top of page

Projekty - Materiały

Jednym z elementów charakterystycznych dla naszej wspóÅ‚czesnoÅ›ci jest zjawisko wieloetnicznoÅ›ci wyróżniajÄ…cej siÄ™ szczególnie w paÅ„stwach, do których masowo napÅ‚ywajÄ… emigranci (przypadek Wielkiej Brytanii), lub też w paÅ„stwach, w których na skutek różnych ukÅ‚adów spowodowanych np. wojnami pozostaje wiele mniejszoÅ›ci (przypadek Europy Åšrodkowo-Wschodniej).
Dlatego też zjawisko wielokulturowoÅ›ci, czyli wspóÅ‚istnienia odmiennych wartoÅ›ci i tradycji okreÅ›lonych w ramach jednego organizmu paÅ„stwowego nabiera coraz wiÄ™kszego znaczenia i skÅ‚ania do gÅ‚Ä™bokiej refleksji. Akceptacja różnorodnoÅ›ci kulturowej jest kluczowym elementem w budowaniu bezpiecznego Å›wiata, w którym różnice kulturowe nie bÄ™dÄ… generować konfliktów zbrojnych i czystek etnicznych.
Jednak najwiÄ™kszÄ… przeszkodÄ… w procesie zaakceptowania istnienia różnych kultur czy odmiennych religii jest uprzedzenie wynikajÄ…ce z faÅ‚szywego obrazu tzw. „obcych”, „innych”, „odmiennych”. Owa reakcja niechÄ™ci, dezaprobaty czy wrÄ™cz ksenofobii rodzi siÄ™ najczęściej z niewiedzy. Bowiem nieznajomość kultury, tradycji, obrzÄ™du, religii czy jÄ™zyka innych narodów, spoÅ‚ecznoÅ›ci lub grup umacnia stereotypy i wpÅ‚ywa na ksenofobiczne postawy i zachowania.

​

​

Wielokulturowość na co dzień

Konkretny problem: „wielokulturowość lokalnie” – problematyka zwiÄ…zana ze wspóÅ‚istnieniem Polaków i Romów w maÅ‚ych miejscowoÅ›ciach i wynikajÄ…ce z tego realne „codzienne problemy”, niechęć i czasem wrogość wobec intruza, co jest czÄ™sto powodem masowej emigracji Romów zwÅ‚aszcza do Wielkiej Brytanii.

Publikacja projektowa, Wielokulturowość na co dzień - materiały dla nauczycieli:

Polska

Cmentarze wielokulturowej Polski to temat na wielogodzinny serial dokumentalny. W tym fotokaÅ›cie można zobaczyć jak bardzo siÄ™ różniÄ… w zależnoÅ›ci od regionu czy wyznania. Można też przekonać siÄ™, że czÄ™sto sÄ… jedynym Å›wiadectwem ludzi, którzy w danym miejscu żyli. To przykÅ‚adowo cmentarz SÅ‚owiÅ„ców lub Mennonitów. Cmentarze przypominajÄ… o sÅ‚awnych Polakach ale też sÄ… dzieÅ‚ami sztuki.

Edukacja międzykulturowa

Projekt Fundacji Edukacji MiÄ™dzykulturowej - Edukacja miÄ™dzykulturowa to dziaÅ‚ania, których wspólnym celem jest popularyzacja wiedzy o kulturach i spoÅ‚eczeÅ„stwach Å›wiata oraz zapoznanie z polskÄ… tradycjÄ…: zajÄ™cia dla dzieci, warsztaty dla mÅ‚odzieży, szkolenia i warsztaty dla nauczycieli, wystawy fotografii, tradycja i wspóÅ‚czesność w różnych zakÄ…tkach Å›wiata. Projekty sÄ… poÅ›wiÄ™cone poszczególnym kontynentom i regionom, grupom etnicznym, uchodźcom i imigrantom mieszkajÄ…cym w Polsce oraz polskiej kulturze ludowej i tradycyjnej.

Bieżące projekty:

  • Czytelnicza podróż

  • Odkrywcy Å›wiata, odkrywcy przypraw

MateriaÅ‚y dla dzieci: krzyżówki, puzzle, gry, kolorowanki, zgadywanki.

