Niepełnosprawni są wśród nas
Niepełnosprawność - Edukacja - Tolerancja - Akceptacja
Zestawienia bibliograficzne artykułów z czasopism
SPECJALNE POTRZEBY EDUKACYJNE - NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ
Artykuły za lata 2015-2020
1. Antonik, Aleksandra. Edukacja włączająca – porównanie sytuacji w Polsce i wybranych krajach europejskich. "Studia Edukacyjne" 2016, nr 39, s. [291]-305.
Edukacja inkluzywna, inaczej nazywana włączającą, według postulatu Konwencji Praw Osób Niepełnosprawnych ONZ, oznacza sytuację, w której szkoła ogólnodostępna jest przygotowana na przyjęcie i sprostanie potrzebom edukacyjnym każdego dziecka.
2. Chrzanowska, Iwona. Edukacja włączająca na etapie przedszkolnym w Polsce – fakty i refleksje dla przyszłych działań. "Studia Edukacyjne" 2015, nr 37, s. [33]-46.
W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, wspólne kształcenie dzieci z niepełnosprawnością i sprawnych rozpoczęło się od etapu edukacji przedszkolnej. Pierwszymi placówkami integracyjnymi w Polsce były właśnie oddziały przedszkolne.
3. Dycht, Marzena. Edukacja włączająca uczniów z dysfunkcją wzroku w Polsce : wdrażanie zobowiązań i analiza wątków zaniedbanych. "Niepełnosprawność i Rehabilitacja" 2015, nr 2, s. [34]-49.
Pomimo wzrostu popularności szkół integracyjnych wsród uczniów niepełnosprawni uczniowie z dysfunkcjami wzroku nadal wybierają placówki dla nich dedykowane. Trudności integracyjne uczniów niewidzących lub słabowidzących.
4. Franieczek-Madalińska, Agnieszka: Dzieci, które nie mówią, ale się komunikują. Komunikacja alternatywna w terapii logopedyczne. "Edukacja" 2020, nr 2, s. [89]-101.
Przedstawiono możliwości alternatywnej komunikacji z dziećmi, które z powodu niepełnosprawności intelektualnej nie posługują się mową.
5. Gołąbek-Jonak, Patrycja. Dogoterapia wobec przedszkolnych dzieci z niepełnosprawnością - czy to ma sens ?. "Szkoła Specjalna"
2017, nr 3, s. 187-198.
Dogoterapia jako metoda wspomagająca a jej skuteczność. Analiza skuteczności realizacji założeń teoretycznych wobec badanych dzieci w jednej z krakowskich szkół specjalnych z oddziałem przedszkolnym, gdzie odbywała się dogoterapia.
6. Kimszal, Marta. Rola, Jarosław. Poziom nadziei podstawowej, poczucia koherencji oraz satysfakcja życiowa matek jedynaków z umiarkowaną niepełnosprawnością intelektualną w okresie adolescencji. "Szkoła Specjalna" 2017, nr 2, s. 85-95.
Problemy rodziców mających dziecko z niepełnosprawnością intelektualną w okresie dorastania. Macierzyństwo wobec nastolatka z niepełnosprawnością intelektualną. Badania własne sprawdzające poziom nadziei podstawowej, poziom poczucia koherencji, poziom satysfakcji życiowej u matek jedynaków i niejedynaków z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym w okresie adolescencji. Wyniki badań i ich dyskusja.
7. Klaro-Celej, Lidia. Samodzielność osób z niepełnosprawnością intelektualną. "Głos Pedagogiczny" 2017, nr 85, s. 52-[54].
Kształcenie niezbędnych umiejętności ułatwiających samodzielne funkcjonowanie dzieci upośledzonych umysłowo w społeczeństwie. Dobór materiałów i form pracy.
8. Kubala-Kulpińska, Aleksandra. Zapewnianie prawidłowych warunków i organizacji kształcenia uczniów niepełnosprawnych w szkołach ogólnodostępnych obszarem kontroli MEN. "Głos Pedagogiczny" 2017, nr 93, s. 36-39.
Obowiązki nauczyciela i sposoby organizacji procesu kształcenia ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Ogólne zasady współpracy z rodzicami dziecka niepełnosprawnego. Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny. Organizacja kształcenia specjalnego, zapewnienie i dostosowanie odpowiednich warunków w placówce szkolnej.
