Doskonalenie zawodowe
Czym jest doskonalenie zawodowe?
Najczęściej rozumiane jest jako celowy, zaplanowany i ciągły proces ustawicznego kształcenia, polegający na podwyższaniu i modyfikacji zawodowych kompetencji nauczyciela oraz kwalifikacji, a także na wszechstronnym rozwoju jego osobowości.
Proces doskonalenia trwa od podjęcia decyzji o wyborze zawodu przez cały okres aktywności zawodowej. Doskonalenie to odbywa się poprzez:
1. samokształcenie,
2. doskonalenie wewnątrzszkolne,
3. doskonalenie pozaszkolne (np. w ramach dodatkowych studiów, kursów, warsztatów) w instytucjach.
Dlaczego nauczyciele powinni się doskonalić?
- Ciągłe kształcenie kadry dydaktycznej pozwala na wyposażenie nauczycieli w dodatkową wiedzę, umiejętności i kompetencje, które mają ważne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania i rozwoju szkoły. Jest to również sposób na podnoszenie jakości pracy szkół. Wpływa on jednocześnie na efektywność edukacji.
- Aby podnieść jakość swej pracy i jakość szkoły nauczyciel powinien posiadać taką wiedzę, aby pomóc uczniom w realizacji ich własnych pragnień, aspiracji i ambicji. Nauczyciele powinni poszukiwać różnych sposobów, aby motywować swoich uczniów do nauki.
Czy nauczyciel musi się dokształcać?
42 ust. 2 pkt. 3 Karty Nauczyciela, dyrektor ma obowiązek umożliwienia pracownikowi podnoszenia kwalifikacji. Z kolei nauczyciel ma ustawowy obowiązek przygotowywania się do zajęć, samokształcenia i doskonalenia zawodowego, który powinien być realizowany w ramach jego czasu pracy.
Kto może prowadzić doskonalenie zawodowe nauczycieli?
Mogą być prowadzone tylko i wyłącznie przez placówki doskonalenia nauczycieli posiadające tzw. pełną akredytację właściwego kuratora oświaty (wyjątek stanowią jedynie publiczne placówki doskonalenia nauczycieli prowadzone przez właściwych ministrów).
Czy nauczyciel może odmówić udziału w szkoleniu?
Jeśli nie jest związane z wykonywaną pracą (np. szkolenie z zarządzania czasem wolnym), to pracownik może odmówić swojego udziału. I nie może z tego powodu ponosić negatywnych konsekwencji, np. być ukarany upomnieniem czy naganą.
Na czym polega samokształcenie nauczyciela?
Osoba ucząca się powinna samodzielnie wyznaczać cele, do których zamierza dążyć i sposoby ich realizacji. Istotne staje się tutaj uczenie się autonomiczne, czyli poszerzanie swojej wiedzy i wzięcie odpowiedzialności za swój proces uczenia się.
Na czym polega WDN?
Wewnątrzszkolne Doskonalenie Nauczycieli (WDN) jest celowym, planowanym i kooperacyjnym działaniem, ukierunkowanym na wzajemne przekazywanie wiedzy i umiejętności oraz kształtowanie proaktywnych postaw członków Rady Pedagogicznej, zgodnie z ideą uczenia się przez całe życie.
Szkolenia z zakresu WSO w wybranych placówkach ogólnopolskich
-
Eko Tur - Ocenianie, klasyfikowanie i promowanie uczniów - aspekt prawny i psychologiczny
-
ORKE - Ocenianie w szkole. Od przepisów prawa do praktyki szkolnej
-
Akademia GWO - Wewnątrzszkolne ocenianie w praktyce. Psychologiczne aspekty oceniania. Ocenianie kształtujące. Informacja zwrotna i inne
-
Europejskie Centrum Rozwoju Kadr - Zasady oceniania i klasyfikowania uczniów w placówce oświatowej
Ocenianie uczniów w przepisach i w praktyce