top of page
tolerance-3824208_1280.jpg

MATERIAŁY

Edukacja jest bronią przeciw nienawiści, nietolerancji, przemocy. Przygotowaliśmy kilka rekomendacji na lekcje wychowawcze lub do użycia na każdej innej. Są tam materiały dla starszych uczniów ale też i młodszych. Są to jedynie przykłady, których wiele w internecie. Poniżej lista, UDOSTĘPNIAJCIE w grupach nauczycielskich, rodzicom, ludziom odpowiedzialnym w samorządach za edukację - strona SP nr 5 w Pile

Scenariusze lekcji, warsztatów, debat pod redakcją Laury Koby, Bogdana Drozdowicza i Katarzyny Błasińskiej

Prezentowany zbiór materiałów powstał w ramach projektu „Wirtu@lni-Re@lni”. (...) Odpowiadając na problem rosnącego zjawiska mowy nienawiści i działań dyskryminacyjnych, które przekładają się na wzrost przestępstw motywowanych nienawiścią zaproponowano różnorodne działania, które między innymi miały uwrażliwić na problematykę mowy nienawiści oraz prowadzić do wzmocnienia odwagi cywilnej w występowaniu przeciwko aktom dyskryminacji i wskazywać możliwości wpływania na zmianę relacji międzyludzkich.

Publikacja, która jest przewodnikiem
po dobrych nauczycielskich praktykach edukacji dyskryminacyjnej
i wielokulturowej. Nauczyciele 
i nauczycielki dzielili się nimi w ramach kursu e-coachingowego organizowanego w ramach programu „Szkoła Tolerancji” prowadzonego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Celem programu było zapoznanie nauczycieli i nauczycielek
z metodami przydatnymi w edukacji
dla i o tolerancji.

Poradnik dla trenera i nauczyciela Jak uczyć tolerancji?

Scenariusz zajęć antydyskryminacyjnych.

Zajęcia poświęcone prawom człowieka i tolerancji, uświadamiające czym są uprzedzenia czy dyskryminacja, pojawiają się w polskiej szkole niezwykle rzadko. Jeśli już, to najczęściej przy okazji standardowej lekcji, gdzie przekazywana jest tylko sucha wiedza, która nie robi na młodzieży szczególnego wrażenia. Proponowane scenariusze pozwalają na zupełnie inne podejście.

Publikacja Stowarzyszenia przeciwko Antysemityzmowi i Ksenofobii - Otwarta Rzeczpospolita.

Opracowanie merytoryczne na temat przeciwdziałania dyskryminacji i przemocy motywowanej uprzedzeniami dla studentów, studentek, doktorantów, doktorantek, nauczycieli i nauczycielek szkół wyższych.

W materiale m.in.: 

  • Przykłady dobrych praktyk instytucjonalnych dotyczących równego traktowania oraz przeciwdziałania dyskryminacji w szkołach wyższych.

  • Struktura 16 godzinnego warsztatu kształtującego wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne (postawy) w zakresie opisanym w zapytaniu, w podziale na moduły.

  • Materiały wspierające scenariusze.

Z programu „Prawa, równość i obywatelstwo”.

RÓŻNI ALE RÓWNI
materiał
do pobrania

Materiał został przygotowany z myślą o pedagogach i wolontariuszach, którzy zdecydowaliby się poprowadzić dyskusje z młodzieżą podczas na temat Światowego Dnia Godności (w oparciu o zrealizowany projekt w roku szkolnym 2017/2018):

  • Global Dignity-

  • Plan warsztatu „RÓŻNI, ALE RÓWNI“

  • Porady ogólnie dla prowadzącego Dzień Godności (tematy do dyskusji, pytania, zachęcenie do aktywności, trudne sytuacje).

Projekt inicjatywę Global Dignity i jej partnerów.

Przewodnik, który pomoże zrozumieć kiedy mamy do czynienia z nienawiścią, czym się ona żywi i dlaczego trzeba ją konsekwentnie zwalczać. Mamy też nadzieję, że ta wiedza pozwoli Państwu docenić wagę działań profilaktycznych i coraz skuteczniej je prowadzić. Pozwoli też zrozumieć, że za nienawistnym słowem nieuchronnie podąża nienawistny czyn, że nienawiść jest złem, a „zło – jak przestrzegał Marek Edelman – nawet najmniejsze, może nie wiadomo kiedy urosnąć”

Publikacja Stowarzyszenia przeciwko Antysemityzmowi i Ksenofobii - Otwarta Rzeczpospolita.

ANTYDYSKRYMINACJAPakiet edukacyjny

Pakiet może być przydatny w pracy z różnymi grupami odbiorców dorosłych i młodzieżowych. Zawiera nie tylko propozycję programu jednego szkolenia czy warsztatu, ale także pogłębione informacje na temat dyskryminacji. Jego celem jest rozpowszechnienie zagadnień związanych z przeciwdziałaniem dyskryminacji i zainteresowanie tym problemem trenerów, którym bliska jest tematyka praw człowieka i edukacja obywatelska. Publikacja nie zawiera odpowiedzi na wszystkie pytania, ma jedynie inspirować i zachęcać do działań na rzecz promowania tolerancji i przeciwdziałania dyskryminacji.

