top of page

Pierwszy odcinek audycji poświęconej Williamowi Szekspirowi otwiera Henryk Rogacki lekturą fragmentu Kordiana Juliusza Słowackiego. Tak wspaniała i niecodzienna pochwała nie została sformułowana w żadnej innej mowie świata – przekonuje wspomniany historyk teatru i krytyk teatralny. Z kolei Anna Piwkowska cytuje fragment wiersza Borysa Pasternaka Szekspir, z którego wyłania się postać bardzo człowiecza, wpisana w Londyn „karczemny”. Następnie poetka przytacza fragment swojego utworu o Julii „chłodnej jak Londyn”. Rozmówcy dyskutują o tym szczególnym miejscu szekspirowskim, tamtejszym teatrze Globe oraz o Stratford-upon-Avon, gdzie artysta urodził się i zmarł. Więcej zobacz tutaj

W zasobach NINATEKI można znaleźć materiały audio i wideo, które pozwolą na przeprowadzenie interesujących zajęć dotyczących dzieł Williama Szekspira.

 

Podstawa programowa zaleca zaznajomienie uczniów z wybranymi programami telewizyjnymi oraz spektaklami teatralnymi (w tym teatrem TV) i filmami wybranych polskich reżyserów. W wypadku filmów najprostszym i najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z Filmoteki Szkolnej (filmotekaszkolna.pl) .

Nauczyciel ma także do dyspozycji zasoby znajdujące się w NINATECE. Za jej pośrednictwem można legalnie korzystać z materiałów wideo i audio. Wśród nich znaleźć można nagrania audycji radiowych dotyczących literatury i sztuki, zapisy spektakli teatralnych, a także scenariusze zajęć z ich wykorzystaniem na lekcjach przedmiotów artystycznych i humanistycznych (więcej na ten temat w artykule „Kulturalne miejsce w Sieci dla nauczycieli i uczniów”, „IT w Edukacji”, 1/2013). Należy pamiętać, że materiałów dostępnych w NINATECE nie można skopiować na dysk – są one dostępne jedynie online. Kwestii praw autorskich warto poświęcić osobne zajęcia (na przykład godzinę wychowawczą) – na stronie legalnakultura.pl znajdziemy materiały i scenariusze lekcji dotyczące tych zagadnień.

 

Możliwości, jakie stwarza NINATEKA, można wykorzystać m.in. w cyklu lekcji poświęconych twórczości Szekspira. Propozycja adresowana jest przede wszystkim do nauczycieli liceów  klas humanistycznych, choć osobiście znam takich, którzy pracując z uczniami technikum, realizują bardzo ambitne pomysły. Lekcję przeznaczoną na omówienie istoty tragizmu w dramacie szekspirowskim proponuję poprzedzić zadaniem domowym:

 

A. Wysłuchaj fragmentu audycji „Szekspir” z cyklu „Finezje literackie”, odc. 2/5 (od 6 min 37 s do końca lub całość)
B. Wykonaj zadania:

1. Przedstaw porządek i wartości świata, które „odkrył” Hamlet.
2. Wymień wartości istotne dla Hamleta.
3.Czy, według Ciebie, „bohater musi przegrać” – sformułuj trzy argumenty uzasadniające Twoją opinię.
4. Wyjaśnij, jak rozumiesz opinię wyrażoną przez znawcę, według którego „po śmierci bohatera rzeczywistość staje się jałowa”.

Pełny tekst w papierowym wydaniu czasopisma IT w Edukacji

bottom of page