top of page

Sprzęt do nagrywania dźwięku

Co zrobić należy, by nagrywać dźwięk lepszej jakości? Niewątpliwie na po pytanie szukają odpowiedzi osoby, które już próbowały nagrywać dźwięk przy pomocy powszechnie dostępnych narzędzi, takich jak smartfony czy komputer z podłączonymi słuchawkami  i mikrofonem. Zapewne okazywało się wówczas, że nagrany dźwięk daleko odbiega od oczekiwań. Dlatego też kolejnym krokiem, którym możemy wykonać w celu lepszej jakości dźwięku jest zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt. Jest to ważne zwłaszcza wówczas, kiedy nagrywamy dłuższe filmy lub podcasty i chcemy zadbać o komfort naszych odbiorców.

 

Jednym ze sposobów na lepszą jakość dźwięku do filmu lub podcastu nagrywanego telefonem, zwłaszcza jeśli potrzebujemy mobilności, jest mikrofon krawatowy. Na rynku można się zaopatrzyć w mikrofon krawatowy  dostosowany do telefonu komórkowego, którym możemy nagrywać dźwięk bezpośrednio do aplikacji nagrywającej film. Dzięki temu rozwiązaniu możemy nagrywać film w większej odległości od telefonu lub kamery, nie martwiąc się o słaby dźwięk, ponieważ mikrofon krawatowy ma długi kabel. Nie wymaga on dużych nakładów, cena mikrofonów krawatowych do smartfonów zaczyna się od 60 zł. Mikrofon krawatowy sprawi, że szumy i pogłos będzie znacznie  mniejszy oraz nagra tylko bliższe nas dźwięki. Jakość dźwięku będzie znacznie lepsza,  zaletą będzie też synchronizacja dźwięku i filmu.

Co jest ważne - nie wszystkie aplikacje nagrywające wideo wykrywają mikrofony zewnętrzne - dlatego jeśli będziemy mieli z tym problem, możemy skorzystać z aplikacji do nagrywania filmów i robienia zdjęć - Open Camera, w której w ustawieniach dotyczących filmu możemy wybrać opcję mikrofonu zewnętrznego. Pamiętajmy, że nie każda końcówka mikrofonu będzie kompatybilna z wejściem do telefonu, powinna to być końcówka jack 3.5mm, z trzema pierścieniami. 

 

Jeśli natomiast nagrywamy nasze podcasty  i filmy stacjonarnie, możemy zaopatrzyć się w sprzęt bardziej studyjny. Warto nabyć bardziej profesjonalny mikrofon i tzw. interface audio (czym jest i dlaczego warto go używać) - czyli zewnętrzną kartę dźwiękową. Najważniejszą zaletą tego rozwiązania jest łatwość w użytkowaniu oraz wysoka jakość nagrań. Mikrofon podłączamy do interface audio poprzez kabel XLR, natomiast interface audio do laptopa lub komputera poprzez łącze USB. Sygnał dźwiękowy jest przesyłany do komputera i nagrywamy go w programie do nagrywania i edycji dźwięku, np. takim jak Audacity.

 

Oprócz tego narzędzia do profesjonalnego nagrywania potrzebne będą jeszcze statyw i popfiltr,  zatrzymujący nieprzyjemne  dla ucha i niepożądane dźwięki, takie jak tzw. “głoski wybuchowe” p, b, t, k, czy zbyt głośny oddech.

Używane również są mikrofony USB z wbudowaną kartą dźwiękową. Taki mikrofon w celu nagrania podłączamy tylko do komputera, już bez interface audio.

 

Mikrofony dostępne na rynku dzielone są na dynamiczne i pojemnościowe, a wybór pomiędzy nimi zależy od warunków w jakich nagrywamy i rodzaju nagrywanego dźwięku. Jeśli pomieszczenie, w którym nagrywamy jest dostosowane - ma dobrą akustykę - wygłuszone ściany, nie ma w nim pogłosu, jest dobra izolacja od dźwięków pochodzących z zewnątrz - możemy wybrać mikrofon pojemnościowy z wysoką czułością i zbierający więcej dźwięków z otoczenia, zarówno cichych, jak i głośnych, ale też nagrywający więcej szumów, dlatego wymaga dobrze dostosowanego pomieszczenia. Takie mikrofony wymagają też interface audio z zasilaniem fantomowym, o czym trzeba wiedzieć podczas zakupu. Często są wykorzystywane w studiach nagraniowych. 

 

Jeśli natomiast nie mamy wystarczająco dostosowanego pomieszczenia i może się zdarzyć, że będziemy nagrywać w niekorzystnych warunkach, czy w pomieszczeniu gdzie jest szum, warto wybrać mikrofon dynamiczny, który jest mniej czuły, dzięki czemu unikniemy przynajmniej części niepożądanych dźwięków, nieprzyjemnego pogłosu i odgłosów z zewnątrz pomieszczenia, a zapewni dobrą jakość nagrania. Mikrofony dynamiczne używane są przez wokalistów na scenie.

Wybierając mikrofon warto sprawdzić próbki jego nagrań - w serwisie YouTube jest są kanały, na których specjaliści testują  mikrofony dostępne na rynku, dzięki czemu będziemy w stanie sprawdzić jakość dźwięku, barwę, zakres, czułość danego mikrofonu, zanim dokonamy zakupu.

Jak wybrać mikrofon? Rodzaje mikrofonów

Najlepsze mikrofony dla streamerów, vlogerów i do podcastów

Mikrofon do filmowania - jaki wybrać? PORADNIK 

bottom of page