Utworzone materiały mają wesprzeć merytorycznie i metodycznie realizację szkoleń dotyczących przeciwdziałania dyskryminacji.

Propozycje kilku prostych ćwiczeń z warsztatu, które można przeprowadzić w szkole np. na godzinie wychowawczej. Opiszę je, bo może komuś się przydadzą. Oczywiście najważniejsze jest omówienie z uczniami ćwiczenia. tytuły:

  • Serwetka

  • Podobne i różne

  • Sznurki

  • Karteczki

  • Kwiatek

Dostęp na EDUNEWS.pl

Tematyczne zestawienie bibliograficzne opracowane w oparciu o źródła wiedzy
i informacji dostępne w zasobach Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej
we Wrocławiu.

Szukasz niebanalnych narzędzi do wykorzystania w edukacji antydyskryminacyjnej? Skorzystaj z kart do analizy mechanizmów psychospołecznych. Pozwolą one w prosty sposób pokazać konsekwencje takich zjawisk jak wykluczenie, mowa nienawiści czy teoria spiskowa. Materiał wraz z instrukcją i przykładowym scenariuszem lekcji można bezpłatnie pobrać z naszej strony.

Materiał ze strony Szkoła Tolerancji

Pierwszy tydzień roku szkolnego Pola spędziła w domu. Na koniec wakacji przytrafiła się jej wietrzna ospa, musiała więc swoje odleżeć, by nikogo w klasie nie zarazić. Teraz, już zdrowa, szła do szkoły i nie mogła się doczekać spotkania ze swoimi koleżankami. Ciekawa była, kto najwięcej wyrósł podczas wakacji, kto wrócił z nich najbardziej opalony, komu przydarzyły się najciekawsze historie.

Więcej na stronie SuperKid.pl - opowiadanie napisała Alicja Mikulska.

Także:

TOLERANCJA - hasło w wersji online

SŁOWNICZEK EMOCJI I POSTAW - inne opowiadania

 

Projekt skierowany do szkolnych wychowawców, dla których stworzono atrakcyjne narzędzie pracy wychowawczej – pakiet filmów krótkometrażowych i opartych na nich scenariuszy zajęć. Odpowiedź na dziesięć najważniejszych obszarów pracy wychowawczej w szkole, uwzględniając przy tym szkolną podstawę programową i problemy, jakim muszą stawiać czoła. Do tych zagadnień dobrano filmy krótkometrażowe oraz opracowano materiały pomocnicze do pracy z nimi.

WOKÓŁ DYSKRYMINACJI Materiały edukacyjne 

Przygotowana publikacja, składa się z trzech podręczników dotyczących szeroko rozumianej dyskryminacji, praw człowieka oraz programów i inicjatyw europejskich kierowanych do młodzieży, ma sprawić, by wiedza na te tematy była dostępniejsza i użyteczniejsza dla nauczycieli, trenerów, uczniów oraz wszystkich zainteresowanych osób.

Jaki jest zakres tematyczny materiałów edukacyjnych? Prezentowane materiały edukacyjne składają się z trzech zasadniczych części: 1) edukacja antydyskryminacyjna, z uwzględnieniem mowy nienawiści, 2) edukacja o prawach człowieka, w tym także prawach obywateli Unii Europejskiej (UE), 3) inicjatywy i programy UE adresowane do ludzi młodych, stworzone w celu wyrównania szans dla młodzieży. Każda z części podzielona jest na bloki tematyczne.

Komisja Europejska, Przedstawicielstwo Regionalne

CO WIEM O TOLERANCJI

1. Karta pracy - grupa 1

2. Karta pracy - grupa 2

3. Karta pracy - grupa 3

4. Karta pracy - grupa 4

5. Karta pracy - grupa 5

Karta pracy w pięciu wersjach o tym samym poziomie trudności. Uczniowie, pracując w grupach, przygotowują odpowiedzi na pytania związane z problemem nietolerancji.

Dostęp na portalu Scholaris

Osoby niepełnosprawne, z innego kręgu kulturowego, wyznające inną religię każdego dnia zmagają się z trudną, a nawet bezwzględną rzeczywistością. Funkcjonowanie w społeczeństwie jest dla nich nie lada wyzwaniem i nie chodzi tutaj tylko o bariery architektoniczne, brak odpowiedniej opieki medycznej, właściwie zorganizowanej edukacji dla osób z SPE, ale o problemy z ich akceptacją i tolerancją.

Materiały do pobrania:

Symbole i kolorowanki w formacie pdf. 

Folder z ikonkami w formacie jpg.

O projekcie edukacyjnym pt. „Chawerim Towim- poznajmy się” - artykuł Zyty Czechowskiej i Jolanty Majkowskiej

Dostęp na EDUNEWS.pl

bottom of page