top of page

Biblioteki cyfrowe - podstawowe wiadomości

Co to znaczy biblioteka cyfrowa?

Biblioteka cyfrowa nazywana jest również wirtualną lub internetową. Charakteryzuje się tym, że zarówno zbiory jak i informacje o nich są w postaci cyfrowej.

W bibliotekach hybrydowych zbiory miały tradycyjną formę [całe lub w większości] ale np. komputerowe  katalogi.

Biblioteki analogowe w całości miały formę materialną a informacji o zbiorach należało szukać w katalogach kartkowych lub indeksach w formie kodeksu. 

01 Co to znaczy bc.jpg
katalog-g%C5%82%C3%B3wny-Biblioteki-Osso
Ossolineum_4_katalogi_edited.jpg
Katowice 2011-11-24 (23).JPG
ods_inst.jpg

Definicja

Brak jednoznacznej definicji.  W najprostszej wersji termin ten obejmował wszelkiego typu kolekcje, zbiory dokumentów elektronicznych dostępnych publicznie. 

Definicja z roku 1997 r., której autorem jest M. E. Lesk określa bibliotekę cyfrową jako : "zbiór informacji po pierwsze cyfrowej, po drugie uporządkowanej". 

 

Ponieważ umiejętności i kwalifikacje redaktorów i pracowników przygotowujących cyfrowe publikacje wykraczają poza dotychczasowe zadania bibliotekarza, uwzględnia się również ten element

Więcej:
Definicja.jpg

Dokument cyfrowy

Dokument w postaci pliku tekstowego, graficznego, muzycznego itp., zapisany i możliwy do odczytania wyłącznie przy pomocy urządzeń elektronicznych i w oparciu o określone oprogramowanie. Dokumentem cyfrowym jest nie tylko ebook, ale też zapis przedstawienia teatralnego, nagranie muzyczne, fotografia rzeźby.

Więcej:
03 Pojęcia.jpg

Oprogramowanie

Umożliwia zarządzanie dokumentami, wyszukiwanie wg różnych kryteriów [autor, tytuł, słowa kluczowe, format, data wydania, instytucja dostarczająca dokument. Dzięki OCR można przeszukiwać nie tylko opisy ale i zawartość samych dokumentów. Biblioteki udostępniają ten sam dokument w wielu formatach, zbiory są prezentowane w wielu kolekcjach [tematycznych, okazjonalnych]. 

Użytkownik może  po założeniu konta gromadzić na swojej "półce" wybrane dzieła, dodawać notatki, itp.

Polskie biblioteki cyfrowe wykorzystują w większości oprogramowanie dLibra, stworzone przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe

Więcej:
04 Oprogramowania.jpg
dlibra%20stara_edited.jpg
dlibra%20nowa_edited.jpg
wyszukiwanie%20zawansowane_edited.jpg

Metadane

Termin metadane wyjaśnia się często jako "dane o danych", czyli wszelkie informacje dotyczące  obiektów cyfrowych, również dotyczące praw autorskich, rodzaju licencji, możliwości wykorzystania danego dzieła.

Obok dwa przykłady: opis obiektu w bibliotece polskiej i Europeanie.

Więcej:
Metadane%20w%20Europeanie_edited.jpg
Meta - Nasz Zgorzelec.jpg
05 Metadane.jpg

Prawa autorskie

W Polsce prawo majątkowe wygasa 70 lat od śmierci twórcy. Biblioteki mogą udostępniać dzieła objęte prawami autorskimi jedynie na terenie instytucji, która jest właścicielem kolekcji cyfrowej . Bez ograniczeń  jedynie za zgodą właściciela praw majątkowych. 

Z reguły przysługuje ono twórcy, jednak może też przysługiwać wydawcy, producentowi lub pracodawcy. Jest zbywalne (z wyjątkiem niektórych przypadków prawa do wynagrodzenia), ograniczone w czasie i podlega dziedziczeniu. 
Prawo autorskie działa automatycznie – ochrona praw autorskich rozpoczyna się z chwilą ustalenia utworu, bez konieczności spełnienia jakichkolwiek formalności. Utwór nie musi przy tym być skończony.

