Cechy marketingu. Jak czytać wyniki badań marketingowych?
Cechy marketingu
Wg Filipa Kotlera, marketing to proces społeczny, w którym jednostki i grupy otrzymują to, czego potrzebują - poprzez tworzenie, oferowanie oraz swobodną wymianę z innymi - towarów i usług, które posiadają wartość. Najkrótsza definicja marketingu brzmi „zaspokajać potrzeby, osiągając zysk”.
Tradycyjny marketing polegał na tworzeniu przemyślanej strategii, opierającej się na określeniu grupy docelowej i komunikacji z rynkiem. Celem była promocja produktu i dotarcie do jak największej liczby osób zainteresowanych ofertą. Kolokwialnie mówiąc: odpowiedni produkt w odpowiedniej cenie i miejscu - dla odpowiedniego odbiorcy. Jednak tradycyjny marketing - w tym reklama, public relations, branding i komunikacja jednokierunkowa - już nie tylko się nie sprawdza, ale też w dobie mediów społecznościowych nie ma sensu. Klienci sami sprawdzają produkt czy usługę.
Niektóre cechy dzisiejszego marketingu: ważne jest doświadczenie, opinia i ocena produktu znajomych (nie sprzedawcy), konieczne budowanie sieci powiązań (budowanie kapitału społecznego), wykorzystanie do motywacji opinii przedstawicieli tej samej grupy np. rówieśniczej, wywieranie wpływu przez prawdziwe relacje z ludźmi.
Więcej o marketingu internetowym można przeczytać w poradniku Jak z Internetu zrobić skuteczny kanał sprzedaży i pozyskiwania klienta. Co w nim znajdziemy?:
- Jak z Internetu zrobić skuteczny kanał sprzedaży i pozyskiwania klienta?
- Web marketing – dlaczego jest tak ważny?
- SEO, pozycjonowanie celem przyciągnięcia klienta – jak robić to skutecznie?
- E-mail marketing jako efektywny środek przekazu informacji
- PR i portale społecznościowe, jak budować renomę firmy za pomocą Social Mediów.
Inne ciekawe artykuły na ten temat: Promocja firmy w Internecie od A do Z (marketing internetowy) Marty Bąk - kliknij w link do artykułu.
Opracowując pomysł na promocję swojej placówki warto zastanowić się nad określeniem "Jesteś tym, co publikujesz".
Jak czytać wyniki badań marketingowych?
Wciąż dyskutuje się o czytelnictwie, o jego niskim poziomie. W ostatnich badaniach stanu czytelnictwa realizowanych przez Bibliotekę Narodową, 38% badanych stwierdziło, że w roku 2018 czytało przynajmniej jedną książkę, natomiast 9% respondentów zdeklarowało, że czytało ich w tym czasie co najmniej siedem.
Przed planowaniem strategii marketingowej w jakiejkolwiek dziedzinie warto zapoznać się z raportami dotyczącymi zachowań potencjalnych klientów. W przypadku badań czytelnictwa od lat niewiele się zmienia - wyniki są bardzo niezadowalające. Bibliotekarze wszystkich typów bibliotek opracowują i realizują niezwykłe akcje promujące czytanie, ale tych czytających w czasie wolnym, czyli czytających dla przyjemności wcale nie przybywa.
Warto w tym miejscu zapoznać się z raportem Biblioteki Narodowej pt. Stan czytelnictwa za 2018 i jednym z wielu komentarzy w sieci - niestatystyczny.pl. Na stronie BN można zapoznać się z bardzo szczegółowymi raportami za poprzednie lata.
Odpowiadają one na ważne dla bibliotekarzy pytania, m.in.:
- Co z książkami w domu? - czy książki są w domu, czy są czytane?
- Jak nie książka to może gazeta?
- Co czytają Polacy? Kim jest czytelnik zaangażowany a kim oporny?
- Czy media są winne nieczytaniu? A może czytamy książki elektroniczne?
- Dlaczego nie czytają?
Przyczyny nieczytania:
a. brak tradycji czytania w domu,
b. brak księgozbiorów w gospodarstwach domowych,
c. brak informacji o odpowiedniej lekturze zarówno w mediach (drukowanych i elektronicznych) jak i w szkole,
d. negatywne skojarzenia - szkoła i czytanie traktowane jako przymus,
e. konkurencyjne media - bardzo łatwy dostęp do mediów elektronicznych.
