo da Vinci - ideał człowieka renesansowego

Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Opracowała: Edyta Kilian

Wrocław, maj 2023

b0aed3_c872b5da5a564c1c8ee0fbe02eb9ea8d.png
  • Instagram
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Ikona szara Pinterest
bottom of page