top of page

Nowoczesna biblioteka aby zaistnieć w Å›wiadomoÅ›ci odbiorców, musi korzystać z nowych metod i Å›rodków komunikowania.

JednÄ… z nich jest gra biblioteczna - popularna forma rozrywki wykorzystywana do prezentacji i promowania wÅ‚asnych usÅ‚ug. Gra doskonale sprawdza siÄ™ też w realizacji zadania naÅ‚ożonego na biblioteki pedagogiczne jakim jest wspomaganie szkóÅ‚ i placówek w realizacji zadaÅ„ dydaktycznych, wychowawczych i opiekuÅ„czych.

GÅ‚ówne zalety gry to efektowna oprawa, elementy zabawowe, wÅ‚asna aktywność uczestników.        

Gry_-_forma_aktywności.jpg

Gra uczy, integruje, aktywizuje, łączy elementy edukacji, zabawy i rywalizacji. Ważnym aspektem jest umiejętność pracy w grupie i budowanie relacji międzyludzkich
Proces tworzenia fabuÅ‚y gry pozwala na rozbudzić kreatywnoÅ›ci uczniów, wyzwala w nich chęć poszukiwania nowych doÅ›wiadczeÅ„, daje satysfakcjÄ™ z wykonanej pracy pobudza wiarÄ™ we wÅ‚asne możliwoÅ›ci

Współzawodnictwo grupowe.jpg

Mimo powszechnoÅ›ci używania terminu trudno jednoznacznie zdefiniować pojÄ™cie gry. Klasyfikacja gier jest rozbudowana, ale podziaÅ‚y nie sÄ… sztywne. 
Gra literacka może odbywać siÄ™ na terenie miasta i poza nim, ale również w szkole czy bibliotece.        

Gra - definicja.jpg

Niemal każda gra zawiera elementy edukacyjne. Gry edukacyjne tym różniÄ… siÄ™ od innych, że zostaÅ‚y opracowane przede wszystkim w celu nauczania i stymulowania rozwoju, a rozrywka jest tu formÄ… przekazu wiedzy i narzÄ™dziem do poprawy umiejÄ™tnoÅ›ci.
Gry edukacyjne są popularnym narzędziem dydaktycznym, cenionym za skuteczność, osiąganą dzięki zwiększeniu atrakcyjności procesu dydaktycznego. Mimo że ich podstawowym celem jest edukacja, stanowią formę rozrywki.
 

Gra literacka to skuteczna i niezwykle atrakcyjna metoda popularyzujÄ…ca czytanie, ksztaÅ‚tujÄ…ca kompetencje czytelnicze oraz motywujÄ…ca do nauki poprzez zabawÄ™. Przypomina swojÄ… formuÅ‚Ä… harcerskie podchody… bÄ…dź pracÄ™ detektywa. Wykorzystuje wiedzÄ™ teoretycznÄ… uczestników i ich umiejÄ™tnoÅ›ci praktyczne, a może być także doskonaÅ‚ym miejscem na rozwijanie talentów i kreatywność. Jest Å›wietnÄ… okazjÄ…, aby zdobyć nowe wiadomoÅ›ci dotyczÄ…ce literatury i historii, otaczajÄ…cego nas Å›wiata.


Celem gry literackiej jest 

  • uÅ›wiadomienie dzieciom i mÅ‚odzieży, że książki sÄ… potencjalnym źródÅ‚em wiedzy i odpowiedzi na wiele pytaÅ„

  • zachÄ™cenie uczestników do czÄ™stszego siÄ™gania po książki, powrotu do lektur wykorzystanych w grze

​

Gra miejska to poÅ‚Ä…czenie gry internetowej, happeningu i interaktywnej zabawy ulicznej. Uczestnicy mogÄ… poznawać historiÄ™ miasta, postaci z nim zwiÄ…zanych, architekturÄ™, walory turystyczne regionu. Ulice miasta stajÄ… siÄ™ wtedy planszÄ… gry, a zespoÅ‚y uczestniczÄ… w rozwiÄ…zywaniu zagadek „wchodzÄ…c” w dany temat. Gry miejskie mogÄ… stać siÄ™ istotnÄ… alternatywÄ… dla tradycyjnego zwiedzania przestrzeni miejskiej z przewodnikiem.

​

Gra może skÅ‚adać siÄ™ z dwóch części: etapu internetowego i etapu ulicznego. JeÅ›li format gry jest mniejszy, można wybrać jedynie etap uliczny (nigdy odwrotnie).

​

PoczÄ…tki gier miejskich, trudne do jednoznacznego sprecyzowania, datuje siÄ™ w Stanach
Zjednoczonych na lata dwudzieste XX wieku, w krajach Europy Zachodniej na lata
siedemdziesiÄ…te, natomiast w przypadku Polski na przeÅ‚om XX i XXI wieku. 

Wszystkie materiały udostępniane tutaj zostały opracowane z myślą o konkretnych realiach. Można je jednak modyfikować lub traktować jako inspirację.

trofeum
bottom of page