Tajemnica dobrej promocji
Definicja:
Promocja – oddziaływanie na odbiorców produktów danej firmy, polegające na przekazaniu im informacji, które mają w odpowiednim stopniu zwiększyć wiedzę na temat produktów lub usług oraz samej firmy w celu stworzenia dla nich preferencji na rynku. (z Wikipedii)
W uproszczeniu można powiedzieć, że promocja to upowszechnianie jakiejś informacji, czyli informowanie o instytucji, działalności, wydarzeniu,
czy w końcu o konkretnym produkcie lub usłudze. W przypadku biblioteki promocją jest to, co służy powiadomieniu o jej lokalizacji, godzinach
i warunkach korzystania, rodzajach zbiorów i oferowanych usługach. Ważną formą jest promocja osobista, czyli informacja i zachęta do korzystania
w trakcie bezpośrednich kontaktów pracowników z czytelnikami. Ponadto promocja biblioteki oraz jej działań jest najczęściej kojarzona
z reklamowaniem tych elementów w różny sposób i w różnych miejscach. I właściwie to jest najważniejsze: umiejętnie dobrać język komunikatu oraz medium, w którym go umieszczamy.
Nie należy jednak zapominać o wszystkich instrumentach promocji, którymi może dysponować biblioteka. Przykłady:
- Reklama: ulotki, prospekty, katalogi, plakaty, tablice informacyjne, ogłoszenia w mediach, także społecznościowych itp.
- Sprzedaż osobista: udział w targach, wystawach, eventach; poszukiwanie nowych użytkowników; utrzymywanie kontaktu ze stałymi; bezpośrednia prezentacja produktów, utrzymywanie kontaktu z dostawcami.
- Promocja sprzedaży: obniżanie bądź anulowanie kar, obniżenie opłat, upominki, konkursy z nagrodami, usługi wiązane.
- Promocja bezpośrednia: oferta, zakupy elektroniczne, newsletter, mailing.
- Kształtowanie wizerunku: nagłaśnianie informacji o bibliotece, organizowanie imprez, sponsorowanie, akcje użyteczne społecznie, wystrój lokalu.
A które z tych instrumentów i dlaczego koniecznie trzeba wykorzystać w bibliotece?
Warto przeczytać ciekawy artykuł Promocja biblioteki Sylwii Gremplewskiej. Autorka omawia takie zagadnienia jak:
- Biblioteczna promocja.
- Cele promocji bibliotecznej (powiadomienie i nakłonienie do korzystania z usług, konstrukcja wizerunku, budowanie autorytetu, egzystencja czyli trwanie).
- Adresaci promocji (odbiorca zewnętrzny reprezentowany przez otaczające środowisko, użytkownicy, organizatorzy biblioteki - samorządy czy władze szkół, kooperanci, personel).
- Formy promocji.
Kilka słów o reklamie
Definicja:
Reklama – informacja połączona z komunikatem perswazyjnym. Zazwyczaj ma na celu skłonienie do nabycia lub korzystania z określonych towarów czy usług, popierania określonych spraw lub idei. Stanowi istotny składnik struktury marketingu, wyraźnie oddziaływający na zachowanie określonej grupy konsumentów. (Encyklopedia zarządzania)
Różne definicje reklamy:
- Reklamy nie są przeznaczone do świadomego odbioru. Są to pigułki, które działają na podświadomość i rzucają na ludzi (...) hipnotyczny czar (Marshall McLuhan)
- To płatna forma promocji produktu, idei, usługi.
- To komunikat zawierający apel w formie hasła i/lub sloganu, którego zadaniem jest wpłynięcie a decyzję odbiorcy - apel do logiki, emocji lub woli.
W uproszczeniu można powiedzieć, że reklama to forma oddziaływania (firmy) na motywy i postępowanie potencjalnych nabywców. Jej cechy to: zrozumiałość i czytelność, wzbudzanie zaciekawienia, rzeczowość i wiarygodność. Warto też pamiętać że sukces w marketingu, to nie tyle chwyty marketingowe, co ich odpowiednie dopasowanie do sytuacji, wizerunku marki, grupy docelowej. Dlatego ważny jest odpowiedni język użyty w reklamie, a elementy perswazji są zarówno werbalne jak i niewerbalne, takie jak np.: marka, miejsce, kolor, próbki, muzyka, zapach, czas emisji.
Często kojarzymy markę i produkt ze sloganem, który występuje w reklamie. Slogan to więcej niż tylko zdanie, slogan reklamowy marki nadaje firmie tożsamość, styl. To jest wszechświat marki.
Artykuły w sieci:
- Slogan reklamowy na szóstkę. Jak stworzyć chwytliwy slogan?
- Jak tworzyć skuteczne slogany i hasła reklamowe?