top of page
Elementy wizerunku

Elementy wizerunku

Każdy chce pracować w wyjątkowym miejscu, jednak aby tak się stało trzeba zadbać o pozytywny odbiór placówki u obecnych i potencjalnych użytkowników. Jak to zrobić? - zacząć od odpowiedzi na istotne pytania: 
- co można zrobić, aby biblioteka była wyjątkowa,
- co składa się na wizerunek instytucji?
- o co trzeba zadbać?
- co ewentualnie zmienić?
- czy pracownicy mają na wszystko wpływ?
 
Czym jest wizerunek i w jaki sposób o niego dbać?
 
Definicje:
1. Wizerunek organizacji to postrzegany przez odbiorców obraz organizacji, produktu, oraz jej oferty, inaczej mówiąc jest to odbicie tożsamości organizacji w świadomości odbiorców. Podstawą zarówno wizerunku jak i tożsamości organizacji jest jej misja. Misja w skomasowany sposób przedstawia powody dla jakich dana organizacja istnieje, komu chce służyć, jakie potrzeby zaspakajać i w jaki sposób chce to robić.
źródło informacji

 2. Wizerunek firmy - to wyobrażenie o firmie istniejące w bezpośrednim otoczeniu, głównie u klientów, obejmujące zbiór pozytywnych skojarzeń wywoływanych przy usłyszeniu firmy lub ujrzeniu jej znaku graficznego. Wyobrażenie to nie musi pokrywać się z rzeczywistością, może być również jedynie subiektywnym obrazem przedsiębiorstwa lub jego oferty.

źródło informacji
Jednym z głównych elementów kształtujących wizerunek jest wygląd. Dotyczy to i ludzi, i instytucji - np. biblioteki: dobrze zadbany budynek, estetyczny wygląd wypożyczalni i czytelni, ciekawie zagospodarowane wnętrza, czytelne oznakowanie - to bardzo dużo. Ale czy wszystko?

W krótkiej prezentacji są umieszczone różne elementy wpływające na wizerunek biblioteki - zobacz zdjęcia i grafiki związane z biblioteką i jej działalnością i wpływające na jej wizerunek (kliknij tutaj). Które z nich są osiągalne? Na które masz wpływ?
 
Wpływ na wizerunek mają na pewno: wizualizacja wnętrza i jego oznakowanie (jeśli masz wątpliwości w jaki sposób zaprojektować czytelne oznakowanie, przyjrzyj się temu na lotniskach - jest wzorcowe!). Duże znaczenie ma logo i logotyp, czyli najważniejsze elementy marki. 
Ogromny wpływ na ocieplenie wizerunku biblioteki ma jej udział w akcjach i projektach popularyzujących czytelnictwo - zarówno w ogólnopolskich jak i w lokalnych. Jeszcze lepiej, kiedy biblioteka sama organizuje imprezy dla użytkowników, konsoliduje w ten sposób bliższe i dalsze otoczenie, wykazuje zaangażowanie i wspiera innych w realizacji ich celów. Jakiekolwiek działania podejmie biblioteka, to trzeba pamiętać, że organizują je i realizują ludzie - pracownicy i to oni bardzo często kojarzą się z biblioteką. Dzięki nim obraz może być bardzo pozytywny, albo trochę mniej...

 

Pozytywny wizerunek to konieczność.

Budowanie wizerunku nie jest łatwym zadaniem. Jednak dążenie do celu, aby być dobrze odbieranym przez bliższe i dalsze otoczenie, może być dla bibliotek wyzwaniem, a nie obowiązkiem. Na pewno napotkają trudności podczas zarządzania wizerunkiem. Najważniejsze jednak, żeby mieć świadomość, że wszystkiego można się nauczyć, trzeba tylko obserwować innych, uczyć się od nich i nie popełniać ich błędów.

Dzisiaj, dzięki serwisom społecznościowym jest stosunkowo łatwo wykreować się, dużo większą trudność sprawia utrzymanie przewagi nad innymi czy nawet dorównanie im kroku.
 
