top of page
Biblioteka a środowisko lokalne

Biblioteka a środowisko lokalne

Bardzo ważnym elementem w ksztaÅ‚towaniu wizerunku biblioteki jest wspóÅ‚praca ze Å›rodowiskiem. 

 

Definicja:

WspóÅ‚praca – zdolność tworzenia wiÄ™zi i wspóÅ‚dziaÅ‚ania z innymi, umiejÄ™tność pracy w grupie na rzecz osiÄ…gania wspólnych celów, umiejÄ™tność zespoÅ‚owego wykonywania zadaÅ„ i wspólnego rozwiÄ…zywania problemów.

WspóÅ‚praca i wspóÅ‚dziaÅ‚anie prowadzÄ… do tworzenia wewnÄ™trznych wiÄ™zi wÅ›ród czÅ‚onków grupy, jak też rodzÄ… ich poczucie tożsamoÅ›ci z zespoÅ‚em, co zapewnia trwanie i sprawne funkcjonowanie tego zespoÅ‚u na rzecz osiÄ…gania wspólnych celów jego czÅ‚onków.

źródÅ‚o definicji

 

Promocja biblioteki oraz ksztaÅ‚towanie jej pozytywnego wizerunku to ogromne wyzwanie dla każdej placówki. Inne dziaÅ‚ania w tym zakresie bÄ™dzie podejmowaÅ‚a biblioteka szkolna, inne - biblioteka publiczna, a jeszcze inne - pedagogiczna. Aby osiÄ…gnąć zaÅ‚ożone cele promocji warto zastanowić siÄ™ z kim możemy realizować wspólne dziaÅ‚ania i jakie korzyÅ›ci przyniesie ta wspóÅ‚praca. 

Dla biblioteki szkolnej, najważniejsze jest Å›rodowisko szkoÅ‚y. Biblioteka sÅ‚uży realizacji programu nauczania i wychowania oraz przygotowuje uczniów do korzystania z książek i innych źródeÅ‚ informacji. Poza uczniami, dla których nauczyciele bibliotekarze prowadzÄ… zajÄ™cia z edukacji czytelniczej i medialnej, gromadzÄ… literaturÄ™ i organizujÄ… akcje czytelnicze, gÅ‚ównym odbiorcÄ… usÅ‚ug bibliotecznych jest nauczyciel. WspóÅ‚praca z nauczycielami obejmuje przede wszystkim uzgadnianie z nimi zakupów nowoÅ›ci i gromadzenie zbiorów z uwzglÄ™dnieniem specyfiki nauczanych w szkole przedmiotów. Bibliotekarze gromadzÄ… także literaturÄ™ przydatnÄ… w samoksztaÅ‚ceniu nauczycieli z zakresu psychologii, pedagogiki, wychowania, a także - a może przede wszystkim - propagujÄ… nowoÅ›ci czytelnicze i motywujÄ… do czytania uczniów szkoÅ‚y. KolejnÄ… grupÄ… sÄ… rodzice. Bibliotekarze propagujÄ… czytelnictwo, wskazujÄ… sposoby zachÄ™cania do czytania i doradztwa w wyborach czytelniczych. Bibliotekarze bibliotek szkolnych wspóÅ‚pracujÄ… również z innymi bibliotekami: organizujÄ… wspólne imprezy i akcje czytelnicze, uczestniczÄ… w konkursach, wspierajÄ… siÄ™ w realizacji programów rozwoju czytelnictwa.

​

Dla bibliotekarzy bibliotek publicznych bardzo ważna jest wspóÅ‚praca z najbliższym otoczeniem zewnÄ™trznym: wszystkimi mieszkaÅ„cami okolicy, w której biblioteka funkcjonuje. Swoje dziaÅ‚ania bibliotekarze bibliotek publicznych adresujÄ… do dzieci i mÅ‚odzieży, dorosÅ‚ych aktywnych zawodowo oraz do grupy seniorów. GromadzÄ… różnorodnÄ… literaturÄ™ oraz inne zbiory, prowadzÄ… zajÄ™cia warsztatowe z różnych dziedzin (komputerowe, fotograficzne, rÄ™kodzielnicze, muzyczne, taneczne itp.) dla czytelników w każdym wieku, organizujÄ… spotkania autorskie oraz inne imprezy popularyzujÄ…ce czytelnictwo.

