MATERIAŁY
Edukacja jest bronią przeciw nienawiści, nietolerancji, przemocy. Przygotowaliśmy kilka rekomendacji na lekcje wychowawcze lub do użycia na każdej innej. Są tam materiały dla starszych uczniów ale też i młodszych. Są to jedynie przykłady, których wiele w internecie. Poniżej lista, UDOSTĘPNIAJCIE w grupach nauczycielskich, rodzicom, ludziom odpowiedzialnym w samorządach za edukację - strona SP nr 5 w Pile
Publikacja, która jest przewodnikiem
po dobrych nauczycielskich praktykach edukacji dyskryminacyjnej i wielokulturowej. Nauczyciele i nauczycielki dzielili się nimi w ramach kursu e-coachingowego organizowanego w ramach programu „Szkoła Tolerancji” prowadzonego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Celem programu było zapoznanie nauczycieli i nauczycielek z metodami przydatnymi w edukacji
dla i o tolerancji.
JAK UCZYĆ TOLERANCJI Poradnik
Poradnik dla trenera i nauczyciela Jak uczyć tolerancji?
Scenariusz zajęć antydyskryminacyjnych.
Zajęcia poświęcone prawom człowieka i tolerancji, uświadamiające czym są uprzedzenia czy dyskryminacja, pojawiają się w polskiej szkole niezwykle rzadko. Jeśli już, to najczęściej przy okazji standardowej lekcji, gdzie przekazywana jest tylko sucha wiedza, która nie robi na młodzieży szczególnego wrażenia. Proponowane scenariusze pozwalają na zupełnie inne podejście.
Publikacja Stowarzyszenia przeciwko Antysemityzmowi i Ksenofobii - Otwarta Rzeczpospolita.
Szukasz niebanalnych narzędzi do wykorzystania w edukacji antydyskryminacyjnej? Skorzystaj z kart do analizy mechanizmów psychospołecznych. Pozwolą one w prosty sposób pokazać konsekwencje takich zjawisk jak wykluczenie, mowa nienawiści czy teoria spiskowa. Materiał wraz z instrukcją i przykładowym scenariuszem lekcji można bezpłatnie pobrać z naszej strony.
Materiał ze strony Szkoła Tolerancji
Tolerancja postrzegana jako postawa, zdolność lub wartość to pojęcie, które ma wiele niuansów. Dla jednych jest to akt uległości, akceptacji, a dla innych szacunek do drugiego człowieka. Ale do jakiego stopnia powinniśmy być tolerancyjni? Czy istnieje zdrowa granica między tym, co powinniśmy zaakceptować bez konfliktów, a tym, czemu powinniśmy aktywnie się opierać? Dlaczego tak ważne dziś jest bycie tolerancyjnym człowiekiem? Dowiedz się więcej.
Artykuł dotyczy pojęcia tolerancji w socjologii, kulturze i religii. Dostępne przypisy i bogata bibliografia -Wikipedia
Scenariusze lekcji, warsztatów, debat pod redakcją Laury Koby, Bogdana Drozdowicza i Katarzyny Błasińskiej
Prezentowany zbiór materiałów powstał w ramach projektu „Wirtu@lni-Re@lni”. (...) Odpowiadając na problem rosnącego zjawiska mowy nienawiści i działań dyskryminacyjnych, które przekładają się na wzrost przestępstw motywowanych nienawiścią zaproponowano różnorodne działania, które między innymi miały uwrażliwić na problematykę mowy nienawiści oraz prowadzić do wzmocnienia odwagi cywilnej w występowaniu przeciwko aktom dyskryminacji i wskazywać możliwości wpływania na zmianę relacji międzyludzkich.
FORMY DYSKRYMINACJI
I METODY JEJ ZWALCZANIA
Przewodnik
Przewodnik, który pomoże zrozumieć kiedy mamy do czynienia z nienawiścią, czym się ona żywi i dlaczego trzeba ją konsekwentnie zwalczać. Mamy też nadzieję, że ta wiedza pozwoli Państwu docenić wagę działań profilaktycznych i coraz skuteczniej je prowadzić. Pozwoli też zrozumieć, że za nienawistnym słowem nieuchronnie podąża nienawistny czyn, że nienawiść jest złem, a „zło – jak przestrzegał Marek Edelman – nawet najmniejsze, może nie wiadomo kiedy urosnąć”
Publikacja Stowarzyszenia przeciwko Antysemityzmowi i Ksenofobii - Otwarta Rzeczpospolita.
