Początki blogowania
- jak zacząć
Rozpoczynając przygodę z blogiem, dobrze jest zastanowić się najpierw jaką tematykę chcemy wybrać, wybór będzie łatwiejszy, jeśli pomyślimy o tym, co nas motywuje do blogowania, po co chcemy to robić, czy też jaki cel chcemy osiągnąć.
Warto pomyśleć o czym chcemy pisać, w czym jesteśmy dobrzy, na czym się znamy, o czym możemy mówić godzinami, w jakim temacie mamy dużo do powiedzenia, jakie pomysły mamy do przekazania. To pomoże wybrać nam taką tematykę, która zbyt szybko się nie wyczerpie i sprawi, że posty będą się pojawiały regularnie, dzięki temu będziemy też mogli dostosować do bloga odpowiednią nazwę - nie zbyt szczegółową, ale też nie nazbyt ogólną.
Warto zadać sobie pytanie: jaki ma być nasz blog? - Czy ma być lekki i dawać rozrywkę, czy wręcz przeciwnie - mocny i kontrowersyjny. Czy ma to być obiektywny zbiór pomocnych informacji i faktów, czy też ma przekazywać wartości.
Zakładając blog dobrze jest mieć już wybraną nazwę. Nie oznacza to, że nie będzie można jej zmienić – wręcz przeciwnie jest taka możliwość. Dobrze dobrana nazwa bloga - chwytliwa, wzbudzająca zaciekawienie jest podstawą budowania popularności bloga - to nazwa związana z tematyką bloga, krótka, łatwa do zapamiętania.
Warto przygotować identyfikację wizualną bloga - dopasowane do szaty graficznej logo, zdecydować się na określone czcionki i kolory, dzięki czemu blog będzie łatwo rozpoznawany.
Kolejne kroki do publikacji bloga to przygotowanie podstron – kontakt, o mnie, podstron lub ikon odsyłających do naszych innych stron i portali społecznościowych.
Jeśli jeszcze nie założyliśmy kont na portalach społecznościowych teraz jest na to czas. Takie portale jak Facebook, Instagram czy Tweeter są świetnym narzędziem do rozpropagowania naszego bloga, dlatego dobrze jest założyć konta z nazwą naszego bloga i rozpowszechnić blog wśród znajomych.
Na początku dobrze jest opracować terminarz publikacji – zastanowić się jak często chcemy/możemy publikować. Warto stawiać na jakość, nie na ilość. Początkujący blogerzy często mają bardzo dużo do opublikowania, ale jeśli będziemy publikować zbyt często, po pierwsze zaatakujemy czytelników zbyt dużą ilością postów, po drugie jeśli stawiamy na bogate, merytoryczne posty, może się okazać, że nie starczy nam czasu na tak częste publikowanie albo zbyt szybko wyczerpią nam się tematy do publikacji. Harmonogram może zapobiec takim sytuacjom.
Umiejętność robienia dobrych zdjęć to wielka zaleta u blogera. Możliwość dokumentowania swoich dokonań ładnymi zdjęciami i dobrze nakręconymi filmikami to połowa sukcesu. Jeśli jesteśmy dopiero początkujący w tej dziedzinie, postarajmy się poznać podstawy fotografii, możemy też znaleźć kogoś w otoczeniu, kto robi dobre zdjęcia i jest w stanie nam pomóc, lub zacznijmy odwiedzić darmowe banki zdjęć. Na stronach takich jak Pixabay, Gratisography, czy Unsplash znajdziesz udostępniane bezpłatnie zdjęcia, które są w domenie publicznej i można z nich skorzystać.
Tylko 4,8% internautów sprawdza drugą stronę rezultatów w wyszukiwarce Google, dlatego w celu spopularyzowania bloga dobrze jest poznać i zastosować SEO – optymalizację na potrzeby wyszukiwania - czyli zbiór działań, jakie musimy wykonać, aby nasza strona/blog/post znalazły się na wysoko w wynikach wyszukiwania.
Wśród tych działań są takie, które trzeba wykonać raz – np. wybrać chwytliwą nazwę bloga, czy dodać opis bloga i słowa kluczowe dostosowane do tematyki witryny w opcjach wyszukiwania w ustawieniach bloga.
Natomiast niektóre działania podejmujemy pisząc każdy post: wzbudzający zainteresowanie tytuł wpisu, dodawanie nagłówków, które są wyszukiwane przez wyszukiwarkę, dodawanie hiperłączy, dzięki którym poszczególne posty mogą się pojawić wyżej w wynikach wyszukiwania, ponieważ wyszukiwarki preferują takie wpisy.