top of page

Vincent van Gogh

tematyczne zestawienie materiałów źródłowych opracowane w oparciu o źródła wiedzy i informacji dostępne w zasobach Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu i sieci bibliotek pedagogicznych Dolnego Śląska.

Zestawienie bibliograficzne 
Słoneczniki - Sheramy Bundrick (okładka książki)

Słoneczniki / Sheramy Bundrick ; z ang. przeł. Maciejka Mazan. Warszawa : Świat Książki, 2011. - 396, [1] s.

Powieść obyczajowa, rozgrywająca się w ostatnich latach życia twórcy "Słoneczników", zmarłego w 1980 roku. Fikcyjny romans wpisany w prawdziwą biografię malarza, z biedą, zaburzeniami emocjonalnymi, obciętym uchem, toksycznymi stosunkami Van Gogha z bratem Theo... Historia przyjaźni i miłości dziwnego, wrażliwego artysty z młodą prostytutką Rachel przeradza się w przejmującą opowieść o związku nieprzystosowanego mężczyzny z osamotnioną dziewczyną. Na barwnym, pełnym szczegółów, tle epoki.

Vincent van Gogh : 1853-1890 : wizja i rzeczywistość - Ingo F. Walther (okładka książki)

Vincent van Gogh :1853-1890 : wizja i rzeczywistość / Ingo F. Walther ; [tł. Elżbieta Wojciechowska]. Warszawa : Edipresse Polska, 2005. - 95, [1] s.

Album prezentuje życie i twórczość Vincentego van Gogha. Jego życie było jednym pasmem niepowodzeń. We wszystkim, co jego światu, jego czasom, wydawało się znaczące, poniósł fiasko: nie był w stanie założyć rodziny, zarobić na własne utrzymanie, nie potrafił nawet porozumieć się z ludźmi. Jako malarz znalazł jednak sposób, by chaosowi rzeczywistości przeciwstawić pewien - swój własny - porządek. Jego sztuka była regulatorem w świecie, przeciwko światu, w którym nie mógł się odnaleźć. Przeciw jego nieprzejrzystości wystąpił z bezpardonowym, również teoretycznie ugruntowanym zdecydowaniem artysty, na jego anonimowość odpowiedział subtelnie wyważonym patosem, jego ciągłemu biegowi przeciwstawił witalność szczegółu. Nie chciał stłumić rzeczywistości, ani z rezygnacją cierpieć z jej powodu, lecz uczynić ją zrozumiałą, uchwytną. Poprzez sztukę ten tak mu wrogi świat miał stać się jego własny.

Van Gogh - Anna Torterolo (okładk ksążki)

Van Gogh / [tekst Anna Torterolo ; tł. Rafał Rudowski ; red. Aleksandra Czeszunist-Cicha]. Warszawa : Rzeczpospolita : HPS, cop. 2006. - 143, [1] s.

Nowa seria, poświęcona wielkim mistrzom i kierunkom w malarstwie od średniowiecza do końca XX wieku, przedstawia kluczowe momenty w historii sztuki zachodnioeuropejskiej. Z treścią każdego tomu, zawierającego syntetycznie przedstawione informacje i ponad 300 barwnych ilustracji, można zapoznać się na trzy sposoby: przyjmując za punkt wyjścia życie i twórczość artysty, kontekst historyczny i artystyczny lub analizę poszczególnych dzieł. Korzystanie z książki ułatwiają kolorowe paski na marginesie każdej strony.

Van Gogh : życie - Steven Naifeh, Gregory White Smith (okładka książki)

Van Gogh : życie / Steven Naifeh, Gregory White Smith ; z ang. przeł. Bożenna Stokłosa, Marcin Stopa. Warszawa : świat Książki, 2017. - 1056 s., [32] s.

Nowa, Pełna Nieznanych Informacji Biografia Geniusza Malarstwa. Książka Naifeha i White Smitha rzuca nowe światło na głębokie zainteresowanie artysty literaturą i sztuką, jego nieobliczalne i burzliwe życie miłosne, ataki depresji i choroby psychicznej, a także niejasne okoliczności śmiertelnego postrzelenia w wieku trzydziestu siedmiu lat. Autorzy dzięki współpracy z Muzeum Vincenta van Gogha w Amsterdamie uzyskali dostęp do dotychczas niewykorzystanych materiałów - wśród nich do nieopublikowanych listów członków rodziny malarza.

Choć na temat van Gogha powstało wiele książek, a jego tragiczny los jest od dawna obecny w kulturze popularnej, to nikt nie podjął próby zbadania życia tego twórcy w sposób tak poważny i ambitny. Naifeh i White Smith odtworzyli je w sposób zdumiewająco żywy i przenikliwy psychologicznie.

Van Gogh - rysunki - Miloslava Neumannova (okładka książki)

Van Gogh - rysunki / Miloslava Neumannova ; przekł. Andrzej Czcibor-Piotrowski. Warszawa : Wydawnictwo Arkady, 1988. - 205, [3] s. : il. (w tym kolor.).

Vincent van Gogh, jeden z twórców sztuki nowoczesnej należący do najwybitniejszych postaci w historii malarstwa zostawił po sobie znaczną liczbę rysunków, które stworzył w ciągu swej niedługiej przedwcześnie zakończonej kariery artystycznej. Zarówno w swoim szkicu wstępnym, w którym autorka na chronologicznej podstawie biografii daje także charakterystykę rysunkowego dzieła Van Gogha, jaki w ilustracyjnej części książki położyła ona nacisk na jego pierwszy holenderski okres,rysunek wówczas u niego dominuje, jest najpierw jedynym, później zaś przeważającym instrumentem, za pomocą którego uczy się i szuka własnego języka wypowiedzi plastycznej.

Artykuły z czasopism za lata 1990-2006

1. Czerni, Krystyna. Drugie życie malarza : Vincent van Gogh (1853-1890). "Tygodnik Powszechny" 2004, nr 11, s. 13.

       Wybitny malarz holenderski.

2. Duparc, Christiane. Japońszczyzna van Gogha : jak dalece wielki malarz uległ wpływom sztuki importowanej z Dalekiego Wschodu. "Forum" 1999, nr 22, s. 18-19.

 

3. Giewartowska, D. Vincent van Gogh i jego kwiaty. "Plastyka w Szkole" 1990, nr 5, s. 248-253, bibliogr.

       Konspekt lekcji.

 

4. Giewartowska, Danuta. Van Gogh wciąż na nowo odkrywany. "Plastyka i Wychowanie" 1996, nr 2, s. 30-32.

       Natura w twórczości von Gogha.

5. Sarzyński, Piotr. Holender z chandrą. "Polityka" 2006, nr 50, s. 67-69.

       Wystawa "Van Gogh i ekspresjonizm" w Amsterdamie.

6. Sarzyński, Piotr. Odcinanie uszu. "Polityka" 2003, nr 28, s. 49-51.

       Wystawa w Amsterdamie: z kogo czerpał van Gogh, kto czerpał z van Gogha.

bottom of page