9. Kałuba-Korczak, Anna. Przeciwdziałanie w budowaniu stereotypów w stosunku do dzieci niepełnosprawnych. "Życie Szkoły" 2016, nr 2, s. 4-7.
Wskazówki jak stwarzać atmosferę zapobiegającą powstawaniu stereotypów i uprzedzeń, szczególnie w stosunku do dziecka niepełnosprawnego w przedszkolu.
10. Kuczyńska-Kwapisz, Jadwiga. Specjalne potrzeby edukacyjne uczniów z niepełnosprawnością wzroku. "Szkoła Specjalna" 2017, nr
4, s. 285-291.
Doświadczana dysfunkcja (niewidzenie lub słabowzroczność) a wybierana forma kształcenia. Wskazówki dla nauczyciela wzmacniające aktywność społeczną uczniów z dysfunkcją wzroku.
11. Lejzerowicz, Magda. Gągolewska, Magdalena. Dziecko autystyczne w szkole a praca asystenta osoby niepełnosprawnej - studium
przypadku. "Wychowanie na Co Dzień" 2016, nr 1, s. 22-29.
Diagnoza autyzmu. Gotowość placówki do pracy z dzieckiem autystycznym.
12. Łoskot, Małgorzata. Wielospecjalistyczna ocena poziomu funkcjonowania ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. "Głos Pedagogiczny" 2017, nr 91, s. 14-16.
Wielospecjalistyczna ocena wstępna oraz wielospecjalistyczna ocena monitorująca - elementy wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego w szkole ogólnodostępnej
13. Mitońska, Paulina. Akceptacja uczniów niepełnosprawnych w klasach integracyjnych. "Wychowawca" 2015, nr 3, s. 8-9.
Cele oddziaływań wychowawczych w integracyjnych zespołach klasowych.
14. Niepokólczycka-Gac, Jagna. Zmiany w udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Cz. 2. "Szkoła : miesięcznik dyrektora"
2017, nr 10, s. 27-30, 36-38.
Nowe przepisy dotyczące pomocy uczniowi niepełnosprawnemu, zagrożonemu niedostosowaniem społecznym i
niedostosowanemu społecznie obligują placówki oświatowe do wprowadzenia istotnych zmian w organizacji procesu kształcenia i wychowania tej grupy dzieci i młodzieży. O tym, jak dostosować istniejący system do najnowszych zmian. Załączniki: Wzory związane z pomocą psychologiczno-pedagogiczną: Arkusz wielospecjalistycznej oceny funkcjonowania ucznia oraz Wzór indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego.
15. Pawluczuk, Anna. Trudności komunikacyjne osób z zaburzeniami słuchu w kontekście problemów w sferze funkcjonowania społecznego - zadania i cele terapii surdologopedycznej. "Forum Logopedy" 2017, nr 21, s. 14-18.
Zarys problematyki konsekwencji niepełnosprawności słuchowej u dzieci, z uwzględnieniem obszaru komunikacji. Wybrane kierunki i przykładowe działania w terapii logopedycznej dziecka z uszkodzonym słuchem. Cele ćwiczeń przeznaczonych dla osób z zaburzeniami słuchu. Przykłady treści edukacyjnych i etapów terapii surdologopedycznej w pracy z uczniem z zaburzeniem słuchu oraz usprawnień technik szkolnych.
16. Pecyna, Maria. Zasady organizacji oddziałów integracyjnych. "Monitor Dyrektora Szkoły" 2016, nr 59, s. 19-21.
Liczba uczniów niepełnosprawnych w oddziale integracyjnym. Podstawa przyjęcia ucznia do oddziału - wniosek rodziców i orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Zatrudnienie nauczycieli i specjalistów. Zapewnienie warunków do nauki oraz sprzętu specjalistycznego i środków dydaktycznych. Dostosowanie programu nauczania do indywidualnych potrzeb rozwojowych edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych niepełnosprawnego ucznia. Opracowanie indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego. Zorganizowanie zajęć rewalidacji indywidualnej wynikające z orzeczenia. Zapewnienie pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
17. Ploch, Leszek. Preferencje muzyczne uczniów z niepełnosprawnością intelektualną. "Szkoła Specjalna" 2017, nr 3, s. 165-174.
Właściwości terapii muzyką w warunkach szkolnych. Charakterystyka niepełnosprawności respondentów i form terapii prowadzonych w szkołach. Formy wdrażania elementów muzyki a proces rozwoju kreatywności uczniów.
