top of page

20 sposobów na posty na blogu książkowym i bibliotecznym

Blogi biblioteczne i książkowe majÄ… trochÄ™ innÄ… specyfikÄ™ niż blogi edukacyjne, choć wiele pomysÅ‚ów dotyczÄ…cych blogów edukacyjnych sprawdzi siÄ™ również na blogach bibliotecznych. JeÅ›li jednak poszukujemy inspiracji dotyczÄ…cych tego jakie posty mogÄ… zainteresować czytelników na blogach bibliotecznych i książkowych, warto przyjrzeć siÄ™ poniższym propozycjom.

Edukacja Książki Bookshelfs

Maratony czytelnicze i wyzwania, w trakcie których w okreÅ›lonych ramach czasowych, zadaniem uczestników jest przeczytanie książek odpowiadajÄ…cych z góry ustalonym zadaniom/wyzwaniom czytelniczym.​

​

Recenzje książek z wÅ‚asnÄ… ocenÄ…, wrażeniami i odczuciami, które wzbudziÅ‚a dana książka. Wpis na temat tego jakie elementy powinna zawierać dobra recenzja książki.

​

Book Tag – czyli posty dotyczÄ…ce książek o okreÅ›lonej tematyce np. Jesienny Book Tag, Książkowa Sztuka, Walentynkowy Tag, Hallowon Tag, BaÅ›niowy Tag.

​

Ulubione postacie literackie/najbardziej irytujÄ…cy bohaterowie książek – warto napisać dlaczego wzbudzajÄ… w nas takie emocje, jak oceniamy ich postÄ™powanie, dlaczego zapadli nam w pamięć.

​

Foto wyzwanie - wyzwanie polegajÄ…ce na robieniu i publikowanie zdjęć np. na Instagramie, opatrzonych odpowiednimi hashtagami, tematycznie zwiÄ…zanymi z  książkami, np. relaks z książkÄ…, kompozycja z książkÄ…, którÄ… aktualnie czytasz, książki w ulubionym kolorze, ulubione przekÄ…ski w trakcie czytania, zdjÄ™cie z książkÄ… w plenerze, Twoje nawyki czytelnicze.

​

Book Haul – pokazywanie najnowszych zakupów książkowych, ze wzmiankÄ…, czego siÄ™ po danych książkach spodziewamy, mogÄ…ce być jednoczeÅ›nie zapowiedziÄ… ich recenzji.

​

Pomysły na świąteczne prezenty książkowe (Dzień Dziecka, Dzień Mamy/Taty, Kobiet, Chłopaka itd.)

​

Podsumowania – np. najwiÄ™ksze odkrycie książkowe roku/najlepsze/najgorsze książki roku/póÅ‚rocza. Post o książkach przeczytanych w danym miesiÄ…cu. Lista ulubionych książek. Podsumowanie udziaÅ‚u w  wyzwaniu lub maratonie czytelniczym. 

​

Zapowiedzi wydawnicze na dany miesiÄ…c/rok/póÅ‚rocze z opisem na jakie książki czekamy szczególnie i czego siÄ™ po nich spodziewamy. Trendy literackie w danym roku, porze roku.

​

Ulubione klasyki literatury, zwÅ‚aszcza te, które nie sÄ… w kanonie lektur.

​

Podzielenie siÄ™ wiedzÄ… o dobrych blogach książkowych, ciekawych postach innych blogerów lub booktuberów. O nadchodzÄ…cych imprezach zwiÄ…zanych z książkÄ… i czytelnictwem, spotkaniach z autorami, targach książek, relacje z ich przebiegu z wyszczególnieniem najciekawszych wydarzeniach.

​

Bookshelf tour - pokazywanie swojej biblioteki, z wyróżnieniem ulubionych autorów.

​

Najlepsze książki z danego gatunku literackiego, książki zwiÄ…zane z danym wydarzeniem wspóÅ‚czesnym, historycznym lub zjawiskiem spoÅ‚ecznym, przyrodniczym (np. 3 powieÅ›ci z II wojnÄ… Å›wiatowÄ… w tle, 5 powieÅ›ci ukazujÄ…cych konsekwencje zmian klimatycznych, powieÅ›ci, w których wystÄ™puje mitologia sÅ‚owiaÅ„ska/nordycka/irlandzka itp.).

​

Recenzje adaptacji filmowych książek – z ocenÄ…, porównaniem podobieÅ„stw i różnic, dobrych stron i wad.

​

Listy książek, które chcemy przeczytać w najbliższego przyszÅ‚oÅ›ci (czyli TBR - To Be Read) – mogÄ… zmotywować czytelników do siÄ™gniÄ™cia do nieprzeczytanych zasobów wÅ‚asnej biblioteczki lub zachÄ™cić do wypożyczenia, czy kupna nowych książek. 

​

Najlepsze książki na danÄ… porÄ™ roku – książki na lato, wakacje, jesieÅ„, Halloween, zimÄ™, Å›wiÄ™ta, czy dla osób z utÄ™sknieniem wypatrujÄ…cych wiosny. Przypomnienie o książkach danego pisarza w zwiÄ…zku z rocznicÄ… jego urodzin.

​

Ciekawostki o pisarzach w stylu: „Wszystko czego nie wiesz o…”.

​

Relacja z podróży Å›ladami wydarzeÅ„ z książki.

​

Lista ulubionych potraw z książek, relacja z przygotowywania potrawy występującej w danej książce.

​

Porady: jak czytać w jÄ™zyku obcym, jak nauczyć siÄ™ szybko czytać, pomysÅ‚y na rozwiÄ…zanie problemu nadmiaru książek, listy sprawdzonych ksiÄ™garni dla tych, którym wciąż maÅ‚o, jak tworzyć recenzje w różnych formach: filmu, podcastu i tradycyjnie tekstu.

​

I jeszcze dodatkowo kilka typowo bibliotecznych działań:

​

Promocja różnego rodzaju przedsiÄ™wzięć biblioteki/szkoÅ‚y na rzecz spoÅ‚ecznoÅ›ci lokalnej, rodziców, uczniów.

​

Informacje o zasobach bibliotecznych i sposobach ich wykorzystania.

​

Informacje poÅ›wiÄ™cone tej grupie użytkowników, do której dziaÅ‚ania adresuje biblioteka – dzieciom, uczniom, seniorom, dorosÅ‚ym.

​

WiadomoÅ›ci i aktualnoÅ›ci dotyczÄ…ce biblioteki/szkoÅ‚y – o  ofercie, usÅ‚ugach i dziaÅ‚alnoÅ›ci, nowoÅ›ciach, recenzjach wydarzeÅ„, książek, konkursach, informacje o imprezach, o spotkaniach klubu książki.
 

bottom of page