WSO - System oceniania
Doskonalenie kompetencji dyrektorów szkół i nauczycieli w zakresie warunków i sposobu oceniania wewnątrzszkolnego
Ocenianie wewnątrzszkolne
Ocenianie wewnątrzszkolne osiągnięć edukacyjnych ucznia polega na rozpoznawaniu przez nauczycieli poziomu i postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności oraz formułowania oceny w stosunku do wymagań edukacyjnych wynikających z programów nauczania. W ramach oceniania wewnątrzszkolnego ocenia się osiągnięcia edukacyjne ucznia i zachowanie ucznia.
Ocena szkolna spełnia 3 funkcje:
-
informacyjną – dostarcza informacji na temat opanowania wymagań,
-
kontrolną – jest odzwierciedleniem postępów ucznia oraz umożliwia określenie drogi dalszego rozwoju,
-
motywacyjną – zachęca (lub zniechęca) ucznia do nauki.
WSO - aktualne przepisy prawne
Podstawowe założenia polskiego systemu oceniania
W systemie oceniania wyodrębnia się dwa nurty: ocenianie wewnątrzszkolne oraz ocenianie zewnętrzne. Ramy prawne oceniania obecnie regulują utrzymane w mocy przepisy ustawy o systemie oświaty, uzupełnianej przez kilka aktów wykonawczych – rozporządzeń Ministra Edukacji Narodowej.
Wewnątrzszkolny system oceniania: co to, czemu służy?
Każdy uczeń powinien zapoznać się z wewnątrzszkolnym systemem oceniania. Pomaga on w podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia oraz ocenie jego zdolności i zachowania. Co to jest wewnątrzszkolny system oceniania i w jakim rozporządzeniu opisane są zasady dotyczące WSO w szkole podstawowej oraz ponadpodstawowej?
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r.
w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 19 sierpnia 2022 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych
Kompetencje nauczycieli
Kompetencje – co to takiego?
Kompetencja to połączenie trzech atrybutów: wiedzy, umiejętności i postawy. Wyróżniają one daną osobę łatwością sprawnej, skutecznej, odpowiadającej oczekiwaniom jakościowym, realizacji powierzonych/zaplanowanych zadań. Działania osoby kompetentnej, w danej dziedzinie, winny spełniać obowiązujące w danej społeczności/organizacji kryteria.
Termin "kompetencja" stosuje się obecnie zarówno do określenia umiejętności miękkich (kompetencje behawioralne), jak i twardych (kompetencje funkcjonalne).
Kompetencje miękkie określają sposób, w jaki ludzie mają się zachować, by dobrze wykonać swoją pracę. Z kolei kompetencje twarde informują o tym, co ludzie muszą wiedzieć, aby dobrze wykonać swoją pracę.
Warto zastanowić się jakich kompetencji potrzebuje nauczyciel w dzisiejszych czasach, aby nauczanie było efektywne, a uczenie się uczniów związane z radością odkrywania siebie i świata oraz odnoszeniem osobistych sukcesów.
Zawód nauczyciela – w odróżnieniu od innych zawodów – jest zawodem specyficznym i wyjątkowym, ponieważ utożsamiany jest z osobą, która wykonuje zadania związane z nauczaniem i wychowywaniem innych. Nauczyciel wywiera istotny wpływ nie tylko na kształtowanie osobowości ucznia, ale także na wybór jego drogi życiowej. Może też wpływać na ukierunkowanie lub doskonalenie i rozwijanie uzdolnień ucznia.
Nauczyciel XXI wieku to człowiek o szerokich horyzontach. To mentor i przewodnik, znawca nie tylko swego przedmiotu, ale też przyjaciel uczniów, człowiek, który swym życiem i zachowaniem daje przykład do naśladowania.
Ważne kompetencje:
-
Kompetencje technologiczno-informatyczne, a więc związane z wykorzystaniem technologii cyfrowych w edukacji.
-
Kompetencje autoedukacyjne (samodoskonalenie) – szybkie tempo zmian kulturowo-technologicznych wymusza ustawiczne kształcenie się.
-
Kompetencje diagnostyczne – poznawanie uczniów jest, bowiem niezbędnym ogniwem pracy nauczyciela.
-
Kompetencje projektowe – opracowywanie programów, planów i projektów działań dydaktycznych oraz wychowawczych.
-
Kompetencje kontrolne i ewaluacyjne – ocenianie jest jednym z najbardziej krytycznych momentów procesu nauczania i uczenia się.
-
Kompetencje oceniania programów i podręczników szkolnych.
Kompetencje nauczyciela XXI wieku
Adaptacyjność, kompetencje technologiczne, umiejętności interpersonalne, kreatywność, umiejętność pracy w zespole, umiejętność uczenia się przez całe życie oraz umiejętność rozwijania kompetencji uczniów są kluczowe dla skutecznego nauczyciela w dzisiejszych czasach.
Kompetencje zawodowe nauczyciela
Ważne są kompetencje interpersonalne, a wśród nich: umiejętność nawiązywania kontaktu z innymi, praca zespołowa, umiejętności negocjacyjne i rozwiązywanie konfliktów, wywierania wpływu czy zachowania asertywne, empatia, cierpliwość, wyrozumiałość są jednymi z podstawowych kompetencji zawodowych nauczyciela.
Artykuły z internetu:
-
Rola nauczyciela w XXI wieku: Jakie umiejętności i kompetencje są potrzebne w dzisiejszych czasach?
-
Czy współczesna szkoła umie dostosować się do zmian? Jaki powinien być nauczyciel w XXI w.?
-
Kompetencje cyfrowe: kluczowe kompetencje nauczycieli i uczniów w XXI wieku
-
Dylematy związane z ocenianiem wewnątrzszkolnym i przedmiotowym
-
Zasady oceniania uczniów wg prawa. Akty regulujące, kryteria, statut szkoły