top of page
3dziewczyna.jpg

 

Trudno oprzeć się tym przypuszczeniom, kiedy spojrzymy na współczesne fotografie tej ulicy. Kamienice zostały odnowione i mają już nowocześniejszy charakter, ale bryła i proporcje budynków pozostały bez zmian. Widoczna jest nawet brama znana z centralnej części malowidła holenderskiego malarza.

 

Uliczka 

W 2015 roku badacze sztuki zidentyfikowali kolejny obraz Johannesa Vermeera – Uliczka. Udało się potwierdzić jego autorstwo dzięki odkryciu na obrazie sygnatury – „VMeer”.

Niby pospolity miejski zaułek, a miejsce to przyciąga wzrok. Jego typowo holenderski klimat jest wyraźnie wyczuwalny, aż chciałoby się ruszyć spacerem po kocich łbach, na których każdy krok odbija się echem, zajrzeć do okien kamienicy znajdujących się na najniższej kondygnacji, zaczepić kobietę skupioną na szyciu i tę drugą w głębi podwórka. Bielone ściany, zielone okiennice, czerwona cegła, wszystko to harmonizuje ze sobą na tle jasnego pogodnego dnia.

Istnieje wiele teorii na temat tego miejsca. Wymienia się co najmniej cztery możliwe lokalizacje, wszystkie w mieście Delft. Czasami mówi się też, że Uliczka na prawdę nie istniała, nie przedstawia żadnego konkretnego zaułka, tylko jest kompilacją kilku znanych malarzowi miejsc. Jednak wielu badaczy skłania się ku teorii, że jest to Vlamingstraat w Delft.

Uliczka i... kamieniczka :) czy Vermeer ukoi Wasze nerwy?

Vermeer tworzył malarstwo rodzajowe i malował głównie wnętrza kamienic, domów, portretował kobiety. Uliczka jest jednym z dwóch obrazów artysty, które przedstawiają widok miejski. Drugim jest Widok Delft.

bottom of page