top of page

Cenzura i autocenzura - ciekawostki

List zakazanych książek jest wiele, a tytuÅ‚ów na nich ciÄ…gle przybywa. Pisarze, którzy żyjÄ… w totalitarnych paÅ„stwach ryzykujÄ… życie w imiÄ™ prawdy spoza oficjalnych komunikatów. Raz po raz dowiadujemy siÄ™ o przypadkach uwiÄ™zienia, biczowania, wyrokach Å›mierci wydanych na autorów za: naruszanie "wartoÅ›ci religijnych", mówienie o niewygodnych faktach, używanie innej niż  aprobowana frazeologii. 

​

SÅ‚owo "cenzura" kojarzy siÄ™ z paÅ„stwami totalitarnymi i poprzednimi wiekami, kiedy tytuÅ‚y wpisywano na index librorum prohibitorum" z powodów religijnych.

​

Tymczasem wykupywanie caÅ‚ych nakÅ‚adów, wycofywanie z oferty okreÅ›lonych tytuÅ‚ów, wycinanie fragmentów dzieÅ‚ - to dzieje siÄ™ teraz i w tak zwanych cywilizowanych paÅ„stwach. CenzurÄ™ stosuje również Internet poprzez swoje platformy. SÅ‚usznie usuwane sÄ… treÅ›ci obraźliwe, niepożądane, wÄ…tpliwe ... 
Ale kto decyduje o kwalifikacji danej treści?

​

"Internet daje niesamowitÄ… swobodÄ™, ale na przykÅ‚ad ksiÄ™garz internetowy, który chciaÅ‚by robić interesy w Chinach, tylko wtedy uzyska paÅ„stwowe pozwolenie, gdy nigdzie, a wiÄ™c także poza terenem Chin, nie obraca książkami autorów krytycznych wobec systemu.[Krótka historia ...", s. 330].

​

Cenzura istnieje nie tylko z powodów politycznych, religijnych, estetycznych czy moralnych. Czasem jest przejawem gÅ‚upoty, pruderii, nadgorliwoÅ›ci czy zwykÅ‚ego strachu przed pozwem i wypÅ‚atÄ… odszkodowania.

​

CzÄ™sto wynika z mody, Może też być przejawem próżnoÅ›ci, wstydu czy autokreacji. 
Zniszczenie własnego dzieła literackiego przez autora jest ostateczną formą zakazu lektury.

Jako skruszony grzesznik szybko, podobnie jak potem Oscar Wilde, przeszedÅ‚ na katolicyzm i nie chciaÅ‚ stanąć z balastem swoich ilustracji do Lizystraty przed niebiaÅ„skim SÄ™dziÄ…, ajwyraźniej zakÅ‚adajÄ…c, że ów SÄ™dzia Å‚atwiej mu wybaczy homoseksualizm niż artystyczne frywolnoÅ›ci.  

​

Margaret Mitchell kreowaÅ‚a siÄ™ na autorkÄ™ jednego, jedynego dzieÅ‚a - bestselleru "Przeminęło z wiatrem". Pani domu z poÅ‚udniowych stanów w patriotycznym uniesieniu chwyta za pióro, by dla ratowania honoru ojczyzny napisać swojÄ… pierwszÄ… i jedynÄ… powieść. 

Tymczasem powieÅ›ci pisaÅ‚a już jako nastolatka, lecz przez wzglÄ…d na rodzinÄ™ nie wysyÅ‚aÅ‚a ich do wydawnictw. RÄ™kopisy krążyÅ‚y wÅ›ród jej wielbicieli, w ten sposób ocalaÅ‚ rÄ™kopis jednego z dzieÅ‚. 

Druk fragmentu "Na Zachodzie bez zmian" w dużej berliÅ„skiej gazecie wydawnictwo obwieszczaÅ‚o jako relacjÄ™ prostego niemieckiego żoÅ‚nierza. RemarÄ…ue miaÅ‚ nie być „zawodowym pisarzem", lecz tylko wyrażać Å›rodkami literackimi swoje przeżycia frontowe. Ta mistyfikacja nie tylko upowszechniaÅ‚a wÅ›ród czytelników faÅ‚szywe informacje, lecz także tworzyÅ‚a autorowi zupeÅ‚nie nowÄ… tożsamość: caÅ‚y literacki dorobek Remarque'a sprzed Na Zachodzie bez zmian zostaÅ‚ ukryty. W rzeczywistoÅ›ci obejmowaÅ‚ do tamtego momentu dwie wydane powieÅ›ci i co najmniej trzysta krótkich opowiadaÅ„, esejów, wierszy i innych tekstów publikowanych w renomowanych czasopismach