Więcej:
Prawa autorskie.jpg
Prawa autorskie (2).jpg

Pochodzenie zbiorów

Głównym źródłem obiektów jest digitalizacja. Skanuje się dokumenty tekstowe, digitalizuje nagrania. Głównym celem jest ochrona dziedzictwa kulturowego.  Do bibliotek cyfrowych trafiają przede wszystkim dzieła, które znajdują się w domenie publicznej i osierocone. 

  • Domena publiczna - utwory, do których autorskie prawa majątkowe wygasły, lub nigdy nie były objęte  ochroną

  • Dzieła osierocone - utwory, które  nadal są chronione, ale ich autorzy pozostają nieznani lub nie ma możliwości, by do nich dotrzeć

 

Odrębną grupę stanowią "born digital" - utwory, które powstały w wersji cyfrowej bez zamiaru ich drukowania

Przykładowa lista dzieł, które znalazły się w domenie publicznej od 1 stycznia 2019

Więcej:
08 Pochodzenie zbiorów

Co jest udostępniane 

Wszystko co można zdigitalizować. Najlepiej przedstawia to film [3:18]

09 Co jest udostępniane

Formaty dokumentów cyfrowych

  • Archiwalne

  • Robocze

  • Prezencyjne

 

Biblioteki cyfrowe prezentują swoje zbiory w różnych formatach, nie tylko ze względu na ich rodzaj [tekst, multimedia]. Korzystając z bibliotek działających w dLibrze napotkamy dwa formaty: PDF, DJVU. Ten drugi jest chętnie wykorzystywany, ze względu na bardzo dużą kompresję [mała objętość pliku], sprawia jednak problem użytkownikom. Warto go "polubić" ze względu na ogrom materiałów dostępnych w tym formacie. 

Korzystając z kolekcji cyfrowych należy pamiętać o różnicy pomiędzy formatami "prezencyjnymi" a archiwalnymi, których  zadaniem jest długotrwałe przechowywanie publikacji z zachowaniem możliwie najwyższych parametrów.  

Są też formaty pośrednie, używane w trakcie obróbki materiału. Obiekty cyfrowe to nigdy nie są "surowe" skany. Również materiały przeznaczone do digitalizacji są często specjalnie przygotowywane [film]. 

Więcej:
10 Formaty dokumentów cyfrowych

Zalety i wady bibliotek cyfrowych

Największą zaletą bibliotek cyfrowych jest możliwość obejrzenia i przeczytania arcydzieł, których nie udostępnia się, są chronione przed zniszczeniem w magazynach.

Dzięki digitalizacji zachowany zostaje dorobek kulturalny, nie tylko literacki

To również dostęp do tekstów 24/7 z dowolnego miejsca 

Więcej:
De i discorsi di M  Pietro Andreas Matth
FINA Animowani bohaterowie.jpg
11 Zalety i wady bibliotek cyfrowych
Ksi%C4%99ga%20Henrykowska_edited.jpg
Summa contra gentiles sive De veritate c
KG_edited.jpg

Zalety i wady książek cyfrowych

Książki cyfrowe to nie tylko zabytki kultury, podręczniki i książki naukowe. Od kilku lat istnieją biblioteki zawierające nowości i bestselery. Niewielkim kosztem można wykupić dostęp do tysięcy książek, bez limitu, z możliwością używania na kilku urządzeniach [czyli dla całej rodziny], w trybie offline. Można również korzystać z tych zbiorów bezpłatnie, należy tylko pobrać z biblioteki kod PIN.

To biblioteki wykupują dostęp do pakietów książek, dla czytelników jest on darmowy.

IBUK Libra - w większości książki naukowe

Legimi - w większosci beletrystyka

 

12 Zalety i wady książek cyfrowych
IBUK Libra - logo.jpg
Legimi - logo.jpg

Federacja Bibliotek Cyfrowych

Powstała w 2007, jej celem jest gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie informacji online o zbiorach polskich instytucji nauki i kultury. FBC  pełni rolę serwisu ułatwiającego odnalezienie zasobów (publikacji) cyfrowych dostępnych poprzez Internet w polskich rozproszonych bibliotekach cyfrowych, nie pełni natomiast roli platformy do publikowania tych zasobów. 

