BIEGANIE - JAK SIĘ UBRAĆ? 4 PORY ROKU W JEDNYM WIDEO
Jak się ubrać do biegania w zimne dni? Jaka odzież do biegania będzie odpowiednia? Jaki strój założyć na wiosnę czy lato? Czym się kierować podczas wyboru odzieży do biegania? Wszystkie odpowiedzi w obszernym poradniku wideo.
Warto obejrzeć cały odcinek, ponieważ ująłem w nim tylko praktyczne wskazówki, które pozwolą perfekcyjnie dopierać odzież do aktualnych warunków pogodowych. Wspominam również o błędach jakie ja robiłem na początku przygody z bieganiem.
Jak się ubrać na bieganie w zimie? W pierwszej kolejności dobrze jest zrozumieć, że organizm podczas wysiłku wytwarza spore ilości ciepła i wilgoci. Podczas zimowych treningów, szczególnie w pierwszym i drugim sezonie mojego biegania, miałem wrażenie, że coś mnie spowalnia. Nie pozwala się rozpędzić do takiej prędkości, jaką lubię, w jakiej czuję się komfortowo. Szybciej kończyłem treningi, które nie przynosiły mi zadowolenia. Czułem jakbym walczył z czymś, szczególnie w drugiej połowie dystansu.
Od razu powiem, że była to błędna ocena warunków pogodowych jakie panowały za oknem. Wybierałem taką odzież do biegania, która była grubsza – identyczna jak do codziennych spacerów. Gruba kurtka biegowa, gruba bluza. Taka kombinacja powodowała, że na początku gdy wychodziłem z domu było mi od razu ciepło, ale gdy przebiegłem pierwsze 2-3 kilometry, gdy ciało dodatkowo wytwarzało ciepło, nie miało ono gdzie ujść.
Odkąd kieruję się pewną zasadą, która nie jest w żaden sposób magiczna, odzież dobieram zawsze idealnie pod pogodę. I nie mam już problemu wolniejszego biegania, który tkwił w tym, że zakładałem na siebie zbyt ciepłą odzież względem temperatury, co powodowało, że warstwy gromadziły ciepło.
Zasada „+10 stopni” oznacza tyle, że do temperatury panującej za oknem dodajemy plus dziesięć stopni. Uzyskany w ten sposób wynik daje nam rzetelną informację o temperaturze, jaką realnie będzie odczuwać podczas biegania. Ta zasada działa u mnie w 100% sytuacji. Jeśli temperatura powietrza wynosi 4 stopnie powyżej zera, dodaję do tej wartości 10 i otrzymuję 14 stopni, czyli temperaturę jaką faktycznie będę odczuwać podczas biegania. Wówczas wybieram 3 cieńsze warstwy odzieży, bo 14 stopni to nie jest zimna.
A jak się ubrać na trochę cieplejsze dni oraz na bieganie w upale? Gdy jest już cieplej (powiedzmy na wczesną wiosnę), ale temperatura nie jest jeszcze zbliżona do komfortowych wartości korzystam z legginsów o długości 3/4. W dalszym ciągu osłaniam przed zimnem czy wiatrem staw kolanowy, ale część nogi jest już odkryta. Osobiście lubię to rozwiązanie!
Do biegania w gorące, upalne dni należy się stosownie przygotować. Należy wybierać tylko przewiewne, lekkie produkty ukierunkowane na aktywność fizyczną. Mam tutaj na myśli koszulki, spodenki i skarpetki zaprojektowane z myślą o biegaczach. Lekkie tkaniny, które błyskawicznie odprowadzają wilgoć będą świetnym wsparciem podczas treningów w lato.
PEŁNY TEKST ZNAJDUJE SIĘ TUTAJ:
https://bieganieuskrzydla.pl/bieganie-jak-sie-ubrac-4-pory-roku-poradnik-wideo/
BIEGANIE DLA POCZĄTKUJĄCYCH? CIEKAWA PLAYLISTA WIDEO:
https://www.youtube.com/watch?v=FUgNXDJp1AQ&list=PLOjqGvAhEFZa9eVq0MY5RBJhG6Cxc8-hG&ab_channel=BieganieUskrzydla
JAK WYBRAĆ BUTY DO BIEGANIA? WIDEO:
https://www.youtube.com/watch?v=Jr9lCETlVus
Czy pojawiły się jakieś wątpliwości? Napisz do mnie zamieszczając komentarz pod wideo! :)
Dzięki za oglądanie!
Pozdrawiam,
Kamil