Ogólne
Zbiór artykułów na temat samobójstw (deklarowane zamiary i próby; samobójstwa rzeczywiste i domniemane; samobójstwo jako szantaż; kiedy interweniować; najczęstsze przyczyny wśród młodzieży). Historie.
9 sposobów na radzenie sobie z emocjami …czyli jak czuć więcej spokoju i radości w swoim życiu.
Autor wprowadzam w świat emocji i komunikacji, poprzez którą wyrażamy emocje. Pokazuje jak nasze emocje powstają i dlaczego każdy z nas może czuć coś zupełnie innego w tej samej sytuacji (po prostu inaczej myślimy o tej sytuacji, człowieku). [Część 1: Jak poradzić sobie z emocjami i myślami w głowie?].
Co to jest presja rówieśnicza?
Presja wywierana przez rówieśników, która może mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie i zachowanie. Artykuł wyjaśnia czym dokładnie jest presja rówieśnicza, jakie są jej przyczyny i skutki, oraz jak sobie z nią radzić.
Coraz więcej samobójstw wśród polskiej młodzieży. A jak jest w Europie?
Liczba samobójstw w Europie spada, w Polsce wzrasta. Wymiana dobrych praktyk?
Podsumowanie i wnioski z kampanii dePRESJA - bliżej, niż myślisz.
Diagnoza zachowań suicydalnych z uwzględnieniem DSM-5TM i procesu samobójczego
Przytoczone dane Komendy Głównej Policji (KGP) obejmują jedynie zarejestrowane przypadki samobójstw i prób samobójczych (PS), z pominięciem nieujawnionych bądź nierozpoznanych zachowań samobójczych (S). Szacuje się, że stosunek ogólnej liczby PS niezakończonych zgonem do dokonanych samobójstw wynosi około 10, wiadomo jednak, że jego wielkość zależy od grupy wiekowej i jest istotnie wyższy w okresie adolescencji.[3] Samobójstwo jest jedną z głównych przyczyn zgonów młodzieży – w Polsce na drugim miejscu listy zgonów.
Dramatyczny rekord. Co najmniej 2139 dzieci i nastolatków chciało się zabić w 2023 roku
Artykuł dostępny z z aktywną subskrypcją rp.pl.
Na temat programu Działaj! Rozmawiaj!
Jak poradzić sobie z emocjami i myślami w głowie?
Emocje nadają naszemu życiu koloryt i czasami sprawiają (a przynajmniej tak nam się wydaje), że wszystko komplikują, uwierają nas i sprawiają, że już nic nie rozumiemy i nad niczym nie panujemy. [Część 2: 9 sposobów na radzenie sobie z emocjami].
Jak poradzić sobie z emocjami? Metoda SOR
Załóżmy, że sytuacja wiąże się z agresją. O tak, czujesz, jak kolejne fale trudnych odczuć przepływają przez Twoje ciało i umysł. Rozsadza Cię to, rozszarpuje na kawałki. Wiesz, jesteś przekonany, że jeszcze chwila, a zaczniesz z wściekłości rzucać talerzami, telefonem lub sobą-po podłodze. Jest Ci gorąco, zaciskasz szczękę – uderzenie w coś, w cokolwiek po prostu by Ci ulżyło.
Jak radzić sobie z trudnymi emocjami, czyli o samowspółczuciu. Czym jest i jak je rozwijać?
Artykuł odpowiada na pytania: Na czym polega samowspółczucie? Jak wypracować samowspółczucia? Jak wprowadzać zmiany? Kiedy zgłosić się do psychoterapeuty?
Jak radzić sobie z trudnymi emocjami? Mini poradnik.
-
Rozpoznawanie emocji - pierwszy krok do zdrowia emocjonalnego
-
Wsparcie w trudnych emocjach - kiedy warto skorzystać z pomocy? Trudne emocje - terapia online - nowoczesne podejście w pomocy w zarządzaniu emocjami Psycholog online — wsparcie emocjonalne Zdrowie emocjonalne a codzienne nawyki Jak skuteczne radzenie sobie z trudnymi emocjami?
Jak skutecznie i bezboleśnie popełnić samobójstwo?
Chcesz ratunku, nie śmierci, zabijanie się nie jest żadnym rozwiązaniem. Samobójstwo może poczekać, są ludzie, którzy na Ciebie czekają. Jak radzić sobie z zachowaniem samobójczym.
