Pytania
Szybkie odpowiedzi na często zadawane pytania
Jakie są kryteria wymagań na oceny szkolne?
W. OkoÅ„ ustala trzy gÅ‚ówne kryteria ocen: poznawcze, ksztaÅ‚cÄ…ce i wychowawcze. Kryterium poznawcze obejmuje jakość i zakres wiedzy. - wymagania jednolitoÅ›ci poglÄ…dów co do postawionych kwestii w szkole i poza szkoÅ‚Ä….
-
Kryteria oceniania dla klas 4-8. Poznaj system oceniania w starszych klasach szkoły podstawowej
-
Zasady oceniania uczniów wg prawa. Akty regulujÄ…ce, kryteria, statut szkoÅ‚y
​
Kto ustala kryteria oceniania?
​Śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych ustalajÄ… nauczyciele prowadzÄ…cy poszczególne zajÄ™cia edukacyjne, a Å›ródrocznÄ… i rocznÄ… ocenÄ™ klasyfikacyjnÄ… zachowania - wychowawca oddziaÅ‚u po zasiÄ™gniÄ™ciu opinii nauczycieli, uczniów danego oddziaÅ‚u oraz ocenianego ucznia.
Czy nauczyciel może czytać oceny na głos Rodo?
JednoczeÅ›nie należy pamiÄ™tać o ogólnej, uniwersalnej zasadzie co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone. KontynuujÄ…c – jeżeli w żadnym akcie prawnym nie ma jawnego zakazu odczytywania ocen na gÅ‚os, nauczyciel może – w celu chociażby zaoszczÄ™dzenia czasu – oddawać uczniom kartkówki i jednoczeÅ›nie czytać oceny.
Czy nauczyciel może zmienić wagę oceny?
Odpowiednio wcześniej przed końcem roku (np. miesiąc przed, ale to powinno wynikać z statutu) nauczyciele wystawiają ocenę przewidywaną z danego przedmiotu. I teraz uczeń ma możliwość na zasadach ustalonych w statucie możliwość poprawy tej oceny.
Za co nie może oceniać nauczyciel?
Nauczyciel nie może postawić jedynki za brak pracy domowej. To nie jest "osiągnięcie edukacyjne". To, że dziecko nie odrobiło lekcji, nie oznacza, że nie umie tego zrobić. Ucznia można ocenić jedynie za to, jaki osiągnął poziom wiedzy i umiejętności.
Zgodnie z prawem oÅ›wiatowym nauczyciel może oceniać osiÄ…gniÄ™cia i zachowanie ucznia. Jednak stawianie jedynek w innych przypadkach nie należy do jego obowiÄ…zków. Nie ma wiÄ™c on prawa wystawiać oceny negatywnej za brak zadania i nieobecność.
Czy nauczyciel ma prawo wystawić ocenę niższą niż średnia?
Częstą praktyką jest wystawianie przez nauczycieli niższej oceny przewidywanej, niż powinna być - w końcu lepiej jest ocenę podwyższyć niż obniżyć. Taka praktyka jest niestety dopuszczalna, o ile tylko nie łamie statutu szkoły.
Czy nauczyciel ma prawo postawić gorszą ocenę z poprawy?
Zgodnie z ustawÄ… o systemie oÅ›wiaty oceniane mogÄ… być jedynie osiÄ…gniÄ™cia ucznia. Jeżeli uczeÅ„ w czasie poprawy zdobyÅ‚ „piÄ…tkÄ™” to znaczy, że takie jest jego osiÄ…gniÄ™cie dotyczÄ…ce danego zagadnienia. Z punktu widzenia ustawy nie ma znaczenia to kiedy takÄ… kompetencjÄ… siÄ™ wykazaÅ‚" - czytamy w poÅ›cie
Czy wagi ocen sÄ… zgodne z prawem?
Przepisy prawa oÅ›wiatowego nie zakazujÄ… w WSO zastosowania Å›redniej ważonej. Może to także zrobić sam nauczyciel, jeÅ›li na poczÄ…tku roku poinformuje uczniów o tym fakcie. Nie ma aktów prawnych, które regulujÄ… tworzenie ankiet w edukacji dla uczniów.
