top of page

Zapowiadanie i popularyzowanie wydarzeń

Jak zapowiadać wydarzenia?

Aby zachęcić do udziału w wydarzeniu - zajęciach, wernisażu wystawy czy konferencji nie jest potrzebny mocny komunikat perswazyjny, tylko dobra niebanalna zapowiedź. Przy zapowiadaniu wydarzeń zdecydowanie najczęściej używane jest słowo "zapraszamy". Wydaje się, że jest niezastąpione. Ale są inne rozwiązania:

  •  Najlepiej od razu przejść do tematu - na przykład:

- Na jutrzejszym spotkaniu czeka na Was wiele niespodzianek,
- Podczas obrad konferencji usłyszycie o najnowszych...

Należy użyć czasowników w czasie teraźniejszym. Dzięki nim komunikat jest bardziej dynamiczny. 

Można przygotować listę czasowników do wykorzystania podczas zapowiadania wydarzeń w bibliotece. Warto sięgnąć po podpowiedzi autorki Webwriting w kulturze np.: Wyobraź sobie, że chciałbyś zaprosić znajomego, by dokądś się z Tobą wybrał. Jakich użyłbyś określeń? Raczej nie „zapraszam”. Może: Co powiesz na piątkowe popołudnie z…

Na Facebooku sprawdzi się taki lekki, konwersacyjny styl. Może zakończyć pytaniem: To co, umówieni?

  • Pytanie zamknięte, zaczynające się np. od „chcesz”: Chcesz wziąć udział w zajęciach…?
    W takim sformułowaniu łatwo wpaść w pułapkę - zawsze ktoś może odpowiedzieć „nie”. Jednak w tym przypadku pytanie zamknięte jest korzystniejsze od otwartego, ponieważ pytanie zamknięte, dobrze zadane, poprowadzi Czytelnika tam, dokąd chcemy. Odpowiedź na pytanie zamknięte to "tak" lub "nie", więc trzeba dobrze je sformułować, aby uzyskać pożądaną odpowiedź. Zamiast pytania: Chcesz wziąć udział w konferencji? można napisać "Chcesz posłuchać nowinek z Twojej branży i spotkać pasjonatów takich jak Ty?"

     

  • Pytanie z presupozycją - w tekście perswazyjnym można świadomie ukryć w zdaniu założenie, by Czytelnik uznał je za oczywiste jako swój wybór: np. "Wolisz warsztat przy komputerach czy wykład na dany temat?" Trzeba użyć sugestii i w ten sposób pozyskać użytkownika. Można sformułować inaczej: "Czy zdajesz sobie sprawę, jak rzadko można zobaczyć..."  albo "Od której książki zaczniecie swoją literacką przygodę z...?"
    Tak sformułowane pytania zwracają uwagę i zachęcają... do przeczytania tekstu, a potem skorzystania z oferty - czytelnik z góry przyjmuje ukryte założenia.

  •  Pytanie wzbudzające ciekawość –  warto rozbudzić dziecięcą ciekawość – Co to jest…? Skąd się to wzięło…, Dlaczego…? – np. Czy dzieci z przedwojennego Wrocławia korzystały z bibliotek? W których budynkach nadal funkcjonują biblioteki? 

  • Pętla poznawcza – zadaniem pętli w komunikacie zapowiadającym wydarzenie jest podsycenie zainteresowania i skłonienie do skorzystania z oferty np.: Krystyna Piasecka od lat podróżuje po świecie, fotografuje obrazem i słowem zwyczajnych ludzi w niecodziennych sytuacjach. Dlaczego dopiero teraz pokazuje swoje prace? Jutro po raz pierwszy - w naszej bibliotece obejrzysz i usłyszysz... Spotykamy się o 17.00 . Pętla może także zachęcić do lektury artykułu (można uniknąć dublowania treści z leadu).

  • „Jeśli” – w zapowiedziach i zaproszeniach należy unikać tego słowa: Jeśli nie masz planów na sobotę to przyjdź na Noc Bibliotek. "Jeśli" sugeruje, że istnieje wiele możliwości, a Czytelnik ma wybrać tę jedną – Twoją. "Jeśli" wzbudza zawahanie się. Lepiej powiedzieć Czytelnikowi, co się będzie działo i co straci, jeśli nie przyjdzie.

  • Dobrą zapowiedzią jest połączenie słowa z obrazem. Można za pomocą dostępnych narzędzi wykonać plakat bądź grafikę z widocznymi informacjami o wydarzeniu. Powinno wystarczyć jedno spojrzenie, żeby zapamiętać co, gdzie i kiedy - wyrazisty obraz, duża czcionka i prosty przekaz.

 

A może storytelling?

 

Podobno 65% naszych rozmów to opowieści. Więc kiedy w tekście będzie opowiedziana ciekawa historia, Czytelnik poczuje się jakby rozmawiał ze znajomym i chętniej odpowie na zaproszenie. Jak wykorzystać storytelling na stronie biblioteki?

Najważniejsze wskazówki:

- zbuduj nastrój (opisz wrażenia, dołącz np. fragment filmu czy grafikę),

- w opisie potencjalnych korzyści ze skorzystania z oferty użyj czasowników - tekst jest lżejszy i lepiej się czyta,

- przygotowując biogram gościa opisz jak pracuje (tworzy) - dzięki czasownikom odbiorcy zobaczą twórcę w działaniu,

- możesz dodać relację z wydarzeń, które już były - opowiedz o tym w sposób barwny i obrazowy - dzięki temu relacja zapadnie w pamięć.

 

Artykuły na temat storyteelingu:
- 3 najważniejsze zasady storytellingu: budowanie więzi, emocje i autentyczność.
- Czym jest storytelling i dlaczego jest tak skuteczny? - Storytelling, czyli budowanie więzi klienta z marką za pomocą opowieści, to jedna z najskuteczniejszych technik w marketingu. Problem w tym, że chociaż stwierdzenie „ludzie lubią słuchać historii” ociera się o banał, to wciąż wiele marek nie potrafi tego odpowiednio wykorzystać.
- Storytelling - 6 typów opowieści, które urzekną Twoich odbiorców:  Co zrobić, aby twoja opowieść zaciekawiła odbiorców? Wyróżnia się sześć szczególnie wartościowych typów opowieści dla storytellingu. Każda z tych narracji dotyczy innego aspektu - musi jednak zawrzeć się w niej twoja marka. Magnetyzujące słuchaczy typy opowieści to: “kim jestem?”, “dlaczego jestem tutaj?”, moja wizja, opowieść ucząca, “wiem, o czym myślisz”, wartości w działaniu.
- Schematy w storytellingu - ucieknij od nudnych reklam: Reklama kręci się wokół produktu. W opowieści centralnym punktem jest bohater...

 

Jak popularyzować wydarzenia? - mikrotreści w mediach społecznościowych

Czym są mikrotreści? - to np. krótkie teksty wzbogacone o obrazek czy wideo – nie wymagają dłuższej koncentracji, są zrozumiałe w oderwaniu od kontekstu. Formy:
- ciekawostka,
- cytat,
- newsjacking (posty nawiązujące do aktualnych wydarzeń)
- opowieść,
- z życia instytucji,
- żarty.

Warto zapamiętać, że mikrotreści to nie tylko słowa, ale także obrazy. W mediach społecznościowych posty zawierające  obrazki zdobywają więcej lajków, komentarzy i kliknięć.

bottom of page