top of page
Cechy marketingu

Cechy marketingu. Jak czytać wyniki badaÅ„ marketingowych?

Cechy marketingu

Wg Filipa Kotlera, marketing to proces spoÅ‚eczny, w którym jednostki i grupy otrzymujÄ… to, czego potrzebujÄ… -  poprzez tworzenie, oferowanie oraz swobodnÄ… wymianÄ™ z innymi - towarów i usÅ‚ug, które posiadajÄ… wartość. Najkrótsza definicja marketingu brzmi „zaspokajać potrzeby, osiÄ…gajÄ…c zysk”.

Tradycyjny marketing polegaÅ‚ na tworzeniu przemyÅ›lanej strategii, opierajÄ…cej siÄ™ na okreÅ›leniu grupy docelowej i komunikacji z rynkiem. Celem byÅ‚a promocja produktu i dotarcie do jak najwiÄ™kszej liczby osób zainteresowanych ofertÄ…. Kolokwialnie mówiÄ…c: odpowiedni produkt w odpowiedniej cenie i miejscu - dla odpowiedniego odbiorcy. Jednak tradycyjny marketing - w tym reklama, public relations, branding i komunikacja jednokierunkowa - już nie tylko siÄ™ nie sprawdza, ale też w dobie mediów spoÅ‚ecznoÅ›ciowych nie ma sensu. Klienci sami sprawdzajÄ… produkt czy usÅ‚ugÄ™.

Niektóre cechy dzisiejszego marketingu: ważne jest doÅ›wiadczenie, opinia i ocena produktu znajomych (nie sprzedawcy), konieczne budowanie sieci powiÄ…zaÅ„ (budowanie kapitaÅ‚u spoÅ‚ecznego), wykorzystanie do motywacji opinii przedstawicieli tej samej grupy np. rówieÅ›niczej, wywieranie wpÅ‚ywu przez prawdziwe relacje z ludźmi.

WiÄ™cej o marketingu internetowym można przeczytać w poradniku Jak z Internetu zrobić skuteczny kanaÅ‚ sprzedaży i pozyskiwania klienta. Co w nim znajdziemy?:

- Jak z Internetu zrobić skuteczny kanał sprzedaży i pozyskiwania klienta?
- Web marketing – dlaczego jest tak ważny?
- SEO, pozycjonowanie celem przyciÄ…gniÄ™cia klienta – jak robić to skutecznie?
- E-mail marketing jako efektywny środek przekazu informacji
- PR i portale spoÅ‚ecznoÅ›ciowe, jak budować renomÄ™ firmy za pomocÄ… Social Mediów.

 

Inne ciekawe artykuÅ‚y na ten temat: Promocja firmy w Internecie od A do Z (marketing internetowy) Marty BÄ…k - kliknij w link do artykuÅ‚u. 

 

OpracowujÄ…c pomysÅ‚ na promocjÄ™ swojej placówki warto zastanowić siÄ™ nad okreÅ›leniem "JesteÅ› tym, co publikujesz".

Jak czytać wyniki badań marketingowych?

Wciąż dyskutuje siÄ™ o czytelnictwie, o jego niskim poziomie. W ostatnich badaniach stanu czytelnictwa realizowanych przez BibliotekÄ™ NarodowÄ…, 38% badanych stwierdziÅ‚o, że w roku 2018 czytaÅ‚o przynajmniej jednÄ… książkÄ™, natomiast 9% respondentów zdeklarowaÅ‚o, że czytaÅ‚o ich w tym czasie co najmniej siedem.

Przed planowaniem strategii marketingowej w jakiejkolwiek dziedzinie warto zapoznać siÄ™ z raportami dotyczÄ…cymi zachowaÅ„ potencjalnych klientów. W przypadku badaÅ„ czytelnictwa od lat niewiele siÄ™ zmienia - wyniki sÄ… bardzo niezadowalajÄ…ce. Bibliotekarze wszystkich typów bibliotek opracowujÄ… i realizujÄ… niezwykÅ‚e akcje promujÄ…ce czytanie, ale tych czytajÄ…cych w czasie wolnym, czyli czytajÄ…cych dla przyjemnoÅ›ci wcale nie przybywa.

Warto w tym miejscu zapoznać siÄ™ z raportem Biblioteki Narodowej pt. Stan czytelnictwa za 2018  i jednym z wielu komentarzy w sieci - niestatystyczny.pl. Na stronie BN można zapoznać siÄ™ z bardzo szczegóÅ‚owymi raportami za poprzednie lata.

Odpowiadają one na ważne dla bibliotekarzy pytania, m.in.:
- Co z książkami w domu? - czy książki są w domu, czy są czytane?
- Jak nie książka to może gazeta?
- Co czytają Polacy? Kim jest czytelnik zaangażowany a kim oporny?
- Czy media są winne nieczytaniu? A może czytamy książki elektroniczne?
- Dlaczego nie czytajÄ…?

 

Przyczyny nieczytania:

a. brak tradycji czytania w domu,

b. brak ksiÄ™gozbiorów w gospodarstwach domowych,

c. brak informacji o odpowiedniej lekturze zarówno w mediach (drukowanych i elektronicznych) jak i w szkole,

d. negatywne skojarzenia - szkoła i czytanie traktowane jako przymus,

e. konkurencyjne media - bardzo Å‚atwy dostÄ™p do mediów elektronicznych.