Biblioteka WIK

Projekt wielokulturowej biblioteki dziaÅ‚ajÄ…cej kreatywnie i wdrażajÄ…cej różne innowacyjne dziaÅ‚ania - materiaÅ‚y edukacyjne z obszaru "Wielokulturowość" sÄ… częściÄ… pakietu edukacyjnego dla bibliotekarzy oraz innych lokalnych edukatorów, pracujÄ…cych z osobami dorosÅ‚ymi. Opracowane lekcje umożliwiajÄ… odbycie podróży w gÅ‚Ä…b siebie, skomplikowanÄ… sieć relacji miÄ™dzyludzkich, mechanizmów spoÅ‚ecznych i wymiarów kultur. UÅ‚atwiajÄ… dziaÅ‚ania na rzecz integracji różnorodnych spoÅ‚ecznoÅ›ci lokalnych, oraz przeciwdziaÅ‚ania podziaÅ‚om spoÅ‚ecznym, stereotypom i uprzedzeniom.

Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

Rozmawiajmy o uchodźcach

KLUB DOBREJ ROZMOWY – to ogólnopolski projekt edukacyjny wspierajÄ…cy nauczycielki i nauczycieli w poruszaniu na zajÄ™ciach z mÅ‚odzieżą tematów zwiÄ…zanych ze wspóÅ‚czesnymi migracjami i obecnoÅ›ciÄ… w Europie i w Polsce migrantów i uchodźców. Projekt jest realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach programu SzkoÅ‚a UczÄ…ca SiÄ™, wspóÅ‚finansowanego przez Polsko-AmerykaÅ„skÄ… FundacjÄ… WolnoÅ›ci

Projekty:

- Filmowe opowieści o migracjach

- Jak rozmawiać - przykłady opowieści (storytelling)

Zagadnieniowe materiały do pobrania:

- Dobre praktyki związane z migracjami - Materiały merytoryczne i Materiały metodyczne

- Emocje towarzyszÄ…ce migracjom - MateriaÅ‚y merytoryczne i MateriaÅ‚y metodyczne

- Historie ludzkie - Materiały merytoryczne i Materiały metodyczne

- Krytyczne myÅ›lenie - MateriaÅ‚y merytoryczne i MateriaÅ‚y metodyczne 

- Migracje globalnie - MateriaÅ‚y merytoryczne i MateriaÅ‚y metodyczne

- Migracje lokalnie - MateriaÅ‚y merytoryczne i MateriaÅ‚y metodyczne

- Stereotypy, uprzedzenia, dyskryminacja - MateriaÅ‚y merytoryczne i MateriaÅ‚y metodyczne

- UczeÅ„/ uczennica z doÅ›wiadczeniem migracyjnym - MateriaÅ‚y merytoryczne i MateriaÅ‚y metodyczne

- Wyzwania zwiÄ…zane z migracjami - MateriaÅ‚y merytoryczne i MateriaÅ‚y metodyczne

Edukacja Interkulturowa online

Podręcznik do edukacji interkulturowej z WebQuestem w tle.
Kulturowa różnorodność staje siÄ™ prawdziwym bogactwem wówczas, gdy poszczególne podmioty z jednej strony dbajÄ… o swoje skarby, z drugiej zaÅ› potrafiÄ… ukazywać je innym w odpowiednim Å›wietle. Dlatego tworzenie interkulturowych strategii, programów nauczania oraz dziaÅ‚alność wychowawcza powinny siÄ™ opierać na zaÅ‚ożeniu, że im solidniejsze bÄ™dÄ… fundamenty wÅ‚asnej tożsamoÅ›ci, tym wiÄ™ksza szansa na zbudowanie dialogu z innymi kulturami, nacjami czy religiami.
W tej miÄ™dzykulturowej edukacji WebQuest może odgrywać znaczÄ…cÄ… rolÄ™ jako metoda ksztaÅ‚cenia. Dlatego w podrÄ™czniku szeroko omówiono tÄ… metodÄ™, zwracajÄ…c m. in. uwagÄ™ na autorski model ksztaÅ‚cenia oparty o WebQuest, ich wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci i funkcje, taksonomiÄ™, źródÅ‚a i ewaluacjÄ™. PodrÄ™cznik jest do pobrania w zasobach

Publikacja projektu InterEOL - wykorzystanie metody Webquestu w edukacji międzykulturowej:

bottom of page