Programy do montażu filmów

 
 

Nagrywanie filmów to nie wszystko. Przed premierą warto zmontować film - przyciąć niektóre klipy, przyspieszyć inne, dodać efekty, które uatrakcyjnią film. W zależności od pożądanego efektu, możemy skorzystać z różnych edytorów.

 

Shotcut

Shotcut to bezpłatna aplikacja typu open source przeznaczona do edycji wideo. Program umożliwia szybką i łatwą edycję klipów, dodawanie efektów specjalnych. Oprogramowanie zawiera wieloformatową oś czasu, która umożliwia edycję i dopasowywanie różnych formatów klipów wideo.

 

Wśród filtrów udostępnianych przez edytor Shotcut znajdziesz narzędzia do dostosowywania i modyfikowania kolorów (gradacja kolorów) w materiale wideo. Narzędzia te służą do wyostrzania i rozmywania obrazów, poprawienia balansu bieli, zwiększania efektów poświaty i nadawania klimatycznego wyglądu wygląd.

 

Dodatkowo aplikacja udostępnia również dużą bazę zdefiniowanych ustawień kompresji danych wideo do najpopularniejszych formatów, w tym h.264, MPEG-4, Apple ProRess, WebM, Flash czy sekwencji plików graficznych (BMP, GIF, JPEG, PNG, SVG, TGA, TIFF, DPX). Program jest w języku polskim.

Shotcut można pobrać ze strony programu.

Zobacz jak działa Shotcut - wideo tutoriale.

1.png

Lightworks

Jeśli potrzebujesz profesjonalnego, darmowego programu do edycji filmów, wypróbuj darmowy program Lightworks. Oprócz podstawowej edycji (np. przycinanie, zatrzymywanie klatek, przyspieszanie i zwalnianie filmów, przejścia między klipami) program zapewnia również wiele zaawansowanych funkcji. Zawiera zestaw najważniejszych narzędzi do edycji kolorów i cieni, które mogą poprawić jakość filmu.

 

Program ma również wbudowane efekty edycji audio, a także przesyłanie dźwięku wcześniej edytowanego w innym programie. Program w miarę intuicyjny, a na YouTube dostępnych jest wiele samouczków, które pozwalają szybko zrozumieć funkcje programu. 

 

Przed przystąpieniem do tworzenia programów do edycji filmów warto sprawdzić, czy komputer, na którym pracujemy, ma odpowiednie wymagania, ponieważ program ten może wymagać lepszego procesora i odpowiedniej karty graficznej. Jeśli używamy programu w celach komercyjnych, producent zaleca umieszczenie logo Lightworks w ostatnich 20 sekundach filmu.

Lighrworks można pobrać ze strony programu.

Zobacz jak działa Lightworks:

VideoShow

Jeśli potrzebujemy krótkich filmów, szybkiego montażu, pięknych efektów przejść i ciekawych efektów kolorystycznych, możemy skorzystać z aplikacji VideoShow na urządzenia mobilne. W tym programie możemy nagrywać i przycinać filmy, tworzyć filmy na podstawie zdjęć, dodawać zbliżenia, obracać filmy, łączyć wiele klipów i je organizować. Program umożliwia dodawanie napisów, tytułów, muzyki lub własnego audio.
Wadą tego programu jest to, że za niektóre motywy trzeba zapłacić, w wyeksportowanym wideo pojawi się znak wodny. Na urządzeniu trzeba mieć więcej pamięci, bo w przypadku braku miejsca aplikacja może się zawiesić podczas zapisywania i eksportu, szczególnie w przypadku dłuższych filmów.

VideoShow można pobrać ze strony programu.

Zobacz jak działa VideoShow:

Quik  

To bardzo prosta i intuicyjna aplikacja, dzięki której można stworzyć film na telefonie, wykonując zaledwie kilka gestów palcem.  Wystarczy wybrać zdjęcia i klipy, dodać efektowne przejścia miedzy slajdami, muzykę, tytuł, dodać nowe obrazki, zmienić kolejność ich wyświetlania i poddać je nieznacznej obróbce. Można wybrać czas trwania i początek muzyki. Następnie dostosować format filmu:  prostokątny lub kwadratowy.
Taki film można zapisać lub od razu udostępnić. Ale też można łatwo edytować zapisany wcześniej film.

Quick można pobrać ze sklepu Google Play.

Zobacz jak działa aplikacja Quick.

Screenshot_20201209-095640.jpg

Edytor wideo

Mało kto wie, że do systemu Windows 10 (w aplikacji Zdjęcia), dołączono Edytor wideo, będący zestawem narzędzi do tworzenia i edytowania klipów wideo, które można połączyć z muzyką, tekstem, efektami przejścia. Edytor wideo jest bardzo podobny w działaniu do prostego, intuicyjnego  i przyjemnego w użyciu poprzednika tego programu - Movie Maker'a.

Zobacz jak działa Edytor wideo.

Illustration.jpg