top of page

20 sposobów na posty na blogu książkowym i bibliotecznym

Blogi biblioteczne i książkowe mają trochę inną specyfikę niż blogi edukacyjne, choć wiele pomysłów dotyczących blogów edukacyjnych sprawdzi się również na blogach bibliotecznych. Jeśli jednak poszukujemy inspiracji dotyczących tego jakie posty mogą zainteresować czytelników na blogach bibliotecznych i książkowych, warto przyjrzeć się poniższym propozycjom.

Edukacja Książki Bookshelfs

Maratony czytelnicze i wyzwania, w trakcie których w określonych ramach czasowych, zadaniem uczestników jest przeczytanie książek odpowiadających z góry ustalonym zadaniom/wyzwaniom czytelniczym.​

Recenzje książek z własną oceną, wrażeniami i odczuciami, które wzbudziła dana książka. Wpis na temat tego jakie elementy powinna zawierać dobra recenzja książki.

Book Tag – czyli posty dotyczące książek o określonej tematyce np. Jesienny Book Tag, Książkowa Sztuka, Walentynkowy Tag, Hallowon Tag, Baśniowy Tag.

Ulubione postacie literackie/najbardziej irytujący bohaterowie książek – warto napisać dlaczego wzbudzają w nas takie emocje, jak oceniamy ich postępowanie, dlaczego zapadli nam w pamięć.

Foto wyzwanie - wyzwanie polegające na robieniu i publikowanie zdjęć np. na Instagramie, opatrzonych odpowiednimi hashtagami, tematycznie związanymi z  książkami, np. relaks z książką, kompozycja z książką, którą aktualnie czytasz, książki w ulubionym kolorze, ulubione przekąski w trakcie czytania, zdjęcie z książką w plenerze, Twoje nawyki czytelnicze.

Book Haul – pokazywanie najnowszych zakupów książkowych, ze wzmianką, czego się po danych książkach spodziewamy, mogące być jednocześnie zapowiedzią ich recenzji.

Pomysły na świąteczne prezenty książkowe (Dzień Dziecka, Dzień Mamy/Taty, Kobiet, Chłopaka itd.)

Podsumowania – np. największe odkrycie książkowe roku/najlepsze/najgorsze książki roku/półrocza. Post o książkach przeczytanych w danym miesiącu. Lista ulubionych książek. Podsumowanie udziału w  wyzwaniu lub maratonie czytelniczym. 

Zapowiedzi wydawnicze na dany miesiąc/rok/półrocze z opisem na jakie książki czekamy szczególnie i czego się po nich spodziewamy. Trendy literackie w danym roku, porze roku.

Ulubione klasyki literatury, zwłaszcza te, które nie są w kanonie lektur.

Podzielenie się wiedzą o dobrych blogach książkowych, ciekawych postach innych blogerów lub booktuberów. O nadchodzących imprezach związanych z książką i czytelnictwem, spotkaniach z autorami, targach książek, relacje z ich przebiegu z wyszczególnieniem najciekawszych wydarzeniach.

Bookshelf tour - pokazywanie swojej biblioteki, z wyróżnieniem ulubionych autorów.

Najlepsze książki z danego gatunku literackiego, książki związane z danym wydarzeniem współczesnym, historycznym lub zjawiskiem społecznym, przyrodniczym (np. 3 powieści z II wojną światową w tle, 5 powieści ukazujących konsekwencje zmian klimatycznych, powieści, w których występuje mitologia słowiańska/nordycka/irlandzka itp.).

Recenzje adaptacji filmowych książek – z oceną, porównaniem podobieństw i różnic, dobrych stron i wad.

Listy książek, które chcemy przeczytać w najbliższego przyszłości (czyli TBR - To Be Read) – mogą zmotywować czytelników do sięgnięcia do nieprzeczytanych zasobów własnej biblioteczki lub zachęcić do wypożyczenia, czy kupna nowych książek. 

Najlepsze książki na daną porę roku – książki na lato, wakacje, jesień, Halloween, zimę, święta, czy dla osób z utęsknieniem wypatrujących wiosny. Przypomnienie o książkach danego pisarza w związku z rocznicą jego urodzin.

Ciekawostki o pisarzach w stylu: „Wszystko czego nie wiesz o…”.

Relacja z podróży śladami wydarzeń z książki.

Lista ulubionych potraw z książek, relacja z przygotowywania potrawy występującej w danej książce.

Porady: jak czytać w języku obcym, jak nauczyć się szybko czytać, pomysły na rozwiązanie problemu nadmiaru książek, listy sprawdzonych księgarni dla tych, którym wciąż mało, jak tworzyć recenzje w różnych formach: filmu, podcastu i tradycyjnie tekstu.

I jeszcze dodatkowo kilka typowo bibliotecznych działań:

Promocja różnego rodzaju przedsięwzięć biblioteki/szkoły na rzecz społeczności lokalnej, rodziców, uczniów.

Informacje o zasobach bibliotecznych i sposobach ich wykorzystania.

Informacje poświęcone tej grupie użytkowników, do której działania adresuje biblioteka – dzieciom, uczniom, seniorom, dorosłym.

Wiadomości i aktualności dotyczące biblioteki/szkoły – o  ofercie, usługach i działalności, nowościach, recenzjach wydarzeń, książek, konkursach, informacje o imprezach, o spotkaniach klubu książki.
 

bottom of page