top of page
5251512844_787a7d1db3_k.jpg

Wielokulturowość

Dialog kulturowy

Mediacje kulturowe

  • PojÄ™cie wywodzÄ…ce siÄ™ od ang. terminu multiculturalism, obejmujÄ…ce 3 znaczenia:
    1) w pÅ‚aszczyźnie opisowej wskazuje po prostu na wielość kultur; wielokulturowość jest wiÄ™c stwierdzeniem obiektywnego faktu zróżnicowania kulturowego danego spoÅ‚eczeÅ„stwa lub — szerzej — faktu istnienia na Å›wiecie odmiennych kultur etnicznych, grup religijnych, subkultur itp.;
    2) oznacza również politykÄ™ rzÄ…dowÄ… zmierzajÄ…cÄ… do niwelacji napięć spoÅ‚ecznych zwiÄ…zanych z faktem wielokulturowoÅ›ci danej populacji;
    3) jest też nazwÄ… pewnej doktryny, ruchu, nawet filozofii. W tym przypadku wielokulturowość oznacza dziaÅ‚ania Å›rodowisk mniejszoÅ›ciowych skierowane na emancypacjÄ™ i peÅ‚niejszy udziaÅ‚ różnych Å›rodowisk w życiu spoÅ‚ecznym, politycznym i kulturalnym kraju.

  • Termin „wielokulturowość” stosuje siÄ™ przede wszystkim do wysoko uprzemysÅ‚owionych, rozwiniÄ™tych spoÅ‚eczeÅ„stw wieloetnicznych, zwÅ‚aszcza imigranckich. Wielokulturowość jest gÅ‚ównie stanowiskiem ideologicznym, odnoszÄ…cym siÄ™ do uczestnictwa mniejszoÅ›ci w kulturach i spoÅ‚eczeÅ„stwach narodu oraz stosunku do zmieniajÄ…cej siÄ™ natury samego pojÄ™cia kultury narodowej i ponadnarodowej; wg zwolenników i propagatorów wielokulturowoÅ›ci termin kultura nie ma statusu teoretycznego, ale stanowi swoiste zwierciadÅ‚o odbijajÄ…ce stosunki polityczne, edukacyjne i spoÅ‚eczno-ekonomiczne w spoÅ‚eczeÅ„stwach bi- i wieloetnicznych; tak ujmowana kultura jest źródÅ‚em nierównoÅ›ci spoÅ‚ecznych. PojÄ™cie kultury staÅ‚o siÄ™ dla ideologii wielokulturowoÅ›ci gÅ‚ównym wyznacznikiem odrÄ™bnoÅ›ci. Stanowisko wielokulturowoÅ›ci prowadzi jednak do paradoksu: nadajÄ…c bowiem pojÄ™ciu kultury jednoznacznÄ… sygnaturÄ™ etnicznÄ…, ludzie, tym razem dobrowolnie, wracajÄ… do schematu myÅ›lenia, że wszystko, co kulturalne, powinno wywodzić siÄ™ z tego, co kulturowe, a wiÄ™c być obecne w kanonie wartoÅ›ci danej grupy. W ten sposób wielokulturowość, podbudowana doktrynalnie, może zamienić siÄ™ w powolnÄ… atomizacjÄ™ kultur narodowych, w ich faktyczny rozpad na konkurujÄ…ce ze sobÄ… kulturowe getta i diaspory.

​

WiÄ™cej na stronie Encyklopedii PWN online 

Dialog oznacza, że ludzie wyszli z kryjówek, zbliżyli siÄ™ do siebie, rozpoczÄ™li wymianÄ™ zdaÅ„. (…) Nikt nie zamyka siÄ™ w kryjówce dobrowolnie, widocznie ma jakiÅ› powód. Trzeba ten powód uznać. W pierwszym sÅ‚owie dialogu kryje siÄ™ wyznanie: … z pewnoÅ›ciÄ… masz trochÄ™ racji. Z tym idzie w parze drugie, nie mniej ważne: …z pewnoÅ›ciÄ… ja nie caÅ‚kiem mam racjÄ™. Wyznaniami tymi obydwie strony wznoszÄ… siÄ™ jakby ponad siebie, dążąc ku wspólnocie jednego i tego samego punktu widzenia na sprawy i rzeczy (…) Dialog to budowanie wzajemnoÅ›ci.

