STEREOTYPY, UPRZEDZENIA
STEREOTYP
Stereotypy są nieprawdziwym, uproszczonym i najczęściej negatywnym obrazem jakiejś grupy ludzi. Są wytworem kultury, czasem tak głęboko zakorzenionym w naszej świadomości, że wielu ludzi ma przekonanie o ich prawdziwości i nie przyjmuje do wiadomości informacji, które stereotypom przeczą. Stereotypy pełnią też pewne funkcje, np. oszczędzają nam wysiłku poznawczego, ułatwiają funkcjonowanie, skracają czas podejmowania decyzji.
Uprzedzenie – negatywna postawa, negatywny stosunek emocjonalny
PROGRAMY - PROJEKTY - MATERIAŁY
Nieświadome uprzedzenia to wyuczone założenia, przekonania lub nastawienia, z których nie zdajemy sobie w pełni sprawy. Mimo tego że uprzedzenia są jedną ze standardowych funkcji ludzkiego umysłu, mogą często wzmacniać stereotypy.
Aby przeciwdziałać nieświadomym uprzedzeniom, poznaj ich różne rodzaje, sposoby ich manifestowania się w pracy oraz naucz się unikać ich, aby stworzyć bardziej inkluzywne i różnorodne miejsce pracy.
artykuł w zakładce Przywództwo - Team Asana
Czym jest stereotyp?
Stereotyp to wiedza na temat innych grup, która przechowywana jest w społeczeństwie. Wiedza ta to zbiór różnych informacji o innych grupach społecznych, który powszechny jest wśród członków danej społeczności kulturowej. Stereotypowe postrzeganie to kolejne wyzwanie, z jakim możemy się spotkać, rozmawiając o migracjach.
Opracowanie przybliża problem stereotypów w kotekście uchodźców - materiał CEO.
Ponadto materiały merytoryczne i metodyczne oraz scenariusze do programu "Jak rozmawiać o uchodźcach".
Artykuł o badaniu naukowczyń z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.
Infografika pokazująca, kiedy powstają stereotypy - Fundacja Edukacja dla Demokracji
Projekty realizowane pod hasłem:
Stereotypy - uprzedzenia - dyskryminacja. Platforma publikacji projektów edukacyjnych poświęconych historii Polaków i ich sąsiadów w XX wieku.
O olimpiadzie „Zwolnieni z teorii”. W swoim społecznym projekcie - uczniowie zmierzyli się z tematem stereotypów.
Stereotypy w nauce są utrwalane przez liczne publikacje i przekazywane w procesie kształcenia następnym pokoleniom - Mariola Bartosiak-Tomusiak.
W artykule filmik dot. zastoswania dramy w pracy z uchodźcami. Ponadto do pobrania dwie publikacje: Publikacja „Drama w edukacji o uchodźcach i uchodźczyniach” oraz „Drama wzmacnia. Metoda dramy w edukacji antydyskryminacyjnej i obywatelskiej”.
Stronniczość algorytmów może kosztować zdrowie, karierę, przyszłość wielu osób...
Przegląd badań i dobrych praktyk. W publikacji, która ukaże jedenaścieprzykładowych sytuacji z życia osób uczniowskich i nauczycielskich.Każdą z nich opatrzono wnioskami z badań lub analiz jakościowych,a następnie – rekomendacjami i dobrymi praktykami w danymzakresie.
„Forbes” opublikował listę dziesięciu najbardziej pożądanych kompetencji na rynku pracy, wśród których znalazła się umiejętność pracy w wielokulturowym środowisku - Bezpieczna Przystań