O kulturze, historii, ciekawych miejscach
Materiały wspierające edukację regionalną.
Znaczenie kształtowania od najmłodszych lat właściwej postawy dzieci i młodzieży wobec dziedzictwa i przeszłości własnego regionu rozumie każdy nauczyciel. Wdraża tę kompetencję podczas codziennej pracy w szkole. Edukacja regionalna wpisuje się w opisane kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej oraz kompetencje obywatelskie. Te pierwsze obejmują rozumienie sposobów kreatywnego wyrażania i wymiany pomysłów i znaczeń w różnych kulturach, za pomocą różnych rodzajów sztuki i innych form kulturalnych, oraz poszanowanie dla tego procesu. Obejmują one angażowanie się w rozumienie, rozwój i wyrażanie własnych pomysłów oraz poczucie miejsca lub roli w społeczeństwie na wiele różnych sposobów i w wielu kontekstach. Natomiast kompetencje obywatelskie uczą dzieci i młodzież działania jako odpowiedzialni obywatele oraz pełnego uczestnictwa w życiu obywatelskim i społecznym, na podstawie rozumienia koncepcji i struktur społecznych, gospodarczych i politycznych, a także wydarzeń globalnych i trwałości rozwoju. Kompetencje obywatelskie to rozumienie wielokulturowych i społeczno-ekonomicznych wymiarów społeczeństw europejskich, a także wkładu tożsamości regionalnej w tożsamość narodową i narodowej tożsamości kulturowej w tożsamość europejską.
Zdobywanie adekwatnej wiedzy i umiejętności, a także kształtowanie postaw pozwalają na odnalezienie własnych korzeni, tożsamości kulturowej i znalezienie swojego miejsca we współczesnym świecie. Dają możliwość zachowania ciągłości własnej (regionalnej) kultury, będącej równocześnie częścią kultury narodowej, europejskiej i światowej. "Edukacja regionalna to kształtowanie młodego człowieka jako związanego ze swoją kulturą, jej przeszłością i tradycjami. To przekazywanie wartości i treści regionalnych w celu zachowania ich dla następnych pokoleń. Zadaniem edukacji regionalnej jest przekazywanie, zwłaszcza najmłodszym, niezwykle bogatego i wielowymiarowego dziedzictwa kulturowego regionu, z równoczesnym uświadomieniem konieczności jego kontynuacji. Odbywa się to poprzez poznanie tradycji, zwyczajów i obrzędowości własnego regionu, co pozwala na integrację ze środowiskiem, zapewnia poczucie więzi społecznych, a tym samym poczucie bezpieczeństwa. Edukacja regionalna pozwala zapewnić ciągłość kulturową społeczeństwa, ale także kształtuje poczucie własnej wyjątkowości, odrębności, przy równoczesnej otwartości i tolerancji".
Zapraszamy do korzystania z materiałów udostępnionych w serwisie oraz współtworzenia zasobów poprzez przesyłanie informacji o Państwa działaniach w zakresie kształtowania tożsamości lokalnej na adres Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu.
Tło: fot. Krzysztof Malentowicz