Muzea
Muzea w województwie dolnośląskim – spis muzeów, mających siedzibę na terenie województwa dolnośląskiego, podzielony według tematyki ekspozycji.
Dalej
Strona prezentująca historię, zabytki, atrakcje kulturalne oraz propozycje turystyczne gminy Kopaniec
Dziś „Wysoki Kamień” to miejsce, w którym buduje się nową historię. Wciąż realizowane są nowe pomysły. Powstają dzieła inspirujące do spotkań, rozmów i przyjaźni.
Piotr Syposz "Spowiedź Arcypoety"
Galeria: Instrumentów Dawnych, Sztuki Użytkowej oraz Taberna pod Mnichem
Galeria Kozia Szyja znajduje się przestrzennym poddaszu starego domu na bezdrożach Gór Izerskich na szczycie góy zwanej... Kozią Szyją
Huta Julia to miejsce, w którym splata się historia, piękno szklanych arcydzieł i ręczny proces produkcji! Podczas zwiedzania z przewodnikiem doświadczysz tego wyjątkowego przedstawienia jakim jest wytwarzanie kryształu.
II Miejsce w konkursie Wielkie Odkrywanie Dolnego Śląska 2015. Agroturystyka, atrakcje turystyczne, szlaki piesze i rowerowe
Szklana Kuźnia - to malowniczo położona pracownia, w której tworzymy szkło metodą fusingu. Zapraszamy do zwiedzania, zakupu tworzonych przez nas przedmiotów oraz do spróbowania swoich sił i wyczarowania samodzielnie szklanych dzieł. Wolimierz, podnóże Gór Izerskich.
To małe gospodarstwo, położone na uboczu wsi, wśród malowniczych łąk, lasów, wzgórz i strumieni Pogórza Izerskiego. Prowadzimy również liczne warsztaty kulinarne (także plenerowe), z pieczenia chlebów, mielenia maki na żarnach, robienia serów, masła oraz z budowy pieców (zduńskie).
Prowadzimy wg autorskiego projektu warsztaty ekologiczno-artystyczne pt. „Zwierzaki flicaki”, gdzie uczestnicy poznają ekologiczne metody hodowli owcy wrzosówki, możliwości wykorzystania wełny np.: filcowanie na mokro i wiele innych atrakcji
W stałej ofercie proponuje warsztaty twórcze dla grup zorganizowanych. Dla dzieci i dla dorosłych: - warsztaty wyrobu tradycyjnego chleba "Od ziarenka do bochenka..." - warsztaty lepienia gliny "Nie święci garnki lepią" - warsztaty filcowania "Filcowe cudeńka" - warsztaty decoupage'u "Drugie życie rzeczy"
Muzeum poświęcone wymianie ludności jaka nastąpiła na Ziemiach Odzyskanych po drugiej wojnie światowej. Znajduje się w miejscowości Pławna Górna
Nadzwyczajna kolekcja pojazdów zabytkowych, oryginalnych, rzadkich, ładnych. Doskonałe miejsce dla dużych i małych fanów motoryzacji.
powstało w 1999 roku w Świdnicy, na terenie województwa dolnośląskiego, z inicjatywy pomysłodawcy i zarazem założyciela pierwszej tego typu placówki w Polsce - Stanisława Gabrysia. Jest efektem ciężkiej pracy osób prywatnych oraz wytężonych i wieloletnich starań wizjonera i pasjonata militariów ze Świdnicy.
To niezwykłe miejsce, w którym każdy odnajdzie dla siebie coś intrygującego. Świetne zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Poznaj historię z innej perspektywy i przenieś się do miniaturowego świata, z którego nie będziesz chciał wyjść.
Zwiedzając muzeum możemy zobaczyć m.in. „Dom Chleba”, Staropolską Kuźnię”, „Skansen – tzw. Chłopska biżuteria”, oryginalny piec chlebpwy, w którym do dziś jest wypiekane pieczywo, a także „Salę zaprzęgową”. Fot. Jerzy Maciejewski
Prezentacja multimedialna
Muzeum Ziemi posiada unikatową kolekcję minerałów i skamieniałości na skalę Polski, jak i Europy. Okazy pochodzą z całego świata.
W Nowej Rudzie w budynkach dawnej kopalni węgla kamiennego mieści się Muzeum Minerałów. Zbiory podzielono na następujące ekspozycje: Minerały Świata, Minerały Polski, Kamienie szlachetne, Meteoryty, Skały, Bursztyny i inkluzje, Skamieliny oraz Okazy dydaktyczne. W muzeum znajdują się pierwsze odnalezione w Polsce skamieliny dinozaura.