top of page

Kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

A. Kompetencje matematyczne to umiejÄ™tność rozwijania i wykorzystywania myÅ›lenia matematycznego w celu rozwiÄ…zywania problemów wynikajÄ…cych z codziennych sytuacji. Istotne sÄ… zarówno proces i czynność, jak i wiedza, przy czym podstawÄ™ stanowi należyte opanowanie umiejÄ™tnoÅ›ci rozumowania matematycznego. Kompetencje matematyczne obejmujÄ… – w różnym stopniu – zdolność i chęć wykorzystywania matematycznych sposobów myÅ›lenia (myÅ›lenie logiczne i przestrzenne) oraz prezentacji (wzory, modele, konstrukty, wykresy, tabele).
B. Kompetencje naukowe odnoszÄ… siÄ™ do zdolnoÅ›ci i chÄ™ci wykorzystywania istniejÄ…cego zasobu wiedzy i metodologii do wyjaÅ›niania Å›wiata przyrody, w celu formuÅ‚owania pytaÅ„ i wyciÄ…gania wniosków opartych na dowodach.

Kompetencje techniczne i inżynierskie to stosowanie tej wiedzy i metod w odpowiedzi na postrzegane ludzkie potrzeby lub pragnienia. Kompetencje w zakresie nauki, technologii i inżynierii obejmujÄ… rozumienie zmian powodowanych przez dziaÅ‚alność ludzkÄ… oraz odpowiedzialność poszczególnych obywateli.
 

Niezbędna wiedza, umiejętności i postawy powiązane z tą kompetencją


A. Konieczna wiedza w dziedzinie matematyki obejmuje solidnÄ… umiejÄ™tność liczenia, znajomość miar i struktur, podstawowych operacji i sposobów prezentacji matematycznej, rozumienie terminów i pojęć matematycznych, a także Å›wiadomość pytaÅ„, na które matematyka może dać odpowiedź.


Osoba powinna posiadać umiejętności stosowania podstawowych zasad
i procesów matematycznych w codziennych sytuacjach prywatnych i zawodowych (np. umiejÄ™tnoÅ›ci finansowe), a także Å›ledzenia i oceniania ciÄ…gów argumentów. Powinna ona być w stanie rozumować w matematyczny sposób, rozumieć dowód matematyczny i komunikować siÄ™ jÄ™zykiem matematycznym oraz korzystać
z odpowiednich pomocy, w tym danych i wykresów statystycznych.


Pozytywna postawa w matematyce opiera się na szacunku dla prawdy oraz chęci szukania przyczyn i oceniania ich zasadności.


B. W przypadku nauki, technologii i inżynierii, niezbÄ™dna wiedza obejmuje gÅ‚ówne zasady rzÄ…dzÄ…ce Å›wiatem przyrody, podstawowe pojÄ™cia naukowe, teorie, zasady
i metody, technologiÄ™ oraz produkty i procesy technologiczne, a także rozumienie wpÅ‚ywu nauki, technologii, inżynierii i ogólnie dziaÅ‚alnoÅ›ci czÅ‚owieka na Å›wiat przyrody. Kompetencje te powinny umożliwiać osobom lepsze rozumienie korzyÅ›ci, ograniczeÅ„ i zagrożeÅ„ wynikajÄ…cych z teorii i zastosowaÅ„ naukowych oraz technologii w spoÅ‚eczeÅ„stwach w sensie ogólnym (w powiÄ…zaniu z podejmowaniem decyzji, wartoÅ›ciami, zagadnieniami moralnymi, kulturÄ… itp.).


Umiejętności obejmują rozumienie nauki jako procesu badania przyrody
za pomocÄ… kontrolowanych eksperymentów, zdolność wykorzystywania narzÄ™dzi i urzÄ…dzeÅ„ technologicznych oraz danych naukowych i zdolność posÅ‚ugiwania siÄ™ nimi do osiÄ…gniÄ™cia celu bÄ…dź podjÄ™cia decyzji lub wyciÄ…gniÄ™cia wniosku na podstawie dowodów, a także gotowość do rezygnacji z wÅ‚asnych przekonaÅ„, jeżeli sÄ… one sprzeczne z nowymi odkryciami naukowymi. Osoby powinny również być w stanie rozpoznać niezbÄ™dne cechy postÄ™powania naukowego oraz posiadać zdolność wyrażania wniosków i sposobów rozumowania, które do tych wniosków doprowadziÅ‚y.


Kompetencje w tym obszarze obejmujÄ… postawy krytycznego rozumienia i ciekawoÅ›ci, poszanowanie kwestii etycznych oraz wspieranie zarówno bezpieczeÅ„stwa, jak i trwaÅ‚oÅ›ci Å›rodowiska naturalnego, w szczególnoÅ›ci w odniesieniu do postÄ™pu naukowo-technologicznego w kontekÅ›cie danej osoby, jej rodziny i spoÅ‚ecznoÅ›ci oraz zagadnieÅ„ globalnych.

Nauczanie matematyki w szkoÅ‚ach - informacja o wynikach kontroli - NIK -zobacz TUTAJ

Mapa myÅ›li wiedzy, umiejÄ™tnoÅ›ci oraz postaw w zakresie matematyki - zobacz TUTAJ

Mapa myÅ›li wiedzy, umiejÄ™tnoÅ›ci oraz postaw w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii - zobacz TUTAJ

Tekst z ZaÅ‚Ä…cznika do wniosku dotyczÄ…cego zalecenia Rady w sprawie kompetencji kluczowych w procesie uczenia siÄ™ przez caÅ‚e życie - zobacz TUTAJ 

bottom of page