top of page

CYFROWA NARRACJA

 

ang. digital storytelling

Dlaczego

cyfrowa

narracja?

Dlaczego warto wykorzystywać metodę storytellingu:

• Historie są zakorzenione w kulturze i mają zdolnośd do jednoczenia ludzi;

• Mogą zaangażować dużą grupę ludzi w krótkim czasie;

• Przedstawienie informacji przez historię w szerszym kontekście jest najlepszym sposobem, aby wchłonąć informacje. Im bardziej skomplikowane informacje są do przekazania, tym bardziej cyfrowa historia pomaga je przyswoić.

• Historia jest interaktywna, to nie jest coś, czego ludzie tylko słuchają lub czytają. Oni jej doświadczają, przetwarzają i przekazują ją innym.

Definicja
Cyfrowa narracja (ang. digital storytelling) łączy sztukę opowiadania historii i różnorodne narzędzia multimedialne, wliczając w to grafikę, audio, animacje video, publikacje sieciowe. Cyfrowa narracja to sposób na zaangażowanie uczniów i nauczycieli w opracowywanie różnych historii.

To biblioteka zasobów i sposób uczenia się.

 

Cele i założenia edukacyjne:

Nauczyciele mogą wykorzystać cyfrową narrację (ang. digital storytelling) na wiele różnych sposobów, zaczynając na wprowadzeniu nowego materiału w celu ułatwienia nauki uczniom, poprzez realizację badań, syntezę dużej ilości treści, kończąc na zdobyciu doświadczenia w korzystaniu z narzędzi cyfrowej komunikacji i narzędzi autorskich. Cyfrowa narracja może także pomóc uczniom w opracowaniu historii, prezentacji własnych idei i wiedzy w znaczący i oryginalny sposób.

 

http://www.enauczanie.com/​

 

Cyfrowe opowieści lub cyfrowe opowiadania - sposób tworzenia spójnej cyfrowej opowieści z wykorzystaniem narzędzi, które oferuje internet i media cyfrowe. Odbywa się to za pomocą nowoczesnych technologii pozwalających na swobodne manipulowanie zarówno obrazem, jak i dźwiękiem. W uproszczeniu termin ten można opisać, jako złączone w jedną całość fotografie, wideo, animacje, dźwięk, muzyka, tekst, głos narracji, którą po ukończeniu można określić mianem filmu multimedialnego

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Opowie%C5%9Bci_cyfrowe

 

 

Pomysły na zajęcia

Wykorzystaj różne narzędzia

Przykłady profesjonalnych 
cyfrowych narracji
 

Akt o lobotomii - blisko dwa tysiące amerykańskich żołnierzy poddano lobotomii w czasie II Wojny Światowej oraz dekadę po niej. Wbrew wszystkiemu, jeden z nich, emerytowany pilot bombowca, wciąż pamięta. Wstrząsający reportaż o pozbawionych pamięci weteranach

Lawina - Interaktywne infografiki utrzymane w jasnych tonacjach i bezdźwięczne animacje doskonale budowały dramaturgię i wpisywały się w górską scenerię, w której rozegrał się dramat.

„Oprawa graficzna »Lawiny« jest prosta i przejrzysta (...) utrzymana w jednowymiarowej płaskiej estetyce. Czarne litery na białym (śnieżnobiałym?) tle.

Najwybitniejszy polski kompozytor i pianista, urodzony w Żelazowej Woli 1 marca 1810 roku w oficynie dworu należącego do hr. Skarbków, gdzie funkcję guwernera pełnił jego ojciec Mikołaj Chopin, spolonizowany Francuz. Fryderyk był drugim z czworga dzieci Mikołaja i Tekli Justyny z Krzyżanowskich; miał trzy siostry – Ludwikę, Izabelę i przedwcześnie zmarłą Emilię - interaktywna prezentacja . 

bottom of page