MEDIACJE
Różnorodność
Różnorodność społeczna to pojęcie wieloaspektowe, które niesie za sobą zarówno wyzwania jak i korzyści. Temat ten możemy rozpatrywać pod kątem możliwych działań na rzecz integracji w poszczególnych obszarach. W aspekcie kultury, różnorodność wpływa na wzbogacenie społeczeństwa, wprowadzając w jego codzienną rzeczywistość różne tradycje, języki, kuchnie, sztukę i zwyczaje. Promowanie integracji i wzajemnego szacunku dla różnych kultur pomaga w budowaniu bardziej spójnego społeczeństwa.
Możliwość innowacyjnego i kreatywnego spojrzenia na świat pozwoli na nowe pomysły i rozwiązania, bogactwo kulturowe zdynamizuje społeczeństwo i otworzy je na nowe doświadczenia, a dzięki zróżnicowaniu w grupie możemy usprawnić proces decyzyjny w różnorakich procesach. Warto pamiętać, że kontakt z różnorodnymi grupami ludzi może wpływać na większe zrozumienie dla innych i przyczyniać się do umacniania empatii.
Fragment Przewodnika Jak być tolerancyjnym i akceptować
różnorodność dzięki odpowiedniej postawie i komunikacji
Fundacji Harmonia Życia
Projekty - Materiały
Jednym z elementów charakterystycznych dla naszej współczesności jest zjawisko wieloetniczności wyróżniającej się szczególnie w państwach, do których masowo napływają emigranci (przypadek Wielkiej Brytanii), lub też w państwach, w których na skutek różnych układów spowodowanych np. wojnami pozostaje wiele mniejszości (przypadek Europy Środkowo-Wschodniej).
Dlatego też zjawisko wielokulturowości, czyli współistnienia odmiennych wartości i tradycji określonych w ramach jednego organizmu państwowego nabiera coraz większego znaczenia i skłania do głębokiej refleksji. Akceptacja różnorodności kulturowej jest kluczowym elementem w budowaniu bezpiecznego świata, w którym różnice kulturowe nie będą generować konfliktów zbrojnych i czystek etnicznych.
Jednak największą przeszkodą w procesie zaakceptowania istnienia różnych kultur czy odmiennych religii jest uprzedzenie wynikające z fałszywego obrazu tzw. „obcych”, „innych”, „odmiennych”. Owa reakcja niechęci, dezaprobaty czy wręcz ksenofobii rodzi się najczęściej z niewiedzy. Bowiem nieznajomość kultury, tradycji, obrzędu, religii czy języka innych narodów, społeczności lub grup umacnia stereotypy i wpływa na ksenofobiczne postawy i zachowania.
Tekst z opisu projektu Wielokulturowość na co dzień
„Wroclaw’s international high 5: gotowi na multikulturowość!”
Realizator projektu:
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marii Dąbrowskiej we Wrocławiu
Cele projektu:
Edukacja międzykulturowa i międzypokoleniowa oraz uczenie się przez całe życie
Nauczanie i uczenie się języków obcych
Nowe innowacyjne programy nauczania / metody edukacyjne / rozwój szkoleń/kursów
Scenariusze zajęć na temat wielokulturowości (format pdf) - Aktywni. Kreatywni. Pozytywni.:
„ Z wycieczką po europejskich stolicach”
„ Różny nie znaczy inny – w jakim stopniu jesteśmy różni?”
„Stereotypy”
„Stop stereotypom” – o uprzedzeniach przez ćwiczenia teatralne i plastyczne
„Jeden Bóg wśród wielu kultur i narodów”
„Mogę być kim zechcę, jako aktor” - odgrywanie scenek w których uczniowie wcielają się w mieszkańca Unii Europejskiej
„Dzielnica Czterech Świątyń we Wrocławiu – scenariusz zajęć z wielokulturowości”
„Tropem wielokulturowości”
„Human Rights Treasure Hunt”
Dwa wymiary wielokulturowości:
wielokulturowość współczesna
Projekt CEO: Ucz otwartości.
Mówienie o wielokulturowości w szkole może mieć dwa wymiary: historyczny i współczesny, które ściśle się przenikają i mogą wzajemnie wyjaśniać. Wielokulturowe dziedzictwo:
Edukacja wielokulturowa.
Praca z wielokulturowościąw klasie i szkole
Projekt CEO: Ucz otwartości.
Wielokulturowość dziś to zarówno sąsiedzi o innym pochodzeniu etnicznym, osoby o różnych poglądach religijnych, jak i niejednokrotnie dzieci migranckie w klasie. Liczba uczniów z doświadczeniem migracji stale wzrasta, co wymaga przygotowania się do pracy w wielokulturowej szkole. Jak rozmawiać o wielokulturowości w szkole?:
Poczuj smak wielokulturowości
Tematem przewodnim wymiany była wielokulturowa różnorodność, tolerancja i równość. Głównym celem projektu było wzmocnienie współpracy między Polską i Ukrainą oraz budowanie tożsamości opartej na wielokulturowości, otwartości i zrozumieniu innych ludzi.
Polska
Cmentarze wielokulturowej Polski to temat na wielogodzinny serial dokumentalny. W tym fotokaście można zobaczyć jak bardzo się różnią w zależności od regionu czy wyznania. Można też przekonać się, że często są jedynym świadectwem ludzi, którzy w danym miejscu żyli. To przykładowo cmentarz Słowińców lub Mennonitów. Cmentarze przypominają o sławnych Polakach ale też są dziełami sztuki.
Edukacja międzykulturowa
Projekt Fundacji Edukacji Międzykulturowej - Edukacja międzykulturowa to działania, których wspólnym celem jest popularyzacja wiedzy o kulturach i społeczeństwach świata oraz zapoznanie z polską tradycją: zajęcia dla dzieci, warsztaty dla młodzieży, szkolenia i warsztaty dla nauczycieli, wystawy fotografii, tradycja i współczesność w różnych zakątkach świata. Projekty są poświęcone poszczególnym kontynentom i regionom, grupom etnicznym, uchodźcom i imigrantom mieszkającym w Polsce oraz polskiej kulturze ludowej i tradycyjnej.
-
Czytelnicza podróż
-
Odkrywcy świata, odkrywcy przypraw
Materiały dla dzieci: krzyżówki, puzzle, gry, kolorowanki, zgadywanki.
Biblioteka WIK
Projekt wielokulturowej biblioteki działającej kreatywnie i wdrażającej różne innowacyjne działania - materiały edukacyjne z obszaru "Wielokulturowość" są częścią pakietu edukacyjnego dla bibliotekarzy oraz innych lokalnych edukatorów, pracujących z osobami dorosłymi. Opracowane lekcje umożliwiają odbycie podróży w głąb siebie, skomplikowaną sieć relacji międzyludzkich, mechanizmów społecznych i wymiarów kultur. Ułatwiają działania na rzecz integracji różnorodnych społeczności lokalnych, oraz przeciwdziałania podziałom społecznym, stereotypom i uprzedzeniom.
Rozmawiajmy o uchodźcach
KLUB DOBREJ ROZMOWY – to ogólnopolski projekt edukacyjny wspierający nauczycielki i nauczycieli w poruszaniu na zajęciach z młodzieżą tematów związanych ze współczesnymi migracjami i obecnością w Europie i w Polsce migrantów i uchodźców. Projekt jest realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach programu Szkoła Ucząca Się, współfinansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności.
Zagadnieniowe materiały do pobrania:
- Dobre praktyki związane z migracjami - Materiały merytoryczne i Materiały metodyczne
- Emocje towarzyszące migracjom - Materiały merytoryczne i Materiały metodyczne
- Historie ludzkie - Materiały merytoryczne i Materiały metodyczne
- Krytyczne myślenie - Materiały merytoryczne i Materiały metodyczne
- Migracje globalnie - Materiały merytoryczne i Materiały metodyczne
- Migracje lokalnie - Materiały merytoryczne i Materiały metodyczne
- Stereotypy, uprzedzenia, dyskryminacja - Materiały merytoryczne i Materiały metodyczne
- Uczeń/ uczennica z doświadczeniem migracyjnym - Materiały merytoryczne i Materiały metodyczne
- Wyzwania związane z migracjami - Materiały merytoryczne i Materiały metodyczne