HOME
(Nie)bezpiecznie w sieci
Manipulacja informacją w sieci
Goethe-Institut przeciw dezinformacji w kampanii „CZYTASZ I WIESZ”
Pod hasłem „Czytasz i wiesz” ruszyła kampania edukacyjna Goethe-Institut, która koncentruje się na różnych aspektach fake newsów oraz proponuje narzędzia ułatwiające efektywne korzystanie z mediów.
Na potrzeby działań przygotowano materiał obrazujący, czym na przykład różni się plotka od fake newsa, co to jest reklama natywna oraz jak manipuluje się obrazami. Wszystko po to, by pokazać groźne zjawisko fake newsów w kontekście współczesnych mediów i nowych technologii. Ponadto autorzy akcji proponują szereg praktycznych porad, jak wyłapywać fake newsy i świadomie korzystać z mediów.
FAKE NEWS to rodzaj informacji medialnej, w której prawda miesza się z fałszem i dzięki Internetowi błyskawicznie rozchodzi po całym świecie – szkodząc osobom prywatnymi publicznym, firmom czy instytucjom. Rozumiejąc mechanizmy rządzące fake news i manipulacją językową, możemy im przeciwdziałać.
Fake news rozpowszechniane są rozmaitymi kanałami – jako wiadomości, zdjęcia oraz filmiki. Często trudno się zorientować, że chodzi o informacje, które zostały spreparowane. Są jednak strony internetowe, które mogą nam pomóc w weryfikacji wątpliwych wiadomości i mediów. Często trudno zweryfikować, co jest, a co nie jest prawdą. Dziennikarze muszą reagować szybko, sprawdzać, czy informacja o danym wydarzeniu to przypadkiem nie fikcja. Pomocne w weryfikacji faktów mogą być strony internetowe i narzędzia dostępne online. Poniżej przedstawiamy wybrane metody służące identyfikacji fake news.
ARTYKUŁY
Projekt „Kliknij. Sprawdź. Zrozum” poświęcony jest krytycznemu myśleniu, świadomemu korzystaniu z przekazów medialnych i ocenie wiarygodności informacji.
Lekcja o „fake news”. Cykl zajęć:
1. Fake News. Znacie to? Karta pracy Przewodnik nauczyciela do zajęć o Fake Newsach
2. Jak rozpoznać fałszywie wiadomości/jak wytropić fałszywkę informacyjną? Karta pracy
3. "Nie dam się nabrać!" - skonstruowanie gry ćwiczącej w rozpoznawaniu fałszywych wiadomości
Narzędzia informatyczne pozwalające walczyć z nadużyciami internetowymi
SCENARIUSZE
Aplikacja pozwalająca sprawdzić poziom odporności na fałszywe informacje oraz oferująca wskazówki, które pomogą krytycznie i ostrożnie oceniać informacje pojawiające się w internecie.
DEDUKCJA - gra, w której wcielamy się w rolę Sherlocka Holmesa by rozwiązując detektywistyczne zagadki poznać rodzaje manipulacji oraz wyrobić nawyk weryfikowania informacji.
Quiz ma na celu pokazać jak łatwo
o manipulację w sieci
WERYFIKACJA PODEJRZANYCH TREŚCI NA STRONA WWW
W jaki sposób najlepiej poznać mechanizmy tworzenia fake newsów? Tworząc je samodzielnie. Z takiego założenia wyszła firma Yle, która stworzyła edukacyjną grę Troll Factory.