Programy do edycji dźwięku

 

Pierwszy raz nagrywając dźwięk często jesteśmy rozczarowani jego jakością. Możliwe, że w takim nagraniu pojawiają się szumy, niechciane dźwięki z otoczenia, jest on nagrany zbyt cicho, lub słychać pogłos pomieszczenia.

 

Co możemy zrobić, aby tego uniknąć? Problemy te możemy nieco zniwelować, jeśli zaopatrzymy się w dobry sprzęt i będziemy nagrywać w dostosowanym do tego pomieszczeniu, lecz niekiedy  dopiero edycja dźwięku w programach do tego przeznaczonych może całkowicie usunąć ten problem.

Audacity

Jednym z najpopularniejszych bezpłatnych programów typu open source jest Audacity, w którym oprócz podstawowych edycji takich jak wycinanie, przycinanie, kopiowanie, cisza, zawiera możliwość bardziej zaawansowanej, ale prostej w obsłudze edycji, dzięki której możemy sprawić, że nagrywany dźwięk będzie o wiele lepszej jakości. 

Audacity obsługuje formaty: MP3, WAV, AIFF, FLAC, Ogg Vobis oraz MIDI. Program Audacity dostępny jest dla wielu platform (Windows, Linux oraz MacOS).

Więcej na temat edycji.

Audacity można pobrać ze strony programu.

Audacity jest na bieżąco aktualizowany, oprócz wtyczek wbudowanych w program, można pobrać do niego wtyczki dodatkowe ze strony WikiAudacity.

 


 

Oceania Studio

Zupełnie darmowy narzędzie do nagrywania, edycji i modyfikowania plików dźwiękowych to edycji dźwięku, które pomaga przyspieszyć pracę. Łatwy w użyciu, szybki i funkcjonalny edytor audio. Jest bardzo precyzyjnym narzędziem do selekcji, łatwo jest zastosować ten sam efekt do wielu sekcji pliku. Posiada szeroką gamę efektów z łatwo dostępnymi wtyczkami. Łatwo eksportować swoje nagrania.to wieloplatformowy, łatwy w użyciu, szybki i funkcjonalny edytor audio. 

Oceania Studio można pobrać ze strony programu.


Power Sound Editor Free

Bezpłatny edytor Dźwięku, wyposażony w kilka bardzo przydatnych funkcji, takich jak wizualne edytowanie dźwięku, dzięki czemu miksowanie, kopiowanie i cięcie scieżek audio jest ułatwione i intuicyjne. Oferuje również szereg filtrów pozwalających na tworzenie takich efektów jak odszumianie, wzmacnianie dźwięku, normalizacja, efekt pogłosu, echa, chóru i wiele innych. Można w edytować dźwięk pochodzący z nagrań wideo. Pomaga nagrywać nowy plik audio z mikrofonu, karty dźwiękowej lub innych urządzeń wejściowych. Obsługuje formaty formatach MP3, WMA, WAV i OGG.

Power Sound Editor Free można pobrać ze strony programu.