top of page
projekty-graficzne.png
Data Cloud_edited.png
Pokolenie smartfona - IGen 
Mobilne pokolenie
stale on-line ?
21520.png

Większość nastolatków codziennie korzysta z internetu, a około 30% z nich pozostaje on-line cały czas i to niezależnie od zmiany miejsca pobytu − tak wynika z raportu „Nastolatki 3.0”, który podsumowuje ogólnopolskie badania młodzieży zrealizowane w 2016 roku przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową we współpracy z Fundacją Pedagogium i Ośrodkiem Sondaży Społecznych Opinia. Badania te stanowią poszerzoną kontynuację projektu badawczego „Nastolatki wobec Internetu” z 2014 roku, zrealizowanego na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka, a przeprowadzonego przez NASK i Pedagogium WSNS.Media są wszechobecne w codziennym życiu. Wpływają na kształtowanie postaw, kreują  wizerunek świata. Dzięki współczesnym mediom każdy z nas może być autorem i odbiorcą tekstu, obrazu, dźwięku. Internet, telefon komórkowy, smartfon mają wiele zalet. Młode pokolenie nie wyobraża  sobie życia bez ustawicznego kontaktu z mediami – jeżeli czegoś nie ma w Internecie to znaczy, że nie istnieje. Zanim zaczniemy rozważania nad specyfiką  zagrożeń online, warto się zastanowić jak młodzi internauci korzystają z Internetu. Jakie aktywności podejmują najczęściej. Młodzi ludzie spędzają bardzo dużo czasu w Internecie. Z najnowszych badań  EU Kids Online 2018 wynika, że najczęstszymi aktywnościami w Internecie podejmowanymi przez młodych Internautów to oglądanie wideo, słuchanie muzyki, komunikowanie się ze znajomymi. Natomiast Internet jest używany przede wszystkim za pośrednictwem smartfona. W tym module poznasz portale społecznościowe, z których najczęściej korzysta młodzież.

FOMO

8 proc. polskich internautów powyżej 15. roku życia nie jest w stanie wytrzymać podczas mszy bez wyciągnięcia telefonu.

16 proc. polskich internautów powyżej 15. roku życia cierpi na wysoki stopień FOMO. Co piąta osoba w wieku 15-24 lata ma ten syndrom. *

WIZERUNEK
W SIECI

z języka angielskiego: „fear of missing out” znaczy mniej więcej tyle, co przeraźliwy strach przed tym, że ominie nas ważna informacja czy wydarzenie. W wolnym tłumaczeniu to ogromny lęk przed utratą ważnej informacji. W dobie stałego dostępu do internetu, a w tym - do mediów społecznościowych, jest to coraz częściej pojawiające się zjawisko wśród użytkowników urządzeń mobilnych. FOMO dotyka w szczególności osoby młode, które nie pamiętają już życia „sprzed epoki internetu”. Zjawisko to jest więc wynikiem skoku cywilizacyjnego ostatnich lat. Obserwujemy je głównie przez dynamiczny rozwój mediów społecznościowych. 

3,2 miliarda osób na świecie korzysta z internetu. Jesteśmy wiecznie podłączeni, nieustannie skrolując, ściągając pliki, oglądając filmy i słuchając muzyki – zarówno w domu, jak i w drodze do pracy, a nawet podczas spotkań ze znajomymi. Większość z nas nie wyobraża sobie dnia bez dostępu do internetu. Obecność w sieci służy oczywiście nie tylko rozrywce, a obejmuje już niemal wszystkie dziedziny życia.

To, co umieszczamy w internecie, staje się powszechnie dostępne i wpływa na to, jaką opinię mają o nas inni. Wizerunek w sieci może mieć znaczenie w procesie poszukiwania pracy, stanowiąc języczek u wagi sukcesu bądź porażki na tym polu. Tworząc swój wizerunek w internecie, musimy sprawić, by przedstawiał on najlepszą – i prawdziwą – wersję nas samych.

Materiały edukacyjne
49-512.png

SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Lubie_to_13-15.jpg
Screenshot_2019-12-03 Lubie to 16-18 pdf
Screenshot_2019-11-25 Działam-w-sieciach
Screenshot_2019-11-27 Kultura-w-sieci-sc
2b.png
8b.png
media spolecznosciowe w szkole.jpg
4b.png
3b.png
43s.png
7b.png
6b.png
1b.png
Raporty z badań
49-512.png
29s.png
37s.png
36S.png
bottom of page