top of page

Programy i tutoriale do edycji dźwięku

Audacity - edycja dźwięku

​

​

Jak zacząć nagrywać dźwięk?

​

  • Zaczynamy od wybrania mikrofonu, którym chcemy nagrywać, sprawdzenia poziomu gÅ‚oÅ›noÅ›ci, a nastÄ™pnie klikamy na czerwonÄ… kropkÄ™.

​

​

​

 
1.png

WiÄ™kszość przydatnych funkcji do edycji nagrania znajduje siÄ™ w menu programu w opcji Efekt. SpoÅ›ród dostÄ™pnych tu funkcji korzystamy z:

​

  • Normalizacji - dopasowuje standardowÄ… gÅ‚oÅ›ność dźwiÄ™ku, co jest bardzo ważne zwÅ‚aszcza przy zbyt cichych nagraniach. Zaznaczamy caÅ‚e nagranie poprzez Ctrl+A lub klikniÄ™cie w lewy boczny panel,  klikamy w Efekt i w opcjÄ™ Normalizacja, nastÄ™pnie potwierdzamy ok. 

2.1.png

JeÅ›li dźwiÄ™k po normalizacji jest zbyt cichy, możliwe, że na nagraniu pojawiÅ‚y siÄ™ dźwiÄ™ki zbyt gÅ‚oÅ›ne w stosunku do caÅ‚ego nagrania - mogÄ… to być różnorodne stukniÄ™cia, klikniÄ™cia, szuranie - dobrze jest ich siÄ™ pozbyć, poprzez wycinanie lub zastosowanie ciszy i ponownie używamy normalizacji. I  podobnie - jeÅ›li podczas nagrywania używaliÅ›my klikera w miejscach pomyÅ‚ek to teraz usuwamy pomyÅ‚ki i efekty klikania  i  jeszcze raz zrobimy normalizacjÄ™.

2.png
  • Kompresor - wyrównuje gÅ‚oÅ›ność nagrania - zbyt gÅ‚oÅ›ne dźwiÄ™ki zostanÄ… stonowane, a zbyt ciche wzmocnione, dziÄ™ki czemu nagranie uzyska optymalnÄ… gÅ‚oÅ›ność. Zaznaczamy caÅ‚e nagranie poprzez Ctrl+A i klikamy w Efekty i w opcjÄ™ Kompresor i klikamy ok.

4.png
  • Redukcji szumu - każde nagranie zawiera szumy, ponieważ mikrofon zbiera nie tylko nasz gÅ‚os, ale także inne dźwiÄ™ki z otoczenia. DziÄ™ki opcji usuwanie szumów, pozbÄ™dziemy siÄ™ ich.

​

  • W celu użycia tego efektu zawsze starajmy siÄ™, aby na nagraniu pojawiÅ‚a siÄ™ kilkusekundowy fragment (do 10 s) “ciszy”, to znaczy bez żadnej narracji, na którym sÅ‚ychać tylko nasze otoczenie, bez szurania i innych dźwiÄ™ków. Jest on potrzebny po to, by uzyskać próbkÄ™, profil szumu. Taki fragment zaznaczamy kursorem, a nastÄ™pnie wchodzimy w Efektach w opcjÄ™ Redukcja szumu i klikamy na Uzyskaj profil szumu. NastÄ™pnie zaznaczamy caÅ‚e nagranie poprzez Ctrl+A, ponownie otwieramy Redukcja szumu i klikamy Ok. JeÅ›li efekt jest niezadowalajÄ…cy można ostrożnie zmienić wartoÅ›ci odpowiadajÄ…ce za redukcjÄ™ szumu i czuÅ‚ość, np. redukcja szumy 12,5 lub 13, czuÅ‚ość 6 lub 6,5. Z tymi wartoÅ›ciami trzeba uważać, zbyt duże mogÄ… spowodować, ze gÅ‚os stanie siÄ™ metaliczny, “robotyczny".

3.png
  • deEsser - jest potrzebny po to by usunąć nieprzyjemne Å›wiszczenie i szeleszczenie przy wymawianiu sz, cz, Å›, ć itd. Stosujemy na caÅ‚oÅ›ci nagrania, jeÅ›li siÄ™ nie zawiesza, jeÅ›li zawiesi, zaznaczamy kilkuminutowe np 3. min. fragmenty i  na nich stosujemy. Nic nie zmieniamy dajemy tylko ok.​

6.png
  • Noise Gate - (Bramka szumów) usuwa szumy, ale w inny sposób niż opcja Redukcja szumów. DziÄ™ki Noise Gate możemy pozbyć siÄ™ dźwiÄ™ków, których Redukcja szumów nie zawsze obejmuje - takich jak zbyt gÅ‚oÅ›ny oddech. Warto skorzystać z instrukcji, dziÄ™ki której można poznać dziaÅ‚anie tego pluginu i zobaczyć w jaki sposób można dopasować opcje Level reduction i Gate threshold do swojego nagrania.

​

Może siÄ™ zdarzyć, że Level reduction (poziom redukcji) bÄ™dzie za duży - stÅ‚umione bÄ™dÄ… niektóre koÅ„cówki wyrazów, warto wtedy podnieść jego poziom np. do -23, -25 lub wiÄ™cej.

5.png
  • Efekt Bas i sopran - sprawi, że nasz gÅ‚os uzyskuje gÅ‚Ä™bsze, bardziej radiowe brzmienie, lecz jego użycie jest bardzo indywidualne - tu również warto eksperymentować, ponieważ każdy gÅ‚os zabrzmi inaczej.

7.png
  • Limiter - na koniec może siÄ™ zdarzyć, że w wyniku poprzednich edycji (zwÅ‚aszcza przy stosowaniu Efektu Bas i sopran), w niektórych momentach dźwiÄ™k wyjdzie poza skalÄ™, pojawiÄ… siÄ™ przebicia. W takie sytuacji można skorzystać ponownie z opcji Normalizacja, zwÅ‚aszcza wtedy, kiedy przebić jest wiele, np. przy, donoÅ›nych lub wysokich gÅ‚osach. JeÅ›li chcemy tylko w niewielkim stopniu przyciąć zbyt wysokie czÄ™stotliwoÅ›ci, które mogÄ… być nieprzyjemne w odbiorze i zachować gÅ‚oÅ›ność nagrania - zastosować Efekt Limiter. Limiter przycina zbyt wysokie tony do poziomu, który wybierzemy, bez zmiany pozostaÅ‚ych parametrów np. ogranicz do (db) -2 dB. Można stosować też  -2,5 do -3). 

8.png
  • deClicker - jeÅ›li podczas odsÅ‚uchiwania nagrania usÅ‚yszymy mokre dźwiÄ™ki - typu mlaskania, może je zniwelować deClicker. Zaznaczamy taki fragment i stosujemy efekt deClicker. JeÅ›li taki dźwiÄ™k wystÄ™puje przed sÅ‚owem można go wyciąć lub dać ciszÄ™.

9.png
  • ​DźwiÄ™k po edycji, zapisujemy w formacie WAV, jeÅ›li potrzebujemy lepszej jakoÅ›ci lub MP3 (Plik ->Eksport->Eksportuj jako WAV lub MP3).

bottom of page