Bibliotekarze bibliotek pedagogicznych adresujÄ… swoje usÅ‚ugi przede wszystkim do szeroko rozumianego Å›rodowiska oÅ›wiatowego: szkóÅ‚ i innych placówek oÅ›wiatowych, a także indywidualnych nauczycieli wszystkich etapów nauczania, pedagogów i psychologów, wychowawców, bibliotekarzy, studentów (przede wszystkim kierunków pedagogicznych), pracowników oÅ›wiaty, uczniów. Bibliotekarze bibliotek pedagogicznych organizujÄ… dla swoich użytkowników proces wspomagania, sieci wspóÅ‚pracy, szkolenia, warsztaty, konferencje, konkursy, wystawy. W bibliotekach gromadzi sie również literaturÄ™ i czasopisma przede wszystkim zwiÄ…zane z uczeniem i nauczaniem, ale także socjologiÄ…, psychologiÄ… i pedagogikÄ….

Potrzeby a działania

Potrzeby a działania

W zależnoÅ›ci od potrzeb czy możliwoÅ›ci, biblioteki podejmujÄ… wspóÅ‚pracÄ™ z tzw. otoczeniem dalszym. Niezależnie od profilu, poprzez wspólne dziaÅ‚ania z różnymi podmiotami zewnÄ™trznymi, budujÄ… wizerunek placówki, placówki prężnej i otwartej na nowe wyzwania. Nie wszystkie biblioteki wykorzystujÄ… swojÄ… szansÄ™ w tym zakresie. WspóÅ‚praca ze Å›rodowiskiem lokalnym jest korzyÅ›ciÄ… dla wizerunku biblioteki.

 

Wystarczy rozejrzeć siÄ™ dookoÅ‚a i wybrać partnerów do realizacji wspólnych przedsiÄ™wzięć.  Sprawdź możliwoÅ›ci takiej wspóÅ‚pracy dla swojej biblioteki. Możesz to zrobić w trzech prostych krokach:
1. Uzupełnij na swoje potrzeby poniższe zestawienie:

WspóÅ‚pracujÄ™ (wypisz np. na czerwono te instytucje, z kórymi Twoja biblioteka wspóÅ‚pracuje, a na czarno - te, z kórymi może podjąć wspóÅ‚pracÄ™):

 

  • Instytucje non-profit:

 

      - Towarzystwa: 

      - Stowarzyszenia: 

      - Fundacje: 

      - Inne: 

 

  • Instytucje kultury:

 

      - biblioteki publiczne:

      - domy kultury:

      - wydawnictwa:

      - lokalne media:

      - inne:

 

  • Instytucje edukacyjne:

 

      - szkoÅ‚y:

      - przedszkola:

      - oÅ›rodki doskonalenia:

      - poradnie psychologiczno-pedagogiczne:

      - biblioteki szkolne:

      - biblioteki pedagogiczne:

 

  • Inne:

 

      - domy dziecka:

      - domy opieki dla osób starszych:

      - szpitale:

      - inne:

 

  • Partnerzy:

 

2. W celu peÅ‚niejszego okreÅ›lenia zakresu i zasiÄ™gu wspóÅ‚pracy ze Å›rodowiskiem okreÅ›l dziaÅ‚ania Twojej biblioteki poprzez liczbÄ™ zorganizowanych:

 

      - akcji czytelniczych

      - konkursów

      - spotkaÅ„ autorskich

      - zajęć czytelniczych

      - zajęć edukacyjnych

      - innych zajęć (plastycznych, teatralnych itp.)

      - szkoleÅ„ i warsztatów

      - konferencji

      - innych …

 

 3. Zbadaj, czy wspóÅ‚praca ze Å›rodowiskiem jest wystarczajÄ…ca i zadowalajÄ…ca - najlepiej metodÄ… pogÅ‚Ä™bionej diagnozy, np metaplanem. Odpowiedz na poniższe pytania:

1) Jakie sÄ… powody niewystarczajÄ…cego zainteresowania naszÄ… placówkÄ…?

2) Co należy zrobić, aby placówka byÅ‚a bardziej rozpoznawalna w Å›rodowisku?

3) Dlaczego nie jest tak jak być powinno?

4) Wnioski.

Akcje czytelnicze

Akcje czytelnicze

bottom of page