16 pomysłów na posty na blogu o edukacji
Co zrobić jeśli nie mamy pomysłów na kolejne posty na blogu? Jeśli nie wiemy jakie treści mogą się przydać naszym czytelnikom i są najchętniej czytane? Zapraszam do przyjrzenia się 16 pomysłom na ciekawe posty do opublikowania na blogu edukacyjnym.
Poniżej znajdują się wpisy, które najbardziej przydają się czytelnikom blogów i wzbudzają ich największe zainteresowanie:
Poradniki, przewodniki, samouczki, tutoriale, treści typu zrób to sam, cykle poradników - jako sposób na dzielenie się wiedzą, doświadczeniem, świetnymi, innowacyjnymi pomysłami. Posty na temat nowoczesnych, dobrych i sprawdzonych sposobów nauczania. Najbardziej zapadające w pamięć i popularne blogi to te, których autorzy zdobyli zaufanie poprzez pomaganie.
Ciekawe materiały i pomysły na lekcje, inspirujące scenariusze. Sprawdzone metody pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
Śledzenie, analizy, opinie na temat nowych trendów w edukacji, pedagogice, psychologii. Wiadomości i aktualności, np. o nowinkach w bibliotece, szkole, nowościach TIK, książkach, badaniach, raportach.
Poszukiwanie rozwiązania problemu poruszanego przez naszego czytelnika, znajomego nauczyciela, rodzica lub ucznia, który potrzebował naszej pomocy. Wykorzystanie zadanego pytania do zbudowania całego artykułu. Do pozyskania informacji o problemach nurtujących naszych czytelników może posłużyć ankieta opublikowana na blogu lub w mediach społecznościowych.
Posty poprzeplatane różnorodnymi treściami multimedialnymi - wideo, podcastami, zdjęciami.
Top listy – posty typu „10”. Na przykład „10 najlepszych książek roku”, „5 najbardziej zwariowanych szkół świata”, "10 sposobów na szybkie czytanie", "5 ulubionych książkowych mam" "10 najlepszych książkowych par" "5 sposobów na notowanie".
Posty odpowiadające na pytanie „Jak…?” „Czy należy…”, „Gdyby…”, „Który…” oraz „Kto…”.
Zaproszenie do gościnnego wpisu na naszym blogu eksperta lub innego nauczyciela, czy blogera. Wywiad z ekspertem. Wspólne inicjatywy z innymi blogerami, nauczycielami, uczniami. Wystąpienie wraz z innym blogerem we wspólnym filmie. Napisanie wpisu gościnnego u innego blogera.
Opis swoich celów/planów. Podsumowanie ostatniego miesiąca/półrocza/roku np. „Moja lista książek do przeczytania”, „W tym miesiącu nauczę się...”
Dzielenie się sukcesami swoimi, uczniów, nauczycieli i szkoły. Informowanie o ukończeniu szkolenia, nabyciu nowych umiejętności, zdobyciu nagród.
Zapowiedzi i relacje - posty informujące o nadchodzących ważnych wydarzeniach. Relacje z szkolnych konkursów, wydarzeń, wycieczek, konferencji, szkoleń i warsztatów.
Lista rzeczy, które pomagają nam w codziennym życiu/nauce/pracy.
Lista aplikacji i narzędzi cyfrowych, które przydadzą się naszym uczniom, czytelnikom lub innym bibliotekarzom i nauczycielom.
Konkursy, rozdania, loterie mogą przyciągnąć nowych czytelników, możemy też w ten sposób nagrodzić stałych bywalców bloga.
Interesujące zdjęcie, grafika czy infografika dodana do wpisu i opublikowana jako zapowiedź na portalu społecznościowym przyciąga i zaciekawia czytelników do sięgnięcia po całą treść artykułu na blogu.
Łamanie konwencji, zrobienie zupełnie czegoś nowego, pokazanie siebie, swoich uczniów, szkoły od innej strony, wyjawienie ciekawostek. Pokazanie swojej pracy od kuchni.