Kryzys suicydalny młodzieży w województwie pomorskim
Cechy osobowości w okresie dorastania mające wpływ na kryzys suicydalny. Motywy popychające nastolatki do samobójstwa.
Mam myśli samobójcze, czy ktoś mi pomoże?" Rozmowa o kryzysie suicydalnym
Dlaczego ludzie odbierają sobie życie? Jak pomóc osobie myślącej o samobójstwie? Jak rozpoznać, że ktoś jest w kryzysie suicydalnym?
Metody radzenia sobie z własnymi emocjami
Różne emocje towarzyszą nam przez cały czas, od tych wyrazistych, jak radość, duma, złość, rozpacz, wściekłość, po te mniej wyraziste jak spokój, zadowolenie, onieśmielenie, ukojenie. Z jednymi jest nam zazwyczaj dobrze, inne mogą wprawiać nas w dyskomfort, przeszkadzać w dobrym samopoczuciu, utrudniać porozumienie lub utrzymywanie dobrych relacji. Jak możesz radzić sobie z emocjami, z którymi nie jest Ci dobrze, które postrzegasz trudne?.
Myśli samobójcze wśród młodzieży – co powinien wiedzieć rodzic?.
Zawiera praktyczne wskazówki dotyczące rozmowy z dzieckiem o trudnych emocjach.
Myśli suicydalne i próby samobójcze na różnych etapach rozwojowych
Przedstawiono: przyczyny, czynniki, motywy, sygnały ostrzegawcze, mity i czynniki ochronne.
Myśli suicydalne i próby samobójcze na różnych etapach rozwojowych
Mini przewodnik po zagadnieniach związanych z zachowaniami samobójczymi.
Nie chce mi się żyć - myśli samobójcze młodzieży
Niepokojące objawy, źródła tendencji samobójczych, okoliczności sprzyjające samobójstwu.
Czynniki ryzyka oraz konsekwencje zachowań samobójczych. Jest bowiem wiele czynników, które wpływają na takie dramatyczne decyzje. Wypowiedź eksperta.
Ochrona zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży
Trzy poziomy opieki nad dzieckiem w kryzysie psychicznym – omówienie.
Pierwsza pomoc emocjonalna, czyli zasada „Cztery Z" wsparciem dla osób w kryzysie samobójczym.
Zauważyć kryzys, zapytać, zaakceptować i zareagować. Omówienie metody.
Powiedz, co czujesz. Zdemaskuj emocje - zachęca kampania społeczna Ministerstwa Zdrowia
Artykuł przedstawia cele kampanii Ministerstwa zdrowia.
Powiedz, co czujesz. Zdemaskuj emocje …i zadbaj o zdrowie psychiczne.
Librus na temat kampanii „Powiedz, co czujesz. Zdemaskuj emocje”.
Wywiad z autorką książki, Agatą Rudnik.
Problem samobójstw u dzieci i młodzieży.
W artykule przedstawiono podstawowe pojęcia związane z problemem, główne przyczyny samobójstw, właściwości osobowe samobójców, sposoby zapobiegania zachowaniom samobójczym.
Próby samobójcze i samobójstwa wśród młodzieży w okresie dorastania – przyczyny
Omówiono motywy i czynniki zamachów samobójczych wśród nastolatków. Przedstawiono mity, błędne przekonania i opinie na temat samobójstw powodujące brak reakcji (lub reakcje złe) na sygnały suicydalne. Artykuł zawiera też procedurę 10 kroków, według których należy postępować w sytuacji zagrożenia. Każdy nauczyciel powinien ją znać i umieć zastosować.
Próby samobójcze u dzieci i młodzieży. Przyczyny, symptomy, zapobieganie
Najczęstsze przyczyny samobójstw. Dlaczego plotka, bullying i cyberbullying tak często stanowią przyczynę targnięcia się na własne życie. W jaki sposób ocenić ryzyko podjęcia próby samobójczej przez ucznia.
Przyczyny prób samobójczych u młodzieży w wieku 14−18 lat
Analiza.
Samobójstwa dzieci i młodzieży – epidemia, której nie ma.
Efekt Wertera i Papageno.
