Materiały filmowe przedstawiają:
-
Krótką biograficzną historię dla najmłodszych dzieci
-
Arth with Matti & Dada - Vincent van Gogh - anglojęzyczny film dla dzieci z polskimi napisami prezentujący sylwetkę i ważniejsze obrazy malarza.
-
Lekcję z matematyczną zagadką ukrytą w obrazie van Gogha "Gwiaździsta noc". Film jest dostępny w języku angielskim z polskimi napisami. Należy przejść do opcji ustawień i wybrać polskie napisy.
-
Lekcje online w Rajksmuseum poświęcone malarstwu van Gogha. Link do artykułu
-
Film prezentujący obraz "gwiaździsta noc" w technologii VR (wirtualnej rzeczywistości). To swoiste ożywienie obrazu van Gogha wychodzące poza ramy obrazu.
-
Materiał dla najmłodszych związany z obrazem "Słoneczniki" van Gogha.
-
Kolorowankę dla dzieci i dorosłych zawierającą karty z obrazami malarza do pokolorowania (materiał promocyjny wydawnictwa).
Vincent van Gogh dla dzieci
Art With Mati & Dada – VanGogh | Kids Animated Short Stories in English
Tulipany w Rijksmuseum, Van Gogh i wszystko o nich na lekcji online
The unexpected math behind Van Gogh's "Starry Night" - Natalya St. Clair
Niespotykany nocny krajobraz
Kręte, wijące się linie pagórków, gór i nieba, fenomenalnie kontrastujące ze sobą żółcie i błękity, olbrzymie, przypominające płomienie, korony cyprysów i grube pociągnięcia pędzlem znane z Gwiaździstej nocy Vincenta van Gogha są przez wielu postrzegane jako odzwierciedlenie niespokojnego stanu jego umysłu. Płótno artysty w istocie jest wyjątkowe, nie tylko ze względu na jakość wykonania, ale również przez to jak prezentuje się na tle jego twórczości. Kiedy pomyślimy o ulubionych tematach artysty, takich jak irysy, słoneczniki lub pola pszenicy to długo by wśród nich szukać nocnych krajobrazów. Fakt, że Gwiaździsta noc stała stała się aż tak słynna może więc zadziwiać. Sam Van Gogh w swoich listach ledwo o niej wspominał, określając ją po prostu jako „studium nocy” lub jako „nocny efekt”.
Brat artysty, Theo, dyrektor paryskiej galerii i uzdolniony koneser sztuki współczesnej nie był z niej zbytnio zadowolony. Powiedział Vincentowi: „Wyczuwam co masz na myśli na płótnach takich jak ta wioska w środku nocy…, ale zdaje mi się, że poszukiwanie stylu zabiera Ci prawdziwe zamiłowanie do innych rzeczy” (813, 22 October 1889).
Vincent, kosmos i NASA
W 2004 naukowcy z NASA dzięki użyciu Teleskopu Hubble’a sfotografowali gwiazdę oraz otaczający ją gaz i pył międzygwiazdowy, podobieństwo do przedstawienia z obrazu van Gogha sprzed ponad 100-tu lat było tak duże, że zaczęto badać jak to możliwe, że artysta nie mający naukowej wiedzy był w stanie przedstawić skomplikowane zjawisko turbulencji. Fizyk José Luis Aragón z Uniwersytetu w Meksyku starał się dowieść, że dzieło van Gogha dość dobrze pokazuje schemat rozchodzenia się turbulencji. Być może jednak wyjaśnienie jest inne.
Mimo, że Theo Van Gogh postrzegał taką zmianę stylu jako zbyt gwałtowną i przeprowadzoną kosztem prawdziwych emocji, to i tak obraz jego brata stał się ikoną osobistej, artystycznej ekspresji nowoczesnego malarstwa krajobrazowego. (...) Jako artyście korzystającym zarówno z rycin i ilustracji jak i pracującym pod gołym niebem, na wprost uwiecznianego krajobrazu, Van Goghowi trudno było pogodzić się z koniecznością malowania wymyślonej sceny z głowy. Pierwszą próbą namalowania nocnego nieba była Gwiaździsta noc nad Rodanem (1888, olej na płótnie, 72,5 x 92 cm, Musée d’Orsay, Paris) przedstawiająca widok na francuskie miasto Arles. Praca została wykonana na zewnątrz z udziałem światła lamp. Wszystko natomiast wskazuje na to, że kolejny wizerunek gwiaździstego nieba autorstwa Van Gogha powstał w dużej mierze, jeżeli nie wyłącznie, w jego pracowni.
Gwiaździsta noc nie była pierwszym nokturnem Vincenta van Gogha. Rok wcześniej namalował Taras kawiarni w nocy oraz Gwiaździstą noc nad Rodanem.