top of page

Rodzaje blogów

w kontekście edukacji

ZapoznajÄ…c siÄ™ z blogosferÄ…, widzimy dużą różnorodność zarówno w wyborze tematyki jak i formy prowadzenia blogów. CzÄ™sto wybór tematyki bloga determinuje wybór okreÅ›lonego medium, w którym blogerzy publikujÄ… swoje treÅ›ci.
Do niedawna podziaÅ‚ blogów byÅ‚ dość tradycyjny i w dalszym ciÄ…gu podziaÅ‚ ten jest obecny, ale coraz wiÄ™cej osób używa do tworzenia blogów również innych Å›rodków wyrazu.

podniesienie rÄ…k

PodziaÅ‚ blogów ze wzglÄ™du na tematykÄ™

 

NajstarszÄ… formÄ… prowadzenia blogów sÄ…  blogi pamiÄ™tnikarskie, wywodzÄ…ce siÄ™  z tradycyjnych dzienników i pamiÄ™tników. Blogi pamiÄ™tnikarski cechuje osobisty charakter i  zawierajÄ… przemyÅ›lenia autorów, niekiedy sÄ… to blogi zamkniÄ™te tylko do osób należących do krÄ™gu rodziny. Blogi relacyjne prowadzone jako forma nawiÄ…zania kontaktów, budowania relacji, do utrzymywania dotychczasowych kontaktów z przyjacióÅ‚mi i znajomymi. Popularne sÄ… blogi publicystyczne i informacyjno-reportażowe, komentujÄ…ce codzienne wydarzenia i zawierajÄ…ce relacje i refleksje. Rozkwit przeżywajÄ… blogi hobbystyczne, na których blogerzy dzielÄ… siÄ™ swÄ… pasjÄ…. Na blogach artystycznych znajdziemy prace malarskie fotograficzne, rysunkowe jak i muzykÄ™.

 

W kontekÅ›cie nauczycieli warto wspomnieć o blogach specjalistycznych – takich, na których znaleźć można porady na okreÅ›lone tematy. Blogi specjalistyczne to miejsce do dzielenia siÄ™ wiedzÄ…, doÅ›wiadczeniem, Å›wietnymi, innowacyjnymi pomysÅ‚ami.

Takimi wÅ‚aÅ›nie blogami sÄ… blogi nauczycielskie, na których znajdziemy ciekawe materiaÅ‚y i pomysÅ‚y na lekcje, inspirujÄ…ce scenariusze. Nauczyciele dzielÄ… siÄ™ wiedzÄ… na temat nowoczesnych, dobrych i sprawdzonych sposobów nauczania, wykorzystania narzÄ™dzi TIK w nauczaniu, relacjami z ciekawych warsztatów i szkoleÅ„.

 

Nauczyciele, pedagodzy i psycholodzy piszÄ… o sposobach  rozwiÄ…zania szkolnych i wychowawczych trudnoÅ›ci i problemów oraz budowania pozytywnych relacji z uczniami. PojawiajÄ… siÄ™ ciekawe blogi popularyzujÄ…ce tak ważne obecnie podejÅ›cie do rozwiÄ…zywania konfliktów wÅ›ród uczniów jakim jest Porozumienie bez Przemocy, rodzicielstwa bliskoÅ›ci. DziÄ™ki ich pracy, inni nauczyciele i rodzice mogÄ… zapoznać siÄ™ z nowymi i ważnymi nurtami w pedagogice i psychologii, pozytywnie odmieniajÄ…cymi relacje w klasie i rodzinie.

 

WÅ›ród nauczycieli i bibliotekarzy popularne sÄ… blogi prowadzone w formie relacji z wydarzeÅ„, wycieczek, ciekawych zajęć, konkursów i projektów, sukcesów swoich i  uczniów. DomenÄ… bibliotekarzy, polonistów i pasjonatów książek sÄ… blogi literackie, czytelnicze, książkowe, czy biblioteczne, na których można znaleźć opinie i recenzje o książkach, nowoÅ›ciach i wyzwaniach czytelniczych. Bibliotekarze piszÄ… o organizowanych konkursach, akcjach i maratonach czytelniczych, tworzÄ… relacje z  targów książki, spotkaÅ„ z pisarzami, imprez kulturalnych, wrÄ™czania nagród literackich. Ich motywacjÄ… jest dzielenie siÄ™ swojÄ… wiedzÄ… i doÅ›wiadczeniem, opiniami, informacjami na temat nowoÅ›ci w Å›rodowisku, sposobami na popularyzacjÄ™ czytelnictwa, a także niekiedy chęć tworzenia wÅ‚asnego wizerunku, czy zmiany postrzegania bibliotekarza w spoÅ‚eczeÅ„stwie.