Osoby niepełnosprawne, z innego kręgu kulturowego, wyznające inną religię każdego dnia zmagają się z trudną, a nawet bezwzględną rzeczywistością. Funkcjonowanie w społeczeństwie jest dla nich nie lada wyzwaniem i nie chodzi tutaj tylko o bariery architektoniczne, brak odpowiedniej opieki medycznej, właściwie zorganizowanej edukacji dla osób z SPE, ale o problemy z ich akceptacją i tolerancją.
Materiały do pobrania:
Symbole i kolorowanki w formacie pdf.
Folder z ikonkami w formacie jpg.
O projekcie edukacyjnym pt. „Chawerim Towim- poznajmy się” - artykuł Zyty Czechowskiej i Jolanty Majkowskiej
Dostęp na EDUNEWS.pl
O edukacji międzykulturowej i wspólnocie
w szkole integracyjnej.
"Proces globalizacji i tworzenia się społeczeństwa planetarnego jest nieodwracalny. Więc albo zaczniemy się nienawidzić, zwalczać, tępić, postrzegać Innego jako wroga swojej kultury czy religii, albo zaczniemy szukać zrozumienia i wzajemnego poznania. Przecież 99 procent konfliktów na świecie bierze się z wzajemnej nieznajomości! Zastanówmy się, czy żyjąc w różnych kulturach, cywilizacjach, religiach, chcemy szukać w innych kulturach rzeczy najgorszych, żeby umacniać własne stereotypy, czy raczej będziemy starali się znajdować punkty styczne" - Ryszard Kapuściński
Prezentacja multimedialna w formie filmu poruszająca zagadnienia nienawiści i nietolerancji w historii ludzkości. Można pobrać karty pracy: Co wiem o tolerancji? oraz Oblicza nietolerancji
Na stronie dostępny scenariusz Czy jesteśmy tolerancyjni?
Projekt skierowany do szkolnych wychowawców, dla których stworzono atrakcyjne narzędzie pracy wychowawczej – pakiet filmów krótkometrażowych i opartych na nich scenariuszy zajęć. Odpowiedź na dziesięć najważniejszych obszarów pracy wychowawczej w szkole, uwzględniając przy tym szkolną podstawę programową i problemy, jakim muszą stawiać czoła. Do tych zagadnień dobrano filmy krótkometrażowe oraz opracowano materiały pomocnicze do pracy z nimi.
ANTYDYSKRYMINACJAPakiet edukacyjny
Pakiet może być przydatny w pracy z różnymi grupami odbiorców dorosłych i młodzieżowych. Zawiera nie tylko propozycję programu jednego szkolenia czy warsztatu, ale także pogłębione informacje na temat dyskryminacji. Jego celem jest rozpowszechnienie zagadnień związanych z przeciwdziałaniem dyskryminacji i zainteresowanie tym problemem trenerów, którym bliska jest tematyka praw człowieka i edukacja obywatelska. Publikacja nie zawiera odpowiedzi na wszystkie pytania, ma jedynie inspirować i zachęcać do działań na rzecz promowania tolerancji i przeciwdziałania dyskryminacji.
Utworzone materiały mają wesprzeć merytorycznie i metodycznie realizację szkoleń dotyczących przeciwdziałania dyskryminacji.
Propozycje kilku prostych ćwiczeń z warsztatu, które można przeprowadzić w szkole np. na godzinie wychowawczej. Opiszę je, bo może komuś się przydadzą. Oczywiście najważniejsze jest omówienie z uczniami ćwiczenia. tytuły:
-
Serwetka
-
Podobne i różne
-
Sznurki
-
Karteczki
-
Kwiatek
Dostęp na EDUNEWS.pl
Tolerancja to słowo, które w ostatnich latach bardzo często pojawia się w przestrzeni publicznej. 16 listopada to w ogóle Światowy Dzień Tolerancji, czerwiec od dawna nosi miano Pride Month, czyli miesiąca, w którym osoby nieheteronormatywne zaznaczają swoją obecność w przestrzeni publicznej i są bardziej widoczni. To wszystko prowokuje kolejne rozmowy o tolerancji. Jednak czym to słowo jest? Dlaczego warto być tolerancyjnym i jak rozwijać własną tolerancję? Przeczytaj!
Prezentacja multimedialna o tolerancji oraz przedstawienie dobrych praktyk.
W niniejszym przewodniku chcielibyśmy skupić się na niezwykle ważnej kwestii jaką jest pojęcie efektywnej komunikacji. Jej brak w przestrzeni publicznej, bądź też nieumiejętność właściwego stosowania może powodować dużo problemów i różnorakich konfliktów.
Przewodnik został sporządzony ramach w realizowanego zadania publicznego Wszyscy jesteśmy WAŻNI.