Biblioteki cyfrowe to propozycja zajęć dla uczniów klas V-VIII szkoły podstawowej oraz uczniów szkół średnich. Materiał został przygotowany w oparciu o zajęcia prowadzone w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej we Wrocławiu. Zajęcia mają na celu przedstawienie historii powstania bibliotek i zapoznanie uczniów z najważniejszymi kolekcjami cyfrowymi w Polsce i na świecie. Przewidziany czas zajęć 45 – 120 minut, w zależności od wybranych przykładów i ćwiczeń.
Witryna zawiera materiały do samodzielnego przeprowadzenia zajęć lub przeczytania przez uczniów.
Zawarto w nim podstawowe wiadomości na temat kolekcji cyfrowych: definicja, podstawy prawne tworzenia, źródła zbiorów, zasady udostępniania.
Budowa witryny:
Zajęcia
Prezentacja i podstawowe wiadomości. Na slajdach i komentarzach zawarto podstawowe wiadomości. W linkach są dodatkowe wiadomości dla starszych uczniów.
Materiały
Przykłady bibliotek do pokazania i omówienia. Warto w oparciu o nie przygotować ćwiczenia. Absolutne minimum to:
-
Wolne Lektury
-
Cyfrowa Biblioteka Narodowa POLONA
-
Biblioteka regionalna [tutaj Cyfrowy Dolny Śląsk, Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa]. Inne można znaleźć tutaj
-
Europeana
-
WikiBooks
-
IbukLibra
-
Legimi
Naj…
Lista najciekawszych, największych, najbardziej znanych kolekcji cyfrowych świata – stąd można wybrać dodatkowe, ciekawe przykłady do obejrzenia i ćwiczeń
Filmy
Wybór kilkunastu filmów na temat digitalizacji zbiorów
WikiEduLinki
Odsyłacz do hasła Biblioteki cyfrowe w edukacyjnych zasobach Internetu, opracowywanych przez nauczycieli bibliotekarzy 26 bibliotek pedagogicznych.