top of page

Przykłady do zajęć

Biblioteka Internetowa Wolne Lektury

Tysiące pozycji do czytania i słuchania [PDF, EPUB, MOBI, TXT, FB2, MP3, OGG Vorbis].

Książki można przeglądać wg kryteriów:

  • Autorzy

  • Epoki

  • Gatunki

  • Rodzaje

  • Motywy

Motywy i tematy  -  zawierają opis tematu i fragmenty utworów, w których występują, przykład: Bezdomność.

Zbiory są też prezentowane w kolekcjach [np. Literatura francuskojęzyczna, Wybór lektur dla uczniów liceów]

Wolne Lektury
Lektury

Kolekcja Wolne Lektury w innym ujęciu. Zawiera spisy lektur dla poszczególnych etapów kształcenia.

nauczycieli może zainteresować dział Projekty szkolne.

Przykład projektu: Cyfrowy komiks na podstawie „Romea i Julii”

Lektury gov.jpg
Cyfrowa Biblioteka Narodowa POLONA

Jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i największa  w Polsce. Biblioteka Narodowa udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji.
Każdego dnia zbiory powiększają się średnio o 2 000 obiektów: książek, starych druków, rękopisów, grafik, map, nut, fotografii, ulotek, afiszy i pocztówek. Rocznie to ponad 17 milionów skanów.

POLONA umożliwia użytkownikom tworzenie własnych kolekcji, dodawanie notatek i zakładek do obiektów.

Na stronie głównej prezentowane są kolekcje, tematyczne i okolicznościowe. Cyfrowa biblioteka wyposażona jest w zaawansowane wyszukiwanie oraz filtry do przeglądania zbiorów.
Panel prasy umożliwia dostęp do cyfrowych kopii prasy codziennej przez wbudowany kalendarz.
Większość udostępnionych zbiorów należy do domeny publicznej, dzięki czemu można je za darmo pobierać i dowolnie wykorzystywać.

uzupełnieniem biblioteki jest jej blog, gdzie prowadzony jest autorski przegląd jej zasobów przez badaczy/czki i fascynatów różnych dziedzin, z których zasoby znajdują się w Polonie. 

POLONA.jpg
Cyfrowy Dolny Śląsk
Jeleniogórska Biblioteka Cyfrowa

Cyfrowy Dolny Śląsk jest efektem współpracy Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu i Jeleniogórskiego Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej – Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze, nad tworzeniem regionalnych zasobów cyfrowych.

Swoje kolekcje prezentują tu biblioteki publiczne i instytucje kultury Dolnego Śląska [lista uczestników].

Kolekcja warta odwiedzenia ze względu na regionalia książki, [prasa, widokówki, mapy, itp.]. Większość dokumentów należy do domeny publicznej, można więc je swobodnie pobierać.

Przykłady:

Cyfrowy DŚ.jpg
Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa

Konsorcjum w którym uczestniczą obecnie 22 instytucje, w tym Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu, Akademia Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu
Koordynatorem jest Politechnika Wrocławska.
Główne kolekcje to:

  • Materiały naukowe i dydaktyczne

  • Czasopisma

  • Dziedzictwo kulturowe

  • Regionalia

  • Zbiory specjalne

Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna publikuje swoje zbiory w 3 kolekcjach

  • Edukacja w okresie międzywojennym

  • Monografie szkół

  • Oświata na Dolnym Śląsku

DBC.jpg
EUROPEANA
Europeana

Europeana – biblioteka cyfrowa, wirtualne muzeum i archiwum mające za cel udostępnienie dziedzictwa kulturowego i naukowego Europy, które współpracuje z ponad 3000 instytucjami kultury w Europie.

Została otwarta 20 listopada 2008 w ramach inicjatywy UE. 

 

Obecnie interfejs Europeany umożliwia dostęp do kolekcji ponad 50 mln książek, czasopism, fragmentów filmów, map, fotografii i dokumentów w postaci cyfrowej pochodzących z niektórych bibliotek, archiwów, muzeów i archiwów audiowizualnych części krajów Europy. Nie wszystkie są w domenie publicznej.

Biblioteka umożliwia wyszukiwanie wg różnych kryteriów. Są też specjalne kolekcje dedykowane nauczycielom i edukatorom - Europeana Classroom

Przykłady kolekcji:

Europeana.jpg
Wikibooks

Wikibooks to jeden z projektów Wikimedia Foundation, projekt siostrzany Wikipedii, który ma na celu poszerzanie i rozpowszechnianie darmowych, otwartych do edycji materiałów edukacyjnych, takich jak podręczniki szkolne, akademickie, poradniki, instrukcje obsługi oraz im podobne. Podręczniki Wikibooks, tak samo jak artykuły Wikipedii, są dostępne na zasadach Licencji Wolnej Dokumentacji GNU oraz Licencji Creative Commons; uznanie autorstwa – na tych samych warunkach 3.0.

Projekt został uruchomiony na wniosek wikipedysty Karla Wicka, który chciał znaleźć miejsce na pisanie w trybie wiki otwartych, rozbudowanych tekstów aby zredukować koszty nabywania wiedzy w szkołach i uczelniach wyższych.

Niektóre z pierwszych tekstów były całkowicie oryginalną twórczością, inne stanowiły kopie lub rozwinięcie na bazie kopii tekstów dostępnych na wolnych licencjach w Internecie.

   

Wikibooks.jpg
IBUK Libra - platforma książek elektronicznych 

Portal oferuje przede wszystkim nowości wydawnicze. Część publikacji jest darmowa, większość można kupić. Biblioteki wykupują dostęp dla swoich czytelników, po uzyskaniu PIN-u dostęp do wykupionej przez bibliotekę kolekcji jest bezpłatny.

 

Po założeniu konta można dodawać PIN-y z różnych bibliotek

IBUK Libra - platforma książek elektroni
Legimi

Nowości i bestselery. Dostęp płatny w zależności od limitu stron [14 dni darmowego testu]. mażna też wykupić abonament bez limitu 60 000 ebooków i audiobooków. Można czytać w trybie offline na kilku urządzeniach.

Legimi.jpg
bottom of page