Nauczyciele i bibliotekarze prowadzÄ… blogi osobiste, ale też  blogi firmowe poÅ›wiÄ™cone danej bibliotece czy szkole i wszystkiemu, co siÄ™ w niej dzieje, w ten sposób promujÄ…c swoje dziaÅ‚ania i instytucji, w której pracujÄ….

 

PodziaÅ‚ blogów ze wzglÄ™du na Å›rodki wyrazu

 

Dynamika zwiÄ…zana z rozwojem serwisów spoÅ‚ecznoÅ›ciowych również odcisnęła swoje piÄ™tno na rozwoju blogosfery. O ile kiedyÅ› dominowaÅ‚y blogi tekstowe, obecnie dużą popularność zdobywajÄ… wideoblogi (vlogi), blogi w formie podcastów i fotoblogi. Obecnie bloga nie trzeba tworzyć go w postaci strony internetowej, wystarczy Fecebook, Instagram, Youtube, Spotify albo inna platforma.

 

Blogi tekstowe - najczęściej wykorzystywanym Å›rodkiem wyrazu jest tekst - blogi tego typu sÄ… najpopularniejsze, wÅ›ród nich sÄ… zarówno pamiÄ™tnikarskie, informacyjne, publicystyczne, specjalistyczne oraz książkowe.

 

Fotoblogi - zawierajÄ… zdjÄ™cia uÅ‚ożone od najnowszego do najstarszego. W fotoblogach to fotografia jest podstawowÄ… formÄ… wyrazu, nacisk jest poÅ‚ożony na fotografiÄ™ jej piÄ™kno i estetykÄ™, czÄ™sto wrÄ™cz zastÄ™puje tekst, a  czasem jego część. Niekiedy obie formy – tekst i fotografia sÄ… ważne, lecz wiÄ™kszy nacisk jest poÅ‚ożony na fotografiÄ™.

Fotoblogi spotkamy w tradycyjnych serwisach blogowych, ale ogromna ich ilość znajduje siÄ™ na Instagramie. Zazwyczaj posty takie oprócz zdjÄ™cia zawierajÄ… krótkÄ… notkÄ™, ale sÄ… wÅ›ród nich sÄ… takie, do których autor nie dodanie żadnego tekstu.

 

Ciekawym zjawiskiem na Instagramie sÄ…  blogi książkowe – tu czÄ™sto piÄ™kne zdjÄ™cia książek opatrzone sÄ… wybranym, trafnym cytatem z książki, poleceniem książki, czy krótszÄ… lub dÅ‚uższÄ… recenzjÄ…. Dużą popularnoÅ›ciÄ… cieszÄ… siÄ™ fotoblogi na Instagramie wÅ›ród bibliotekarzy i bibliotek, mniej znajdziemy tu nauczycieli.

 

Wideoblogi (vlogi) – ich podstawowÄ… treść stanowiÄ… pliki filmowe, publikowane przez autora w kolejnoÅ›ci chronologicznej. Zamieszczane na nich filmy prezentujÄ… autora mówiÄ…cego na wybrany przez siebie temat. Vlogi zazwyczaj nie majÄ… rozbudowanej fabuÅ‚y, zachowujÄ… ciÄ…gÅ‚ość narracji, brak w nich efektów specjalnych.

Z vlogów korzystajÄ… artyÅ›ci oraz eksperci – dziÄ™ki zastosowaniu techniki wideo Å‚atwiej jest im zaprezentować swoje dokonania i/lub podzielić siÄ™ swojÄ… wiedzÄ…, zaprezentować nowe pomysÅ‚y w interesujÄ…cy sposób. Vlogi skuteczniej trafiajÄ… do szerszego grona odbiorców, ze wzglÄ™du na to, że przekaz filmowy jest bardziej przystÄ™pny niż pisany. Vlogi czÄ™sto majÄ… bardziej osobisty charakter, niż blogi tekstowe.