 

ks. prof. Józef Tischner, Etyka solidarnoÅ›ci

  1. Dialog międzykulturowy

  2. Wielokulturowość (multikulturowość, społeczeństwo wielokulturowe)

  3. Tożsamość kulturowa

  4. Integracja

  5. Asymilacja

  6. Tolerancja

  7. Filozofia dialogu

  8. Etyka solidarności

  9. Edukacja międzykulturowa

Definicje: Radosław Muniak, Mateusz Skrzeczkowski
pod redakcjÄ… merytorycznÄ… prof. Anny Zeidler-Janiszewskiej

artykuÅ‚ Definicje pojęć zwiÄ…zanych z dialogiem na stronie NFC

Wielokulturowość (ang. multiculturalism) – obecność wielu różnorodnych kultur w obrÄ™bie jednego paÅ„stwa lub polityka paÅ„stwa wobec różnorodnoÅ›ci kulturowej. Termin ma z jednej strony charakter opisowy, odnosi siÄ™ do stanu faktycznego w wielu paÅ„stwach, np. w Kanadzie, polegajÄ…cego na istnieniu wielu różnych grup kulturowych, narodowych i religijnych w obrÄ™bie jednego paÅ„stwa. Z drugiej strony wielokulturowość odnosi siÄ™ do polityk prowadzonych przez paÅ„stwa w celu wspierania i integrowania różnorodnych kultur funkcjonujÄ…cych w obrÄ™bie jednego paÅ„stwa (sens normatywny).

Zwolennicy wielokulturowoÅ›ci w sensie normatywnym odrzucajÄ… ideaÅ‚ tygla narodów (ang. melting pot), w którym czÅ‚onkowie kultur mniejszoÅ›ciowych majÄ… obowiÄ…zek asymilować siÄ™ do jednej dominujÄ…cej kultury. W jego miejsce postulujÄ… model, w którym wszystkie kultury, w tym te mniejszoÅ›ciowe majÄ… prawo zachowywać swojÄ… tożsamość i tradycje. Zwolennicy multikulturalizmu uznajÄ…, że tolerancja i akceptacja tożsamoÅ›ci kulturowej mniejszoÅ›ci nie wyklucza integracji imigrantów ze spoÅ‚eczeÅ„stwem, a wrÄ™cz umożliwia lepszÄ… integracjÄ™, ponieważ gwarantuje równe i bardziej sprawiedliwe traktowanie każdego, niezależnie od pochodzenia.

PolitykÄ™ opartÄ… na zasadzie oficjalnego uznania i wspierania wielokulturowoÅ›ci prowadzi od 1988 roku Kanada. W Europie można zaobserwować proces tworzenia siÄ™ wielokulturowoÅ›ci od II poÅ‚owy XX wieku w takich spoÅ‚eczeÅ„stwach jak brytyjskafrancuska czy niemiecka.

Więcej w Wikipedii

Pomnik ku czci wielokulturowości w Toron

Polityka wielokulturowości

W ciÄ…gu ostatnich 40 lat wzrosÅ‚o zróżnicowanie etniczne i kulturowe spoÅ‚ecznoÅ›ci Kanady. W 1971 roku Kanada staÅ‚a siÄ™ pierwszym krajem na Å›wiecie, który przyjÄ…Å‚ politykÄ™ wielokulturowoÅ›ci.

Kanada uznaje i ceni swojÄ… bogatÄ… różnorodność etnicznÄ… i rasowÄ…: ponad 200 grup etnicznych zamieszkuje KanadÄ™; ponad 40 kultur reprezentowanych jest w kanadyjskiej prasie etnicznej; imigracja stanowi obecnie ponad 50 procent przyrostu liczby ludnoÅ›ci.

bottom of page