top of page

Programy i tutoriale do edycji dźwięku

Audacity - edycja dźwięku

Jak zacząć nagrywać dźwięk?

  • Zaczynamy od wybrania mikrofonu, którym chcemy nagrywać, sprawdzenia poziomu głośności, a następnie klikamy na czerwoną kropkę.

 
1.png

Większość przydatnych funkcji do edycji nagrania znajduje się w menu programu w opcji Efekt. Spośród dostępnych tu funkcji korzystamy z:

  • Normalizacji - dopasowuje standardową głośność dźwięku, co jest bardzo ważne zwłaszcza przy zbyt cichych nagraniach. Zaznaczamy całe nagranie poprzez Ctrl+A lub kliknięcie w lewy boczny panel,  klikamy w Efekt i w opcję Normalizacja, następnie potwierdzamy ok. 

2.1.png

Jeśli dźwięk po normalizacji jest zbyt cichy, możliwe, że na nagraniu pojawiły się dźwięki zbyt głośne w stosunku do całego nagrania - mogą to być różnorodne stuknięcia, kliknięcia, szuranie - dobrze jest ich się pozbyć, poprzez wycinanie lub zastosowanie ciszy i ponownie używamy normalizacji. I  podobnie - jeśli podczas nagrywania używaliśmy klikera w miejscach pomyłek to teraz usuwamy pomyłki i efekty klikania  i  jeszcze raz zrobimy normalizację.

2.png
  • Kompresor - wyrównuje głośność nagrania - zbyt głośne dźwięki zostaną stonowane, a zbyt ciche wzmocnione, dzięki czemu nagranie uzyska optymalną głośność. Zaznaczamy całe nagranie poprzez Ctrl+A i klikamy w Efekty i w opcję Kompresor i klikamy ok.

4.png
  • Redukcji szumu - każde nagranie zawiera szumy, ponieważ mikrofon zbiera nie tylko nasz głos, ale także inne dźwięki z otoczenia. Dzięki opcji usuwanie szumów, pozbędziemy się ich.

  • W celu użycia tego efektu zawsze starajmy się, aby na nagraniu pojawiła się kilkusekundowy fragment (do 10 s) “ciszy”, to znaczy bez żadnej narracji, na którym słychać tylko nasze otoczenie, bez szurania i innych dźwięków. Jest on potrzebny po to, by uzyskać próbkę, profil szumu. Taki fragment zaznaczamy kursorem, a następnie wchodzimy w Efektach w opcję Redukcja szumu i klikamy na Uzyskaj profil szumu. Następnie zaznaczamy całe nagranie poprzez Ctrl+A, ponownie otwieramy Redukcja szumu i klikamy Ok. Jeśli efekt jest niezadowalający można ostrożnie zmienić wartości odpowiadające za redukcję szumu i czułość, np. redukcja szumy 12,5 lub 13, czułość 6 lub 6,5. Z tymi wartościami trzeba uważać, zbyt duże mogą spowodować, ze głos stanie się metaliczny, “robotyczny".

3.png
  • deEsser - jest potrzebny po to by usunąć nieprzyjemne świszczenie i szeleszczenie przy wymawianiu sz, cz, ś, ć itd. Stosujemy na całości nagrania, jeśli się nie zawiesza, jeśli zawiesi, zaznaczamy kilkuminutowe np 3. min. fragmenty i  na nich stosujemy. Nic nie zmieniamy dajemy tylko ok.​

6.png
  • Noise Gate - (Bramka szumów) usuwa szumy, ale w inny sposób niż opcja Redukcja szumów. Dzięki Noise Gate możemy pozbyć się dźwięków, których Redukcja szumów nie zawsze obejmuje - takich jak zbyt głośny oddech. Warto skorzystać z instrukcji, dzięki której można poznać działanie tego pluginu i zobaczyć w jaki sposób można dopasować opcje Level reduction i Gate threshold do swojego nagrania.

Może się zdarzyć, że Level reduction (poziom redukcji) będzie za duży - stłumione będą niektóre końcówki wyrazów, warto wtedy podnieść jego poziom np. do -23, -25 lub więcej.

5.png
  • Efekt Bas i sopran - sprawi, że nasz głos uzyskuje głębsze, bardziej radiowe brzmienie, lecz jego użycie jest bardzo indywidualne - tu również warto eksperymentować, ponieważ każdy głos zabrzmi inaczej.

7.png
  • Limiter - na koniec może się zdarzyć, że w wyniku poprzednich edycji (zwłaszcza przy stosowaniu Efektu Bas i sopran), w niektórych momentach dźwięk wyjdzie poza skalę, pojawią się przebicia. W takie sytuacji można skorzystać ponownie z opcji Normalizacja, zwłaszcza wtedy, kiedy przebić jest wiele, np. przy, donośnych lub wysokich głosach. Jeśli chcemy tylko w niewielkim stopniu przyciąć zbyt wysokie częstotliwości, które mogą być nieprzyjemne w odbiorze i zachować głośność nagrania - zastosować Efekt Limiter. Limiter przycina zbyt wysokie tony do poziomu, który wybierzemy, bez zmiany pozostałych parametrów np. ogranicz do (db) -2 dB. Można stosować też  -2,5 do -3). 

8.png
  • deClicker - jeśli podczas odsłuchiwania nagrania usłyszymy mokre dźwięki - typu mlaskania, może je zniwelować deClicker. Zaznaczamy taki fragment i stosujemy efekt deClicker. Jeśli taki dźwięk występuje przed słowem można go wyciąć lub dać ciszę.

9.png
  • ​Dźwięk po edycji, zapisujemy w formacie WAV, jeśli potrzebujemy lepszej jakości lub MP3 (Plik ->Eksport->Eksportuj jako WAV lub MP3).

bottom of page