Samobójstwa dzieci i młodzieży jako choroba społeczna.
Artykuł zawiera próbę zdefiniowania zjawiska oraz omówienie specyfiki samobójstw dzieci i młodzieży.
Samobójstwa dzieci. Zatrważające statystyki. Jest apel do ministrów edukacji i zdrowia.
Apel o wprowadzenie prewencji suicydalnej do szkół, opartej na szkoleniach dla nauczycieli i profilaktyce wśród uczniów, budowaniu zespołów interwencyjnych i wsparciu grup szczególnie zagrożonych kryzysami zdrowia psychicznego.
Wywiad z profesor Ireną Namysłowską, psychiatrą i psychoterapeutą, Krajowym Specjalistą w Dziedzinie Psychiatrii i Młodzieży, Kierownikiem Kliniki Dzieci i Młodzieży Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Samobójstwa w Polsce – policyjne statystyki
W jakim wieku ludzie najczęściej popełniają samobójstwo? Gdzie, jak i dlaczego dochodzi najczęściej do samobójstwa? Jak najczęściej ludzie popełniają samobójstwo?
Samobójstwa wśród dzieci i młodzieży [Fundacja Zaginieni]
Analiza zjawiska, Jak rozpoznawać oznaki problemów emocjonalnych u dzieci i młodzieży? Rola rodziców i opiekunów. Wyzwania i cele na przyszłość w kontekście zapobiegania samobójstwom wśród dzieci i młodzieży.
Samobójstwa wśród dzieci i młodzieży
Metody badań nad samobójstwem, uwarunkowania zamachów samobójczych – rozważania ogólne, rozpoznawanie złego stany emocjonalnego, przeciwdziałanie; statystyka.
Czynniki i przyczyny mogące doprowadzić do wystąpienia prób samobójczych.
Samobójstwo – analiza psychologiczna zjawiska społecznego.
Postawy społeczne wobec samobójstwa; aspekty prawne; typowe objawy presuicydalne; czynniki ryzyka; "skala depresji Becka"; analiza; przyczyny.
Samookaleczenia wśród dzieci i młodzieży
Czym są okaleczenia, skala problemu, jak je rozpoznać, formy pomocy.
Twoje dziecko nie radzi sobie z presją rówieśniczą? Tak je uchronisz przed złym wpływem przyjaciół.
W pewnym wieku dla twojego dziecka nie będzie nic ważniejszego niż akceptacja ze strony rówieśników. Za wszelką cenę będzie chciało dopasować się do kolegów i koleżanek, by czuć się lubianym, a ciągła obawa przed odrzuceniem lub krytyką może je pchać do nie zawsze właściwych zachowań. Jak pomóc dziecku uchronić się przed negatywnym wpływem przyjaciół?
Wzrasta liczba samobójstw nastolatków
Liczba samobójstw młodszych uczniów nieznacznie spada, ale wśród starszych systematycznie rośnie. Jako jedną z przyczyn wskazuje się modę dorosłych, potencjalnych rodziców, na bycie wiecznie młodym, rezygnację z życia w rodzinie wielopokoleniowej, rosnący kryzys prawidłowych relacji między rodzicami a dziećmi.
Zapobieganie samobójstwom dzieci i młodzieży. Rola szkoły w prewencji suicydalnej.
Opracowywanie i wdrażanie programów skutecznej profilaktyki suicydalnej jest koniecznością, zwłaszcza w szkole – miejscu, w którym dzieci i młodzież spędzają najwięcej czasu. W każdym takim wypadku warto korzystać z pomocy specjalisty – zdarza się, że działania zaplanowane przez szkoły dla zapobiegania samobójstwom okazują się nieskuteczne, a czasem wręcz – niebezpieczne.
Zapobieganie samobójstwom: cztery skuteczne strategie WHO.
Światowa Organizacja Zdrowia określiła cztery kluczowe strategie zapobiegania samobójstwom o potwierdzonej w badaniach skuteczności.
Artykuły naukowe
Analiza opinii młodzieży na temat profilaktyki samobójstw.
Badanie obejmowało młodzież w wieku 16–19 lat (M = 17,29; SD = 0,94), która uczęszczała do warszawskich publicznych liceów ogólnokształcących.