Użytkownicy przeszukując tę bazę otrzymują odnośniki do obiektów znajdujących się we współpracujących w FBC bibliotekach cyfrowych. Na stronach serwisu można znaleźć najbardziej kompletną listę polskich bibliotek cyfrowych.

Na stronie serwisu można znaleźć wiele ciekawych i przydatnych informacji na temat polskich bibliotek cyfrowych. FBC współpracuje z Europeaną. 

Serwis promuje też zbiory cyfrowe, udostępniając je w formie kolekcji: Rekomendowane przez FBC 

Więcej:
13 FBC
FBC logo.jpg
FBC_poleca_Ilustracje_dzieł_literackich
FBC_poleca_Bajki_i_baśnie.jpg
Kwiaty -kwiat-charles-rosnimi.jpg
Książki kucharskie.jpg

Przykłady kolekcji: Ilustracje dzieł literackich, bajki i baśnie, Kwiaty, książki kucharskie

Jak to się zaczęło ...

W 1971, z okazji Dnia Niepodległości, Michael Hart otrzymał darmowo wydrukowaną kopię Amerykańskiej Deklaracji Niepodległości. To zainspirowało go do przepisania dokumentu do komputera i rozesłania go do innych użytkowników sieci komputerowej. Tak powstała pierwsza elektroniczna książka i rozpoczął się Projekt Gutenberg - pierwsza wirtualna biblioteka, istniejąca do dziś. Wszystkie książki są tam darmowe, należą do domeny publicznej lub właściciele praw wyrazili zgodę na udostępnianie dzieł.

Pierwsze biblioteki powstawały na prostych stronach i były listami publikacji  możliwością pobrania.

Pierwsze polskie biblioteki cyfrowe [na podstawie]:
  • Elektroniczne Archiwum Skryptów Uczelnianych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie

  • Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej

  • Skarbnica Literatury Polskiej

  • Polska Biblioteka Internetowa

  • Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa – pierwsza biblioteka cyfrowa na dLibrze

Więcej:

STAROPOLSKA __ TRADYCJA - KULTURA - LITE
14 Jak to się zaczęło ….
Projekt Gutenberg.jpg
Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej
Project Gutenberg

Podsumowanie

W roku 2000 Stephen King udostępnił w internecie swą książkę „Riding the Bullet“. Można ją było czytać tylko na komputerze. W ciągu pierwszych 24 godzin ściągnięto ponad 400 tysięcy kopii pliku. 

  • Dzięki bibliotekom cyfrowym wiele zapomnianych publikacji ponownie zaistniało w świadomości czytelników. Światło dzienne ujrzały dzieła chowane w magazynach bibliotek, czasem wyjmowane raz na kilka lat. Do „rąk” czytelników trafiają najcenniejsze zabytki kultury narodowej.

  • Prace dotąd niepublikowane (np. doktoraty) trafiają do normalnego obiegu naukowego. Studenci i uczniowie mają łatwiejszy i szybszy dostęp do materiałów dydaktycznych. Raz wykonana wersja elektroniczna pomaga w ochronie cennych oryginałów.

  • Biblioteki cyfrowe są czynne 24 h na dobę 7 dni w tygodniu. Biblioteki cyfrowe są dostępne na całym świecie.

  • Korzystanie z zasobów bibliotek rozwija, pozwala pogłębiać wiedzę,  a wirtualne wycieczki pozwalają zobaczyć miejsca i rzeczy dla większości z nas niedostępne

  • Biblioteki cyfrowe wciąż są niedoceniane, chociaż są skarbnicą wiedzy

Drugie życie książki, czyli o bibliotekach cyfrowych słów kilka
Podstawy prawne bibliotek cyfrowych
15.jpg
Biblioteki_cyfrowe_-_Janiak,_Krakowska,_
bottom of page