top of page

Kompetencje obywatelskie

Kompetencje obywatelskie to zdolność dziaÅ‚ania jako odpowiedzialni obywatele oraz peÅ‚nego uczestnictwa w życiu obywatelskim i spoÅ‚ecznym, na podstawie rozumienia koncepcji i struktur spoÅ‚ecznych, gospodarczych, prawnych i politycznych, a także wydarzeÅ„ globalnych i trwaÅ‚oÅ›ci rozwoju.
 

Niezbędna wiedza, umiejętności i postawy powiązane z tą kompetencją
 

Kompetencje obywatelskie opierajÄ… siÄ™ na znajomoÅ›ci podstawowych pojęć dotyczÄ…cych osób, grup, organizacji zawodowych, spoÅ‚eczeÅ„stwa, gospodarki i kultury. Obejmuje to rozumienie wspólnych europejskich wartoÅ›ci, wyrażonych w art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej, oraz w Karcie praw podstawowych Unii Europejskiej. ObejmujÄ… one również znajomość wspóÅ‚czesnych wydarzeÅ„, jak i krytycznego rozumienia gÅ‚ównych wydarzeÅ„ w narodowej, europejskiej i Å›wiatowej historii. Ponadto obejmuje to Å›wiadomość celów, wartoÅ›ci i polityk, jakimi kierujÄ… siÄ™ ruchy spoÅ‚eczne i polityczne, a także zrównoważonych systemów, w szczególnoÅ›ci zmian klimatycznych i demograficznych na szczeblu globalnym i ich przyczyn. NiezbÄ™dna jest znajomość integracji europejskiej, jak również Å›wiadomość różnorodnoÅ›ci i tożsamoÅ›ci kulturowych w Europie i na Å›wiecie. Obejmuje to rozumienie wielokulturowych i spoÅ‚eczno-ekonomicznych wymiarów spoÅ‚eczeÅ„stw europejskich, a także wkÅ‚adu narodowej tożsamoÅ›ci kulturowej w tożsamość europejskÄ….


UmiejÄ™tnoÅ›ci w zakresie kompetencji obywatelskich obejmujÄ… zdolność efektywnego zaangażowania siÄ™, wraz z innymi ludźmi, na rzecz wspólnego lub publicznego interesu, w tym zrównoważonego rozwoju spoÅ‚eczeÅ„stwa. 

Do umiejÄ™tnoÅ›ci tych należy krytyczne myÅ›lenie i konstruktywne uczestnictwo w dziaÅ‚aniach spoÅ‚ecznoÅ›ci oraz procesach podejmowania decyzji na wszystkich szczeblach, od lokalnego i krajowego, po europejski i miÄ™dzynarodowy. Obejmuje to również zdolność dostÄ™pu do tradycyjnych i nowych form mediów, ich krytycznego rozumienia i interakcji z nimi.


Fundamentem odpowiedzialnej i konstruktywnej postawy jest poszanowanie praw czÅ‚owieka jako postawy demokracji. Konstruktywne uczestnictwo obejmuje gotowość do udziaÅ‚u w demokratycznym procesie decyzyjnym na wszystkich szczeblach oraz w dziaÅ‚alnoÅ›ci obywatelskiej. Obejmuje ono wsparcie dla różnorodnoÅ›ci spoÅ‚ecznej i kulturowej, równoÅ›ci kobiet i mężczyzn i spójnoÅ›ci spoÅ‚ecznej, gotowość do poszanowania prywatnoÅ›ci innych osób oraz przyjmowania odpowiedzialnoÅ›ci za Å›rodowisko. Zainteresowanie wydarzeniami politycznymi i spoÅ‚eczno-gospodarczymi oraz udziaÅ‚ w komunikacji miÄ™dzykulturowej sÄ… potrzebne, by przygotować siÄ™ do pokonywania uprzedzeÅ„ i osiÄ…gania kompromisów tam, gdzie to potrzebne, oraz dla zapewnienia sprawiedliwoÅ›ci spoÅ‚ecznej i uczciwoÅ›ci.

Mapa myÅ›li wiedzy, umiejÄ™tnoÅ›ci i postaw w zakresie peÅ‚nego uczestnictwa w życiu obywatelskim i spoÅ‚ecznym - zobacz TUTAJ

Tekst z ZaÅ‚Ä…cznika do wniosku dotyczÄ…cego zalecenia Rady w sprawie kompetencji kluczowych w procesie uczenia siÄ™ przez caÅ‚e życie - zobacz TUTAJ 

bottom of page