top of page

Publikacje - Artykuły - Lektury

Europejski Rok Dialogu Międzykulturowego

Działania na rzecz dialogu wielokulturowego przybliżają ideę dialogu międzykulturowego oraz sprzyjają integracji i współdziałaniu środowisk wielokulturowych.

Cele:

  • poszanowanie i promocja różnorodności kulturowej,

  • zapewnienie równości szans wszystkim mieszkańcom UE
    i przeciwdziałanie dyskryminacji,

  • wsparcie idei solidarności i sprawiedliwości społecznej,

  • budowanie partnerskich relacji z krajami członkowskimi
    i z krajami spoza Wspólnoty.

Społeczeństwo wielokulturowe - polskie stereotypy, kompleksy, nadzieje

Polska, tak jak i cała współczesna Europa, stoi dziś przed koniecznością odpowiedzi na  strategiczne wyzwania o cywilizacyjnym charakterze. Jednym z kluczowych problemów jest przyszły kształt społeczeństw europejskich.

 

Autor eseju: Zbigniew Mendel - cały artykuł portal NCK 

Książki dostępne w dolnośląskich bibliotekach pedagogicznych

Więcej propozycji

otwarta książka

Lektury

„[…] Trzy możliwości stały zawsze przed człowiekiem, ilekroć spotkał się z Innym: mógł wybrać wojnę, mógł odgrodzić się murem, mógł nawiązać dialog”.

R. Kapuściński, Spotkanie z Innym jako wyzwanie XXI wieku, [w:] idem, Ten Inny, s. 67

Współczesna literatura polska dla dzieci i młodzieży (w tym edukacja szkolna) jest od lat tematem  debat społecznych dotyczących „strefy ciszy”, która panuje wokół pojęcia wielokulturowości.
Zarówno we współczesnych tekstach literackich dla młodego odbiorcy, jak i w  szkolnej edukacji kulturowej panował od lat wielki niedostatek zagadnień, które odnosiłyby się do obszarów związanych ze zrozumieniem innych kultur (w tym narodowych, etnicznych czy kultur mniejszości religijnych, np. kultury żydowskiej, kultur odległych geograficznie, np. krajów Azji, Afryki) oraz rozpoznawaniem stereotypowego myślenia dotyczącego  postaci "Innego" (identyfikowanego tutaj z "Obcym": nieznanym, gorszym).

Zob. D. Michułka, B. Olszewska, Polishness or Europeness? Adaptations of the classics in Polish textbooks after 1999 w: “Interlitteraria”, pod red. J. Talveta, Tartu 2005
 

Kategorie książek dla dzieci – dialog kultur

  • Utwory skoncentrowane wokół negatywnych emocji: strachu – lęku przed nieznanym. 

  • Teksty podejmujące problematykę stereotypowego podziału na swoich i obcych, wpisanego w strukturę „my i oni” – rozpatrywanego nie tylko na zasadzie zestawiania i porównania, ale także wydobycia zagadnienia „granic”, podziałów,  konfrontacji i rywalizacji.

  • Historie eksponujące zagadnienia niezrozumienia innych kultur i społecznego wykluczenia (Homo sacer) ujmowanego w perspektywie separacji i izolacji.

  • Opowieści, które podejmują kwestie integracji i akomodacji, dostarczają wiedzy o innych kulturach, pomagają je zrozumieć i oswoić. 

Propozycje książek - dla młodszych i starszych

bottom of page