MEDIACJE
Dlaczego warto
W związku z rozwiniętą na szeroką skalę migracją, do polskich szkół coraz częściej uczęszczają dzieci różnych narodowości, kultur, religii. Odmienność ta budzi w klasach wiele pytań, czasami nawet sytuacji trudnych czy konfliktowych. Częstą reakcją dzieci na niezrozumienie niektórych zachowań koleżanek i kolegów jest wyśmiewanie, brak akceptacji czy wykluczenie z grupy. Celem zajęć z wielokulturowości jest ukazanie dzieciom, że świat jest różnorodny, zamieszkiwany przez ludzi wielu kultur, tradycji i religii, ale w tej różnorodności nie ma lepszych i gorszych – wszyscy jesteśmy tak samo ludźmi i wszystkim należy się szacunek.
Ze wstępu do pakietu "Barwy integracji" (do pobrania poniżej)
Scenariusze zajęć
-
Scenariusze zajęć z zakresu integracji klasy, tworzenia klasy wielokulturowej - Rezultat projektu Erasmus+ nr 2020-1-PL01-KA101-078897 pt. Różnorodność kulturowa siłą Europy - Zespół Szkół Elektronicznych i Informatycznych
-
„Ja w wielokulturowym świecie”. Scenariusze zajęć pozalekcyjnych z zakresu edukacji regionalnej, wielo- i międzykulturowej dla młodzieży- Regina Pazdur.
-
"Akceptująca wielokulturowość na wyciągnięcie ręki" - wybór scenariuszy dla uczniów z zakresu wyzwań związanych z migracjami - materiały CEO
-
"Wielokulturowość i struktura społeczna" - scenariusz zajęć na wielu przedmiotach: wiedza o kulturze, historia i wiedza o społeczeństwie dla młodzieży.
-
Włącz różnorodność - po wybraniu tematyki działania z migrantkami i migrantami oraz biblioteka wielokulturowa wyświetlają się scenariusze, które powstały w ramach realizacji projektu „Ogólnopolski kongres bibliotek: Włącz różnorodność!”. Mogą być inspiracją dla wszystkich, którym bliskie są wartości takie jak równość, różnorodność, tolerancja, i które chcą podejmować ciekawe i nieszablonowe wielokulturowe działania nie tylko „od święta”. Niektóre scenariusze:
- Rok Kozy, Rok Smoka – noworoczne warsztaty międzykulturowe według chińskiego kalendarza
- Gdzie jest wielokulturowość?
- Odczarować Afrykę - spotkanie wokół twórczości Chimamandy Ngozi Adichie i Alaina Mabanckou
- Współczesna literatura dla przyszłego pokolenia – warsztaty z dziećmi wspierające międzykulturowość
- Pamiętnik dziecka migrującego
- "Jak w domu..." - warsztat metodą dramy, dotyczący sytuacji uchodźców
Materiały z projektu do pobrania. -
„Barwy integracji” - pakiet metodyczny Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu przeznaczony do prowadzenia zajęć dla dzieci w klasach I–III szkoły podstawowej. Konspekty:
- „Nie wszystkie dzieci na świecie są Polakami, ale wszystkie są dziećmi”
- „Codzienne życie i zwyczaje ludzi z różnych krajów”
- „Poznajemy kulturę i tradycję innych narodów”
- „Religie dzieci z różnych krajów”. -
"Kim jest Inny?" - scenariusz zajęć dla dzieci z edukacji międzykulturowej - stanowi część projektu „Dzieci poznają Innego”, który był realizowany przez studentów z Koła Naukowego Edukacji Międzykulturowej, działającego na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego.
-
Scenariusze o różnych stronach świata na stronie Fundacji Edukacji Międzykulturowej:
- Europa
- Afryka
- Azja
- Ameryka Południowa -
Tożsamość a migracja - lekcja CEO z tematyki Migracje globalnie - załączony materiał Anny Kowalskiej pn. Opowieści o migracjach na godzinie wychowawczej
-
Akceptująca wielokulturowość na wyciągnięcie ręki - scenariusz zajęć pozwalających szukać odpowiedzi na pytanie "W jaki sposób mogę promować pozytywne, oparte na szacunku zachowania wobec mniejszości/ migrantów?", autor: Jakub Niewiński, CEO
-
Rozmawiajmy o migracjach - scenariusze zajęć wg różnych zagadnień - materiały opracowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej:
- Dobre praktyki związane z migracjami
- Emocje
- Historie ludzkie
- Jak rozmawiać
- Klub dobrej rozmowy
- Krytyczne myślenie
- Migracje globalnie
- Migracje lokalnie
- Stereotypy, uprzedzenia, dyskryminacja
- Uczeń/ uczennica z doświadczeniem migracji w szkole
- Wyzwania związane z migracjami -
Europejska Wieża Babel - scenariusz Jolanty Czajkowskiej Akademi@ Demokracji
-
Scenariusz lekcji geografii - Wielokulturowość kontynentu europejskiego - autor Marzanna Kapuścińska
-
Podróże w głąb wielokulturowości - scenariusz Dominiki Cieślikowskiej podpowiada jak poprowadzić zajęcia o różnych przejawach wielokulturowości we własnym życiu, otoczeniu. Adresowany do młodzieży.