Warto przeczytać artykuł pt. Budowanie wizerunku w internecie, czyli jak zostać ekspertem.
Fragment: "Budowanie wizerunku w internecie nie jest łatwym zadaniem. Musisz odnaleźć swoje miejsce w sieci i pokazywać się z jak najlepszej strony. Największe powodzenie cieszą się firmy, które wzbudzają zaufanie odbiorców, są znane i rozpoznawalne. Nie pozyskasz klientów, jeżeli nie wykażesz się wiedzą oraz odpowiednimi umiejętnościami z zakresu swojej branży. Stajesz więc przed dużym wyzwaniem i czeka cię niemało pracy, nie tylko nad ofertą produktów i usług, lecz także nad sobą i swoją firmą. Nie ma nic trudniejszego, niż budowanie wizerunku w krótkim czasie bez popełnienia żadnego błędu".
Wizerunek biblioteki - więcej informacji

Wizerunek biblioteki a odpowiedzialność

"Gdybyśmy mieli podzielić nasz biznes, oddałbym wam ziemię, cegły i zaprawę, a zachował marki i ich znaki towarowe i wyszedłbym na tym znacznie lepiej niż wy" - tak powiedział XIX-wieczny przedsiębiorca John Stuart (CEO Quaker Oats).
Zgadzasz się z Johnem Stuartem? Czy marka rzeczywiście ma tak duże znaczenie?
Marka to nie jest tylko nazwa czy logo firmy, to coś zdecydowanie więcej! "Marka firmy jest bodźcem emocjonalnym, spontaniczną reakcją, pierwszym odczuciem w stosunku do produktu, usługi firmy, które reprezentowane są przez nazwę i logo firmy. Celem tworzenia marki jest identyfikacja i zróżnicowanie na tle konkurencyjnych produktów i usług. Marka firmy budowana jest zarówno przez osoby nią zarządzające, jak i konsumentów".

Więcej na ten temat w artykule Wojciecha Pasterskiego Czym jest marka firmy? (kliknij tutaj).

Podstawowe elementy wspierające kreowanie wizerunku biblioteki (poza marką oczywiście) to: wygląd, atrakcyjna lokalizacja, dobry produkt, interesujące działania i projekty, dostosowane godziny otwarcia, personel i wreszcie komunikacja. 
Wizerunek to także potrzeba:
- wyróżnienie produktu, marek, przedsiębiorstw,
- tworzenie więzi z klientem,
- tworzenie więzi z pracownikami,
- budowanie zaufania do firmy.
Wizerunek firmy to znacznie więcej niż nazwa, logo czy elementy identyfikacji. Pojęcie to należy utożsamiać zarówno z treścią jak i formą komunikatów. Może nawet większy wpływ na wizerunek firmy mają działania, które odróżniają firmę od konkurencji.
Ważne pytanie: jakie działania trzeba podjąć, aby zdobyć uznanie czytelników?
To, jak biblioteka „wygląda”, co się o niej mówi, jak jest postrzegana zewnętrznie i wewnętrznie - tworzy obecny wizerunek - decyduje o wsparciu działań i oferty. Dla każdego indywidualnego modelu działania, dla każdego samodzielnego fragmentu oferty bibliotecznej, istnieje zestaw cech i wartości, które mogą w znaczącym stopniu wspierać firmę w jej odbiorze przez użytkowników, konkurencję, ale także przez decydentów.

 

Wizerunek jest w dużym stopniu niezależny od placówki. Kształtuje się poza jej murami, stanowiąc pochodną opinii i ocen jakie otrzymała od poszczególnych osób. Silny wpływ na wizerunek mają oczekiwania, pierwszy kontakt i pierwsze wrażenie. 
 
Cechy wpływające na pozytywny wizerunek:
- bezpieczeństwo,
- dobra kadra,
- zaufanie,
- bogata oferta,
- dostęp do zasobów.
 
Cechy obniżające wizerunek placówki:
- nieprzyjemna obsługa,
- brak kompetencji,
- stare zbiory,
- mała aktywność,
- złe oznakowanie,
- nieprzyjazne wnętrze.
Wizerunek placówki to proces, czyli rozwój, zmiany, innowacje, nowe projekty, nowy wygląd - proces powolny, trudny i długotrwały, który buduje się rzetelną, ciężką pracą i nie jest na zawsze.

Biblioteka a odpowiedzialność

Użytkownicy mediów społecznościowych są również ich twórcami. Ponoszą pełną odpowiedzialność za umieszczane tam treści. Treści, które wpływają na wizerunek firmy. Odpowiedzialność jest kolejnym ważnym elementem kształtowania wizerunku. Mówimy tu o odpowiedzialności na każdym poziomie funkcjonowania biblioteki - podczas zarządzania (marketing zewnętrzny i wewnętrzny), podczas kontaktów z użytkownikami (bezpośrednie i przez media), poprzez dbałość o wygląd placówki, poprzez budowanie oferty i jej realizację.

Definicja:
Co to znaczy odpowiedzialność? Jest to obowiązek moralny lub prawny odpowiadania za swoje lub czyjeś czyny a także przyjęcie na siebie obowiązku zadbania o kogoś lub o coś.
źródło - Słownik Języka Polskiego
Co to znaczy działać odpowiedzialnie podczas budowania i utrzymywania pozytywnego wizerunku? Ważne czynniki:
1. Komunikaty - informowanie użytkowników o wszelkich zmianach dotyczących funkcjonowania biblioteki - szybko i zrozumiale.
2. Oznakowanie w bibliotece - czytelne i widoczne.
3. Pracownicy - bardzo ważny element wizerunku - powszechność standardów obsługi klienta w świecie biznesu, powoduje, że i wobec bibliotekarzy wymagania są coraz większe. Przede wszystkim w kontaktach z czytelnikami. Budowanie trwałej relacji bibliotekarza z czytelnikiem wymaga poznania zasad komunikacji interpersonalnej (werbalnej i niewerbalnej) i obalenia barier komunikacyjnych.
Na wizerunek firmy pracują wszyscy pracownicy. Firma jest postrzegana poprzez takie elementy jak:
- kompetentne kierowanie,
- motywowanie,
- dobra atmosfera,
- doskonalenie,
- komunikacja,
- sens wykonywanej pracy.
Jak łatwo domyślić się, olbrzymi wpływ na zewnętrzne postrzeganie firmy ma to, co dzieje się w środku, czyli relacje między pracownikami i ich relacje z czytelnikami. Wyraża to przesłanie Richarda Laermer’a i Michaela Prichinello, autorów książki Public relations: Jeśli  twoja komunikacja wewnętrzna różni się od tego, co przekazujesz inwestorom i prasie, możesz spodziewać się katastrofy!
Zatem jakimi cechami powinni charakteryzować się pracownicy, którzy mają w firmie wpływ na budowanie pozytywnego wizerunku? 
Są to: empatia, kompetencje, bycie pomocnym, życzliwość, wiedza ogólna, komunikatywność, kreatywność, ciekawość świata, kultura osobista, dokładność, wyrozumiałość, aparycja, estetyczny wygląd, umiejętność słuchania i dopytywania, chęć uczenia się przez całe życie, profesjonalizm, asertywność otwartość, rzeczowość.
Dla pozytywnego wizerunku ważna jest także identyfikacja pracownika z firmą. Identyfikacja rozumiana jako utożsamienie się pracownika z firmą. Definicje:
1. Stan, gdy pracownik w pełni akceptuje kulturę organizacyjną, klimat i politykę firmy, jej strategię i cele, wykorzystywane w firmie procedury, a także cel własnego stanowiska pracy oraz jego miejsce i wagę w strukturze organizacji.
2. Identyfikacja sprawia, że pracownik czuje się częścią firmy, w której pracuje, dlatego poświęca się jej i jest w stosunku do niej lojalny. Ważnym procesem podczas którego buduje się identyfikację pracownika z firmą jest socjalizacja.
Temat opisany w artykule Pojęcie identyfikacji pracownika z organizacją Anety Aleksander.
I jeszcze jest jedna istotna kwestia w budowaniu pozytywnego wizerunku firmy, a właściwie jej pracowników: umiejętność współpracy i dobra reakcja na zmianę.
Wizerunek biblioteki a media

Wizerunek biblioteki a media

Kolejnym, niezwykle ważnym elementem budowania pozytywnego wizerunku biblioteki są MEDIA. Z jednej strony - to oficjalna strona www biblioteki, a z drugiej - komunikowanie się przez media społecznościowe.