Podłożem decyzji samobójczych jest wiele współwystępujących czynników m.in. demograficznych, społeczno-ekonomicznych, psychologicznych, chorobowych czy biologicznych. Wydarzenia i sytuacje, które przez dorosłego nie byłyby traktowane jako problemy, dla młodych osób mogą być nie do rozwiązania. Zwiększenie świadomości społecznej na temat tego, jak wiele różnych czynników może wpływać na podjęcie decyzji o samobójstwie, może mieć przełożenie na uwrażliwienie ludzi na problemy innych.
Diagnoza zachowań suicydalnych z uwzględnieniem DSM-5TM i procesu samobójczego.
Psychiatrzy, psychologowie, psychoterapeuci, mający na co dzień kontakt z pacjentami po próbach samobójczych, powinni być przygotowani do stawiania prawidłowej diagnozy podwyższonego ryzyka samobójczego (nazwanego roboczo samobójczymi zaburzeniami zachowania. Prawidłowe leczenie osób w kryzysie stanowi istotny element w specyficznej profilaktyce samobójstw.
Gruntowna analiza zjawiska. Przedstawiono związek zaburzeń emocjonalnych podejmowaniem zachowań samobójczych. Podkreślono również znaczenie czynników zwiększających ryzyko samobójstwa.
Profilaktyka zachowań suicydalnych u dzieci i młodzieży szkolnej
Wymaga logowania do CEEOL.
Profilaktyka zachowań suicydalnych u dzieci i młodzieży szkolnej.
Celem artykułu jest próba pokazania szerokiego i zróżnicowanego znaczenia profilaktyki zachowań suicydalnych. Bazując na literaturze przedmiotu, ukazano rangę profilaktyki i stosowania jej założeń na różnych poziomach. Zwrócono uwagę na problem zachowań suicydalnych u coraz młodszych uczniów. Wskazano grupy czynników mających wpływ na zachowania samobójcze ze szczególnym uwzględnieniem rodziny, szkoły, czynników biopsychospołecznych czy uzależnień. Wykazano rolę różnych grup w procesie zapobiegania zachowaniom samobójczym.
Psychologiczny aspekt zjawiska samobójstwa wśród młodzieży – referat.
Samobójstwa wśród młodzieży są uznane, obok alkoholu i narkotyków, za jedno z największych zagrożeń wieku dojrzewania. Jak to się dzieje, że jeden człowiek w określonych warunkach popełni samobójstwo a drugi nie. Jedni jako przyczynę podają nieleczone nerwice, psychozy, depresje, zaburzenia osobowości, inni wskazują na geny, zaburzoną chemię mózgu, deficyt serotoniny, jeszcze inni – upadek wartości moralnych, brak wiary w Boga.
Samobójstwa wśród młodzieży jako problem kryminologiczny.
Celem artykułu jest charakterystyka zjawiska samobójstw w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem danych dotyczących dzieci i młodzieży w oparciu o dane statystyczne Policji.
Uwarunkowania i profilaktyka samobójstw wśród dzieci i młodzieży w Polsce.
Celem artykułu jest analiza problemu samobójstw wśród dzieci i młodzieży w kontekście uwarunkowań zamachów samobójczych oraz udzielania skutecznej pomocy osobom nimi zagrożonym. W artykule omówiono podstawowe definicje, statystyki i uwarunkowania zamachów samobójczych.
Zachowania samobójcze wśród dzieci i młodzieży – charakterystyka ryzyka i profilaktyka
Wymaga logowania do CEEOL.
Zachowania samobójcze u dzieci i młodzieży.
Definicje i omówienie problemu
Zamachy samobójcze wśród dzieci i młodzieży.
Potrzeba pilnego wprowadzenia strategii profilaktyki suicydalnej o randze programu narodowego.
Samobójstwa a filozofia i religia
Czy samobójca idzie do piekła?
Samobójstwo a religia.
Jaki jest stosunek buddyzmu do samobójstwa?
Jak buddyzm traktuje problem i ludzi chcących to zrobić. Czym jest samobójstwo dla buddysty.
Stosunek różnych wielkich religii wobec problemu samobójstwa. Konsekwencje dla duszy.
Samobójstwo aktem wyzwolenia czy cierpienia?
Filozofie z których wywodzi się pogląd traktujący samobójstwo jako akt wyzwolenia od cierpienia