 

Vlogi najczęściej sÄ… publikowane w serwisie Youtube, stÄ…d blogerzy publikujÄ…cy w tym serwisie nazywani sÄ… Youtuberami (oraz np. Booktuberami jeÅ›li zajmujÄ… siÄ™ popularyzacjÄ… literatury). Vlogerzy publikujÄ… nie tylko wczeÅ›niej przygotowane filmy, ale również live’y – transmisje na żywo publikowane np. w serwisach Youtube, czy Facebook, podczas których uczestnicy mogÄ… zadawać na bieżąco pytania i uzyskiwać odpowiedzi.

Vlogi wÅ›ród nauczycieli nie sÄ… jeszcze tak popularne jak inne formy blogowania, ale jest coraz wiÄ™cej nauczycieli, którzy widzÄ… we vlogach Å›wietne narzÄ™dzie do wykorzystania w nauczaniu nie tylko swoich uczniów, ale także przy okazji uczniów z caÅ‚ego kraju (przykÅ‚ady: Pan Belfer, Fizyka od podstaw, MaÅ‚gorzata Brodecka). Dla uczniów YouTube jest naturalnym Å›rodowiskiem, warto wykorzystać to w szkole, jako wsparcie w zrozumieniu wiadomoÅ›ci, które sprawiajÄ… trudność, w samoksztaÅ‚ceniu, powtarzaniu i przypominaniu wiedzy, jako element lekcji odwróconych.

 

Audioblogi (podcasty) – gÅ‚ównÄ… treść stanowiÄ… nagrania dźwiÄ™kowe – w formie plików audio i podcastów - internetowych publikacji dźwiÄ™kowych najczęściej w postaci regularnych odcinków. Ich autorzy nagrywajÄ… swoje przemyÅ›lenia lub praktyczne informacje na dany temat, a nastÄ™pnie publikujÄ… je na blogu lub w serwisie Youtube, Spotify, Storytel, Audioboom, Podcast Addict czy Overcast.

Na blogach artystycznych prowadzonych przez wokalistów i zespoÅ‚y muzyczne, muzyka może stanowić wyÅ‚Ä…cznÄ… zawartość nagrania.

                        

Podcast może być Å›wietnym narzÄ™dziem do wspierania w edukacji oraz jako forma samodoskonalenia nauczyciela. Można je nagrywać jako cykle nagraÅ„, prowadzÄ…c audycje na caÅ‚y wachlarz różnych tematów. Tworzone sÄ… podcasty na temat historii, biologii, zwiÄ…zane z jÄ™zykami obcymi. Nauczyciele w ten sposób przekazujÄ… uczniom wiedzÄ™, ciekawostki, przemyÅ›lenia na temat przedmiotu, którego uczÄ…. Uczniowie mogÄ… nagrywać podcasty wspólnie z nauczycielem lub osobno, w ramach projektu lub jako wywiady z osobami ważnymi dla spoÅ‚ecznoÅ›ci, zdobywajÄ…c w ten sposób kompetencje medialne i spoÅ‚eczne.

 

Podcasty stajÄ… siÄ™ coraz popularniejszÄ… formÄ… zdobywania wiedzy po pierwsze ze wzglÄ™du na Å‚atwość z jakÄ… obecnie można odsÅ‚uchiwać i nagrywać podcasty – aby zacząć nagrywanie na poczÄ…tku wystarczy smartfon. Podcasty można subskrybować, m.in. poprzez technologiÄ™ RSS, dziÄ™ki temu po zasubskrybowaniu danego kanaÅ‚u otrzymujemy powiadomienia o pojawieniu siÄ™ nowych odcinków i możemy je odsÅ‚uchać na urzÄ…dzeniach mobilnych lub na komputerze.

 

PrzykÅ‚ady: 

EduAkcja – Podcasty dla nauczycieli i rodziców, w których eksperci wypowiadajÄ… siÄ™ na tematy zwiÄ…zane z nauczaniem, uczeniem siÄ™, rozwojem psychicznym i fizycznym dzieci.

 

Od nauczania do uczenia siÄ™ – skierowany do nauczycieli i rodziców, majÄ…cych na wzglÄ™dzie rozwój dzieci.

 

Agnieszka Stein, Sylwia WÅ‚odarska – podcast psycholożki dzieciÄ™cej, pomagajÄ…cej rodzicom w rozpoznawaniu wyzwaÅ„ rozwojowych i podpowiadajÄ…cej, jak wspierać dzieci przechodzÄ…ce przez różne trudne dla nich sytuacje.

​

bottom of page