18. Rusaczyk, Janusz. Pogotowie terapeutyczne jako jedna z form wspomagania dziecka niepełnosprawnego. "Nowa Szkoła" 2017, nr 8,
s. 31-39.
Cele pogotowia terapeutycznego. Rodzaje kryzysów, które dotykają rodziców dziecka niepełnosprawnego. Aspekt społeczny pogotowia terapeutycznego.
19. Rusaczyk, Janusz. Wybrane metody i formy pracy z dzieckiem niepełnosprawnym w pogotowiu terapeutycznym. "Nowa Szkoła"
2017, nr 10, s. 24-34.
Terapia zajęciowa jako element rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Metody pracy stosowane w pogotowiu terapeutycznym.
20. Skotnicka, Beata. Gotowość do realizacji edukacji inkluzyjnej przez nauczyciela w szkołach ogólnodostępnych. "Nauczyciel i Szkoła"
2015, nr 1, s. [71]-84.
Prezentacja ogólnych ram koncepcji gotowości nauczycieli do podjęcia pracy z dzieckiem niepełnosprawnym w placówce ogólnodostępnej.
21. Skotnicka, Beata. Gotowość nauczycieli do pracy z dzieckiem niepełnosprawnym (na przykładzie wybranego przedszkola ogólnodostępnego). "Szkoła Specjalna" 2016, nr 2, s. 120-130
Przedstawienie zagadnienia gotowości nauczycieli do podjęcia pracy z dzieckiem niepełnosprawnym w przedszkolnej placówce ogólnodostępnej oraz poznanie ich opinii na temat możliwości podjęcia pracy z dzieckiem niepełnosprawnym.
22. Szostak, Barbara. Samodzielność uczniów z niepełnosprawnością. "Głos Pedagogiczny" 2016, nr 84, s. 61-63.
Kształtowanie umiejętności samodzielnego funkcjonowania ucznia z niepełnosprawnością. Budowanie poczucia tożsamości, rozwijanie umiejętności komunikowania się, przestrzegania reguł bezpieczeństwa w szkole i poza szkołą.
23. Trojańska, Katarzyna. Klasa integracyjna. "Sygnał" 2016, nr 10, s. 39-[42], 29-35.
Realizowanie obowiązku szkolnego przez dzieci z niepełnosprawnościami wymaga organizacji specjalnych warunków oraz dostosowania metod i form pracy do szczególnych potrzeb. Nie jest to łatwe zadanie, ale możliwe do zrealizowania i dające niezwykłą szansę także nauczycielowi. W załączniku plan aktywności w pracy z dziećmi z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i system motywacyjny w pracy z dziećmi ze spektrum autyzmu.
24. Uberman, Marta. Mach, Aleksandra. Kompetencje nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej w szkole ogólnodostępnej w pracy z
dzieckiem z niepełnosprawnością. "Lubelski Rocznik Pedagogiczny" T. 35 (2016), z. 3, s. [165]-185.
Autorki podejmują problematykę poczucia własnych kompetencji zawodowych w pracy z dziećmi z niepełnosprawnością u nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej w szkołach ogólnodostępnych. Przedstawiają wyniki badań przeprowadzonych wśród wspomnianej grupy w zakresie kompetencji prakseologicznych, komunikacyjnych, kreatywnych, współdziałania oraz i informatycznych. Edukacja włączająca wciąż stanowi wyzwanie nie tylko dla społeczności szkół ogólnodostępnych, ale także dla szkolnictwa wyższego, odpowiedzialnego za kształcenie nauczycieli w różnych typach szkół.
25. Zwierzchowska, Anna [i in.]. Stymulacja ukierunkowana a sprawność fizyczna osoby niepełnosprawnej intelektualnie : studium przypadku. "Szkoła Specjalna" 2017, nr 2, s. 125-133.
Osoby niepełnosprawne intelektualnie a poziom aktywności ruchowej. Przykładowy program terapeutyczny doskonalący sprawność fizyczną i kształtujący świadomą postawę wobec aktywności ruchowej. Motywacja do czynnego sposobu spędzania czasu wolnego
osoby niepełnosprawnej intelektualnie w świetle badań.
-
Biblioteka i biblioterapia wobec osób niepełnosprawnych - bibliografia powstała w oparciu o bazę Biblioteki Narodowej oraz katalog elektroniczny wraz z bibliograficzną bazą "Omnibus" Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu