Biblioteka a środowisko lokalne
Bardzo ważnym elementem w kształtowaniu wizerunku biblioteki jest współpraca ze środowiskiem.
Definicja:
Współpraca – zdolność tworzenia więzi i współdziałania z innymi, umiejętność pracy w grupie na rzecz osiągania wspólnych celów, umiejętność zespołowego wykonywania zadań i wspólnego rozwiązywania problemów.
Współpraca i współdziałanie prowadzą do tworzenia wewnętrznych więzi wśród członków grupy, jak też rodzą ich poczucie tożsamości z zespołem, co zapewnia trwanie i sprawne funkcjonowanie tego zespołu na rzecz osiągania wspólnych celów jego członków.
źródło definicji
Promocja biblioteki oraz kształtowanie jej pozytywnego wizerunku to ogromne wyzwanie dla każdej placówki. Inne działania w tym zakresie będzie podejmowała biblioteka szkolna, inne - biblioteka publiczna, a jeszcze inne - pedagogiczna. Aby osiągnąć założone cele promocji warto zastanowić się z kim możemy realizować wspólne działania i jakie korzyści przyniesie ta współpraca.
Dla biblioteki szkolnej, najważniejsze jest środowisko szkoły. Biblioteka służy realizacji programu nauczania i wychowania oraz przygotowuje uczniów do korzystania z książek i innych źródeł informacji. Poza uczniami, dla których nauczyciele bibliotekarze prowadzą zajęcia z edukacji czytelniczej i medialnej, gromadzą literaturę i organizują akcje czytelnicze, głównym odbiorcą usług bibliotecznych jest nauczyciel. Współpraca z nauczycielami obejmuje przede wszystkim uzgadnianie z nimi zakupów nowości i gromadzenie zbiorów z uwzględnieniem specyfiki nauczanych w szkole przedmiotów. Bibliotekarze gromadzą także literaturę przydatną w samokształceniu nauczycieli z zakresu psychologii, pedagogiki, wychowania, a także - a może przede wszystkim - propagują nowości czytelnicze i motywują do czytania uczniów szkoły. Kolejną grupą są rodzice. Bibliotekarze propagują czytelnictwo, wskazują sposoby zachęcania do czytania i doradztwa w wyborach czytelniczych. Bibliotekarze bibliotek szkolnych współpracują również z innymi bibliotekami: organizują wspólne imprezy i akcje czytelnicze, uczestniczą w konkursach, wspierają się w realizacji programów rozwoju czytelnictwa.
Dla bibliotekarzy bibliotek publicznych bardzo ważna jest współpraca z najbliższym otoczeniem zewnętrznym: wszystkimi mieszkańcami okolicy, w której biblioteka funkcjonuje. Swoje działania bibliotekarze bibliotek publicznych adresują do dzieci i młodzieży, dorosłych aktywnych zawodowo oraz do grupy seniorów. Gromadzą różnorodną literaturę oraz inne zbiory, prowadzą zajęcia warsztatowe z różnych dziedzin (komputerowe, fotograficzne, rękodzielnicze, muzyczne, taneczne itp.) dla czytelników w każdym wieku, organizują spotkania autorskie oraz inne imprezy popularyzujące czytelnictwo.
Bibliotekarze bibliotek pedagogicznych adresują swoje usługi przede wszystkim do szeroko rozumianego środowiska oświatowego: szkół i innych placówek oświatowych, a także indywidualnych nauczycieli wszystkich etapów nauczania, pedagogów i psychologów, wychowawców, bibliotekarzy, studentów (przede wszystkim kierunków pedagogicznych), pracowników oświaty, uczniów. Bibliotekarze bibliotek pedagogicznych organizują dla swoich użytkowników proces wspomagania, sieci współpracy, szkolenia, warsztaty, konferencje, konkursy, wystawy. W bibliotekach gromadzi sie również literaturę i czasopisma przede wszystkim związane z uczeniem i nauczaniem, ale także socjologią, psychologią i pedagogiką.
Potrzeby a działania
W zależności od potrzeb czy możliwości, biblioteki podejmują współpracę z tzw. otoczeniem dalszym. Niezależnie od profilu, poprzez wspólne działania z różnymi podmiotami zewnętrznymi, budują wizerunek placówki, placówki prężnej i otwartej na nowe wyzwania. Nie wszystkie biblioteki wykorzystują swoją szansę w tym zakresie. Współpraca ze środowiskiem lokalnym jest korzyścią dla wizerunku biblioteki.
Wystarczy rozejrzeć się dookoła i wybrać partnerów do realizacji wspólnych przedsięwzięć. Sprawdź możliwości takiej współpracy dla swojej biblioteki. Możesz to zrobić w trzech prostych krokach:
1. Uzupełnij na swoje potrzeby poniższe zestawienie:
Współpracuję (wypisz np. na czerwono te instytucje, z kórymi Twoja biblioteka współpracuje, a na czarno - te, z kórymi może podjąć współpracę):
-
Instytucje non-profit:
- Towarzystwa:
- Stowarzyszenia:
- Fundacje:
- Inne:
-
Instytucje kultury:
- biblioteki publiczne:
- domy kultury:
- wydawnictwa:
- lokalne media:
- inne:
-
Instytucje edukacyjne:
- szkoły:
- przedszkola:
- ośrodki doskonalenia:
- poradnie psychologiczno-pedagogiczne:
- biblioteki szkolne:
- biblioteki pedagogiczne:
-
Inne:
- domy dziecka:
- domy opieki dla osób starszych:
- szpitale:
- inne:
-
Partnerzy:
2. W celu pełniejszego określenia zakresu i zasięgu współpracy ze środowiskiem określ działania Twojej biblioteki poprzez liczbę zorganizowanych:
- akcji czytelniczych
- konkursów
- spotkań autorskich
- zajęć czytelniczych
- zajęć edukacyjnych
- innych zajęć (plastycznych, teatralnych itp.)
- szkoleń i warsztatów
- konferencji
- innych …
3. Zbadaj, czy współpraca ze środowiskiem jest wystarczająca i zadowalająca - najlepiej metodą pogłębionej diagnozy, np metaplanem. Odpowiedz na poniższe pytania:
1) Jakie są powody niewystarczającego zainteresowania naszą placówką?
2) Co należy zrobić, aby placówka była bardziej rozpoznawalna w środowisku?
3) Dlaczego nie jest tak jak być powinno?
4) Wnioski.
Akcje czytelnicze
Akcje o zasięgu ogólnopolskim
Akcja Czytaj.pl
#cojaczytam?
Czytam Polskie
Akcja Czytam sobie
Ja Czytam! Dyskusyjne Kluby Edukacyjne
Jak nie czytam jak czytam
Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży
Książka w podróży
Książki w pudle
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Narodowe Czytanie
Noc bibliotek
Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom
Święto Wolnych Książek lub Bookcrossing
Tydzień Bibliotek
Wychowanie przez czytanie