Na podstawie: Krótka historia książek zakazanych

Indeks ksiÄ…g zakazanych
KoÅ›cióÅ‚ odrzucaÅ‚ książki pornograficzne czy propagujÄ…ce magiÄ™, ale także naukowe i filozoficzne. Wymieniano zakazane wydania Biblii (tzw. Biblia prohibita), tytuÅ‚y tekstów Immanuela Kanta, Galileusza, Marcina Lutra, Honoriusza Balzaka, Jana Kalwina, Victora Hugo, Owidiusza, Woltera, Johna Miltona, Blaise'a Pascala i wielu, wielu innych, w tym także Polaków.
Ostatnie wydanie Indeksu, opublikowane w 1948 roku i zawierało 4126 dzieł.
W 1966 r. Kongregacja Nauki Wiary uznaÅ‚a, że Indeks chociaż pozbawiony zostaÅ‚ znaczenia dyscyplinarnego, zachowuje swojÄ… wartość moralnÄ… jako ostrzeżenie przed treÅ›ciami szkodliwymi dla wiary i dobrych obyczajów.

​

KoÅ›cielne prawo nakÅ‚ada na biskupów obowiÄ…zek czuwania nad jakoÅ›ciÄ… sÅ‚owa pisanego, które mogÅ‚oby szkodzić wierze i dobrym obyczajom. Hierarchowie nadal majÄ… prawo oficjalnie nadawać negatywne rekomendacje zÅ‚ym w ich odczuciu tytuÅ‚om. W ten sposób polscy biskupi sprzeciwili siÄ™ książce Dana Browna "Kod Leonarda da Vinci".

​

Tam, gdzie jeszcze dziesięć lat wcześniej whisky i papierosy były oczywistością, pije się teraz, jak w bestsellerach Stiega Larssona, ogromnie dużo kawy

​

​

SÄ… książki, które sÄ… tak strasznie napisane, tak literacko niedobre, że powinny być zakazane.  WspóÅ‚czesny indeks ksiÄ…g zakazanych powinien zawierać tylko te tytuÅ‚y, które powinno być wstyd wziąć do rÄ™ki. Taka literatura kaleczy nam gust i smak. A powinno siÄ™ o to dbać już od maÅ‚ego.

K. Kofta

Na poczÄ…tku wrzeÅ›nia 1860 roku Charles Dickens spaliÅ‚ wszystkie listy do niego, które nie dotyczyÅ‚y wyÅ‚Ä…cznie interesów, i czyniÅ‚ tak do Å›mierci. Nie chciaÅ‚ też, by przyszli biografowie i historycy literatury dowiedzieli siÄ™, jak Å›ciÅ›le wspóÅ‚pracowaÅ‚ z W. Collinsem, gdy zawodziÅ‚a go wyobraźnia. Przed potomnymi chciaÅ‚ wystÄ…pić jako dżentelmen bez skazy i wyjÄ…tkowy pisarz peÅ‚en oryginalnych pomysÅ‚ów.

„Drogi przyjacielu, bÅ‚agam pana, proszÄ™ zniszczyć w s z y s t k i e egzemplarze Lizystraty i wszystkie zÅ‚e rysunki (...)". Tak brzmiaÅ‚y ostatnie linijki Å›miertelnie chorego Aubreya Beardsleya napisane do jego wydawcy Smithersa.

Sam Kafka miaÅ‚ zwyczaj palenia rÄ™kopisów, które uważaÅ‚ za nieudane. Jego ostatnia przyjacióÅ‚ka Dora Diamant, musiaÅ‚a pod jego okiem niszczyć napisane przezeÅ„  teksty.
Administrator spuÅ›cizny Kafki Max Bród nie wykonaÅ‚ jego woli i uratowaÅ‚ dziÄ™ki temu jedne z najbardziej
znanych dzieł światowej literatury: Zamek, Proces, Amerykę...

Gdy Wergiliusz zabroniÅ‚ w testamencie publikacji swoich niegotowych rÄ™kopisów - do czego August siÄ™ nie zastosowaÅ‚ i w ten sposób zachowaÅ‚ dla potomnych EneidÄ™ - to dyspozycja ta byÅ‚a zasadna z punktu widzenia estetyki i krytyki literackiej.

bottom of page