 

​

Tajemnica dobrej promocji

Tajemnica dobrej promocji

Definicja:
Promocja – oddziaÅ‚ywanie na odbiorców produktów danej firmy, polegajÄ…ce na przekazaniu im informacji, które majÄ… w odpowiednim stopniu zwiÄ™kszyć wiedzÄ™ na temat produktów lub usÅ‚ug oraz samej firmy w celu stworzenia dla nich preferencji na rynku. (z Wikipedii)

 

W uproszczeniu można powiedzieć, że promocja to upowszechnianie jakiejÅ› informacji, czyli informowanie o instytucji, dziaÅ‚alnoÅ›ci, wydarzeniu,

czy w końcu o konkretnym produkcie lub usłudze. W przypadku biblioteki promocją jest to, co służy powiadomieniu o jej lokalizacji, godzinach
i warunkach korzystania, rodzajach zbiorów i oferowanych usÅ‚ugach. WażnÄ… formÄ… jest promocja osobista, czyli informacja i zachÄ™ta do korzystania
w trakcie bezpoÅ›rednich kontaktów pracowników z czytelnikami. Ponadto promocja biblioteki oraz jej dziaÅ‚aÅ„ jest najczęściej kojarzona
z reklamowaniem tych elementów w różny sposób i w różnych miejscach. I wÅ‚aÅ›ciwie to jest najważniejsze: umiejÄ™tnie dobrać jÄ™zyk komunikatu oraz medium, w którym go umieszczamy.

 

Nie należy jednak zapominać o wszystkich instrumentach promocji, którymi może dysponować biblioteka. PrzykÅ‚ady:

- Reklama: ulotki, prospekty, katalogi, plakaty, tablice informacyjne, ogÅ‚oszenia w mediach, także spoÅ‚ecznoÅ›ciowych itp.

 

- Sprzedaż osobista: udziaÅ‚ w targach, wystawach, eventach; poszukiwanie nowych użytkowników; utrzymywanie kontaktu ze staÅ‚ymi; bezpoÅ›rednia prezentacja produktów, utrzymywanie kontaktu z dostawcami.

 

- Promocja sprzedaży: obniżanie bądź anulowanie kar, obniżenie opłat, upominki, konkursy z nagrodami, usługi wiązane.

 

- Promocja bezpośrednia: oferta, zakupy elektroniczne, newsletter, mailing.

 

- KsztaÅ‚towanie wizerunku: nagÅ‚aÅ›nianie informacji o bibliotece, organizowanie imprez, sponsorowanie, akcje użyteczne spoÅ‚ecznie, wystrój lokalu.

A które z tych instrumentów i dlaczego koniecznie trzeba wykorzystać w bibliotece?  


Warto przeczytać ciekawy artykuÅ‚ Promocja biblioteki Sylwii Gremplewskiej. Autorka omawia takie zagadnienia jak:

- Biblioteczna promocja.
- Cele promocji bibliotecznej (powiadomienie i nakÅ‚onienie do korzystania z usÅ‚ug, konstrukcja wizerunku, budowanie autorytetu, egzystencja czyli trwanie).
- Adresaci promocji (odbiorca zewnÄ™trzny reprezentowany przez otaczajÄ…ce Å›rodowisko, użytkownicy, organizatorzy biblioteki - samorzÄ…dy czy wÅ‚adze szkóÅ‚, kooperanci, personel).
- Formy promocji.

Kilka słow o reklamie

Kilka sÅ‚ów o reklamie

Definicja:

Reklama informacja poÅ‚Ä…czona z komunikatem perswazyjnym. Zazwyczaj ma na celu skÅ‚onienie do nabycia lub korzystania z okreÅ›lonych towarów czy usÅ‚ug, popierania okreÅ›lonych spraw lub idei. Stanowi istotny skÅ‚adnik struktury marketingu, wyraźnie oddziaÅ‚ywajÄ…cy na zachowanie okreÅ›lonej grupy konsumentów. (Encyklopedia zarzÄ…dzania)

 

Różne definicje reklamy:

- Reklamy nie sÄ… przeznaczone do Å›wiadomego odbioru. SÄ… to piguÅ‚ki, które dziaÅ‚ajÄ… na podÅ›wiadomość i rzucajÄ… na ludzi (...) hipnotyczny czar (Marshall McLuhan)

- To płatna forma promocji produktu, idei, usługi.

- To komunikat zawierajÄ…cy apel w formie hasÅ‚a i/lub sloganu, którego zadaniem jest wpÅ‚yniÄ™cie a decyzjÄ™ odbiorcy - apel do logiki, emocji lub woli.

​

W uproszczeniu można powiedzieć, że reklama to forma oddziaÅ‚ywania (firmy) na motywy i postÄ™powanie potencjalnych nabywców. Jej cechy to: zrozumiaÅ‚ość i czytelność, wzbudzanie zaciekawienia, rzeczowość i wiarygodność. Warto też pamiÄ™tać że sukces w marketingu, to nie tyle chwyty marketingowe, co ich odpowiednie dopasowanie do sytuacji, wizerunku marki, grupy docelowej. Dlatego ważny jest odpowiedni jÄ™zyk użyty w reklamie, a elementy perswazji sÄ… zarówno werbalne jak i niewerbalne, takie jak np.: marka, miejsce, kolor, próbki, muzyka, zapach, czas emisji.

CzÄ™sto kojarzymy markÄ™ i produkt ze sloganem, który wystÄ™puje w reklamie. Slogan to wiÄ™cej niż tylko zdanie, slogan reklamowy marki nadaje firmie tożsamość, styl. To jest wszechÅ›wiat marki.

 

Artykuły w sieci:

- Slogan reklamowy na szóstkÄ™. Jak stworzyć chwytliwy slogan?

- No to slogan!

- Jak tworzyć skuteczne slogany i hasła reklamowe?

​

bottom of page