Otwarte Zasoby Edukacyjne (ang. Open Educational Resources) to materiały udostępnione na wolnych licencjach (np. CC BY i CC BY-SA) lub znajdujące się w domenie publicznej. Można je swobodnie wykorzystywać w swojej pracy, z prawem do ich kopiowania, rozpowszechniania i dalszego modyfikowania (zgodnie z oznaczeniami właściwej licencji Creative Commons). Poniżej przykłady wybranych zasobów.

2ac.jpg

Internet Archive - jest instytucją non-profit prowadzącą m.in. Archiwum stron www, a także oferującą dostęp do:

• 11 mln książek 

• 4 mln nagrań dźwiękowych

• 3 mln plików wideo

• 1 mln obrazów

• 100 tysięcy programów.

Archiwum udostępnione jest częściowo bezpłatnie do celów edukacyjnych.

Flickr - baza zdjęć i grafik tworzona przez użytkowników. Dostęp do miliardów zdjęć, wiele udostępnianych jest na otwartych licencjach.

Wikimedia Commons - wyszukiwarka zasobów udostępnionych na wolnych licencjach lub znajdujących się w domenie publicznej.

Open Street Map - projekt rozwijany przez  internetową społeczność dla stworzenia darmowej mapy całej kuli ziemskiej. Użytkownicy mają możliwosć edycji po zarejestrowaniu. 

W publikacji wyszczególniono m. in. katalog OZE w języku polskim i angielskim, a także dostępne wyszukiwarki otwartych zasobów w sieci z linkami do nich.

Zobacz również

Europeana - zapewnia dostęp do ponad 50 milionów obiektów cyfrowych – książek, muzyki, dzieł sztuki i innych – z narzędziami do wyszukiwania wg rodzajów licencji.

Wyszukiwarka Google - wyszukiwarka z opcją wyświetlenia darmowych zasobów. Wyszukiwanie zaawansowane pozwala na wybór odpowiednich ustawień praw do użytkowania i oznaczeń licencji.

Pixabay - serwis zawierający darmowe zdjęcia, ilustracje,  grafikę wektorową, pliki wideo.

Wyszukiwarka zasobów Creative Commons - wyszukiwarka zasobów udostępnionych na licencji creative commons, a więc pozwalających na dalsze wykorzystanie. Dostęp do tekstów, grafiki, wideo, zdjęć.

Mapy Stamen - serwis oferujący bezpłatne mapy. Możliwość wygenerowania mapy dowolnego miejsca w kilku stylach.

Freepik - miliony zasobów graficznych, zdjęć, wektorów i plików psd, z których wiele jest udostępnionych nieodpłatnie do wykorzystania we własnych projektach.

E-podreczniki.pl - to zestaw 62 e-podręczników do 14 przedmiotów i edukacji wczesnoszkolnej, w sumie 5195 lekcji. Dostępne są całkowicie bezpłatnie, dla wszystkich i na różnych urządzeniach: komputerach, laptopach, tabletach i smartfonach, czytnikach e-booków i tablicach interaktywnych.