Czy nauczyciel musi patrzec na średnią?
Nauczyciel, może zliczyć stopnie ucznia lub uczniów uzyskane na każdym poziomie i wyliczyć Å›redniÄ…, ale nie daje to uczniowi informacji, co i jak ma poprawić, a nauczycielowi nie daje informacji, czy może iść dalej z materiaÅ‚em.
Czym siÄ™ różniÄ… kryteria oceniania od wymagaÅ„ edukacyjnych?
Wymagania edukacyjne dotyczÄ… najczęściej poziomów i konkretnych treÅ›ci dla danego przedmiotu a kryteria oceniania na podstawie WSO tworzymy PSO i dot. tylko ocen a nie treÅ›ci.
Co jest podstawÄ… do wystawienia oceny?
Ocenie podlega każda praca pisemna wykonana przez ucznia. Otrzymany, za wiedzÄ™ i umiejÄ™tnoÅ›ci, stopieÅ„ jest jawny zarówno dla ucznia, jak i jego rodziców. Przy jego wystawieniu konieczne jest uzasadnienie, w sposób, jaki przewiduje statut szkoÅ‚y.
Czy nauczyciel może obniżyć ocenę o 2 stopnie?
W razie wÄ…tpliwoÅ›ci zawsze warto zajrzeć do statutu szkoÅ‚y. CzÄ™stÄ… praktykÄ… jest wystawianie przez nauczycieli niższej oceny przewidywanej, niż powinna być – w koÅ„cu lepiej jest ocenÄ™ podwyższyć niż obniżyć. Taka praktyka jest niestety dopuszczalna, o ile tylko nie Å‚amie statutu szkoÅ‚y.
Co zrobić jeśli nie zgadzam się z oceną?
Uczeń lub jego rodzice mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania zostały ustalone niezgodnie z przepisami dotyczącymi trybu ustalania tych ocen.
Ile ocen musi mieć uczeń na koniec roku?
Niedopuszczalne jest wystawianie ocen Å›ródrocznych i rocznych z mniej niż trzech ocen czÄ…stkowych wystawionych podczas różnorodnych form kontroli poziomu wiedzy i umiejÄ™tnoÅ›ci.
Co to jest zakres dostosowania wymagań edukacyjnych?
Dostosowywanie wymagaÅ„ to zastosowanie do sformuÅ‚owanych wymagaÅ„ edukacyjnych, takich kryteriów, które uwzglÄ™dniajÄ… możliwoÅ›ci i ograniczenia, a wiÄ™c dysfunkcje oraz mocne strony rozwoju i funkcjonowania dziecka.
Kiedy uczeń nie jest klasyfikowany?
Aby ucznia można było nie klasyfikować, pomiędzy brakiem podstaw do ustalenia oceny rocznej a frekwencją na zajęciach mniejszą niż 50% musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy. Brak podstaw do ustalenia oceny musi wynikać z niskiej frekwencji.
Czy da się poprawić Nieklasyfikowanie?
Uczeń nieklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny. Uczeń nieklasyfikowany z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny za zgodą rady pedagogicznej.
Jak nauczyciele obliczajÄ… oceny?
Jak obliczyć Å›redniÄ… ocen na koniec roku szkolnego? Obliczanie Å›redniej ocen jest bardzo proste. Wystarczy zsumować wartość wszystkich ocen wystawionych przez nauczycieli na koniec roku szkolnego (które znajdÄ… siÄ™ na Å›wiadectwie). UzyskanÄ… sumÄ™ należy podzielić przez liczbÄ™ ocen.
Czy do opinii pisze siÄ™ dostosowania?
Czy do opinii pisze siÄ™ dostosowania?
Uczniowie z opiniÄ… majÄ… prawo do dostosowania wymagaÅ„ edukacyjnych. Wynika to z § 2 pkt 3 rozporzÄ…dzenia MEN z 22 lutego 2019 r.