Jak wykorzystać media do budowy pozytywnego wizerunku? 

W zależności od struktury organizacyjnej, biblioteka ma swoją stronę www bądź zakładkę w serwisie organizacji - strona powinna być atrakcyjna i dynamiczna.
Strona internetowa pełni rolę serwisu informacyjnego instytucji. Ważne są trzy elementy takiego serwisu:
- język (styl),
- zdjęcia (grafika),
- treści.
I to przede wszystkim umieszczane na stronie treści rzutują na wizerunek firmy. Powinny być: aktualne, użyteczne, zaprojektowane dla użytkownika, bez zapychaczy, zoptymalizowane.
Najczęstsze błędy i niedociągnięcia dotyczące strony www, ale także publikowanych materiałów (np. prezentacji):
- strona jest przeładowana,
- z błędami,
- nieaktualna,
- ważne informacje są ukryte,
- logo i zdjęcia zniekształcone,
- grafika w małej rozdzielczości.
A jak wygląda strona placówki, w której pracujesz? Przemyśl jej funkcjonalności. Spróbuj ocenić jej atrakcyjność i zastanów się, co mógłbyś zmienić. Popatrz na strony internetowe innych placówek z Twojej branży.
Drugim elementem jest prowadzenie mediów społecznościowych. Które z mediów wybrać? 
 
Definicje:
Serwis społecznościowy – serwis internetowy, który służy do budowania sieci społecznych oraz stosunkach społecznych, które opierają się na podobnych zainteresowaniach, wspólnym życiu zawodowym lub prywatnym, itp.
Który serwis społecznościowy wybrać, który będzie najkorzystniejszy? Biblioteka powinna zastanowić się i wybrać najbardziej odpowiedni dla jej działalności. Możliwości: Facebook, Twitter, Instagram, YouTube, Pinterest... czy jeszcze inne.
 
Artykuły o funkcjonalnościach wybranych serwisów: Z jakich serwisów społecznościowych korzystają Polacy?Popularne serwisy społecznościowe - TOP 10 albo 22 serwisy społecznościowe, z których korzystamy najczęściej
 
Jaki wpływ mają nowe media w budowaniu wizerunku organizacji? Poniżej - informacje dotyczące niektórych serwisów:
Facebook:
- ułatwia kreowanie wizerunku osoby lub marki,
- jest medium stosowanym głównie do budowania niesformalizowanych relacji,
- buduje społeczności, w tym kręgi opiniotwórcze,
- jest źródłem informacji dla fanów marki,
Korzyści dla biblioteki:
- jest to kanał do błyskawicznego przekazania informacji,
- biblioteka uzyskuje informację zwrotną o swoich działaniach,
- jest możliwość publikacji treści tekstowej, zdjęciowej, video, linków.
Trzeba jednak pamiętać, ze profil wymaga nieustanej aktualizacji treści (brak publikacji oznacza, że profil jest martwy).
Twitter:
- kreuje wizerunek osoby lub marki,
- najczęściej stosuje się do wyrażania opinii, komentowania lub dyskusji.
YouTube:
- kreuje wizerunek poprzez publikację materiałów video na własnym kanale,
- umożliwia kreowanie wizerunku jako eksperta,
- jest źródłem przekazów reklamowych czy materiałów promocyjnych.
Blog:
- umożliwia kreowanie marki lub osoby,
- tworzy własny kanał do komunikacji,
- umożliwia kreowanie obrazu eksperta.
bottom of page