top of page

ZESTAWIENIE MATERIAƁÓW ĆčRÓDƁOWYCH

POWSTANIE LISTOPADOWE 1830-1831

tematyczne zestawienie materiaƂów ĆșródƂowych opracowane w oparciu o ĆșródƂa wiedzy i informacji dostępne w zasobach Dolnoƛląskiej Biblioteki Pedagogicznej we WrocƂawiu i sieci bibliotek pedagogicznych Dolnego ƚląska.

Kobiety-w-powstaniu-listopadowym.jpg

BaraƄska Anna

Kobiety w powstaniu listopadowym 1830-1831 / Anna BaraƄska. Lublin : TNKUL. Wydaw., 1998. - 410 s.

​

Prezentowana ksiÄ…ĆŒka poƛwięcona jest patriotycznej dziaƂalnoƛci kobiet w latach 1830 - 1831 na terenie Królestwa Polskiego. Ze względu na rodzaj i zawartoƛć informacyjną zachowanych przekazów ĆșródƂowych, większoƛć rozwaĆŒaƄ skupia się na centrum ĆŒycia narodowego - Warszawie. Praca ma charakter rozprawy analitycznej, zawiera klasyfikację i typologię dziaƂaƄ podejmowanych przez kobiety. Problematyka związana z uczestnictwem Polek w walce o niepodlegƂoƛć potraktowana zostaƂa w sposób caƂoƛciowy.

Polskie-powstania-narodowe.jpg

Czajkowski Marcin

Polskie powstania narodowe / Marcin Czajkowski. Warszawa : Bellona, cop. 2016. - 104 s.

​

Między rozbiorami u schyƂku XVIII wieku a odrodzeniem Rzeczypospolitej na początku XX stulecia Polacy kilkukrotnie wzniecali powstania, dÄ…ĆŒÄ…c do odzyskania niepodlegƂoƛci. KaĆŒdorazowo stawali do walki z silniejszym przeciwnikiem i kaĆŒdorazowo mu ulegali, czego konsekwencją byƂo dokręcanie ƛruby polskiemu spoƂeczeƄstwu przez paƄstwa zaborcze. Nie sposób jednak oceniać XIX-wieczne zrywy narodowowyzwoleƄcze przez pryzmat doraĆșnych klęsk. Spór o ich sens, stanowiący echo konfliktu między romantykami a pozytywistami, ma charakter anachroniczny. Historyk WacƂaw Tokarz juĆŒ w 1933 roku stwierdziƂ, ĆŒe czyn zbrojny i praca organiczna byƂy dwiema stronami tego samego medalu. Jego kolega po fachu Szymon Askenazy napisaƂ o insurekcji koƛciuszkowskiej, ĆŒe nie mogƂa co prawda uratować paƄstwa, lecz ocaliƂa naród polski. Kolejne pokolenia dziaƂaczy patriotycznych pamiętaƂy o testamencie jej naczelnika: "Pierwszy krok do zrzucenia niewoli jest odwaĆŒyć się być wolnym". Powstanie listopadowe, a następnie styczniowe równieĆŒ nie przyniosƂy upragnionego celu, lecz nie pozwoliƂy, by zniknąƂ on zupeƂnie z oczu. Bez lat 1794, 1830–1831 i 1863–1864 nigdy nie nastąpiƂby rok 1918.

Trzy-powstania-narodowe.jpg

Kieniewicz Stefan, Zahorski Andrzej, Zajewski WƂadysƂaw

Trzy powstania narodowe : koƛciuszkowskie, listopadowe, styczniowe / Stefan Kieniewicz, Andrzej Zahorski, WƂadysƂaw Zajewski ; pod red. WƂadysƂawa Zajewskiego ; Instytut Historii. Polska Akademia Nauk. Wyd. 5 popr. i uzup. Warszawa : Wydawnictwo "KsiÄ…ĆŒka i Wiedza", 2006. - 428, [2] s.

​

Monografia trzech powstaƄ narodowych pióra wybitnych historyków. Autorzy omawiają nie tylko genezę, przebieg i znaczenie powstaƄ, ale dokonują szerokiego wprowadzenia w epokę, pokazując wydarzenia europejskie i okres przedpowstaniowy. KsiÄ…ĆŒka dotowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Dzieje-powstania-listopadowego-1830-1831.jpg

SokoƂowski August

Dzieje powstania listopadowego 1830-1831 / napisaƂ August SokoƂowski. PoznaƄ : "Kurpisz", 2002. - 317, [3] s.

​

KsiÄ…ĆŒka stanowi II tom z serii Powstania Polskie. PozostaƂe tomy to Insurekcja Koƛciuszkowska oraz Powstanie styczniowe, które w paĆșdzierniku równieĆŒ będą w sprzedaĆŒy. Komplet tych trzech tytuƂów opartych na solidnym materiale archiwalnym stanowi efektownie wydane monografie powstaƄcze. Bogata ikonografia; na tablicach mundury, portrety dowódców, drzewa genealogiczne, podobizny banknotów i faksymilia dokumentów z epoki.

Polska-ofensywa-wiosenna-w-1831-roku.jpg

Strzezek Tomasz

Polska ofensywa wiosenna w 1831 roku : zaprzepaszczona szansa powstania listopadowego / Tomasz StrzeĆŒek. Olsztyn : Wydawnictwo Uniwersytetu WarmiƄsko-Mazurskiego, 2002. - 292, [1] s.

​

Nowe, rozszerzone wydanie oparte o nowe ĆșródƂa i materiaƂy. Pierwsze kompletne opracowanie ofensywy wiosennej 1831 roku. Do ksiÄ…ĆŒki zostaƂ doƂączony aneks, w którym przedstawiona zostaƂa lista awansowanych za udziaƂ w dziaƂaniach ofensywy wiosennej (w niektórych przypadkach wymienione są czyny i ĆŒoƂnierze, którzy nimi się wykazali).

Powstanie-listopadowe.jpg

ƚliwiƄski Artur

Powstanie listopadowe / Artur ƚliwiƄski ; posƂ. Marian Marek Drozdowski. Warszawa : Muzeum NiepodlegƂoƛci : Oficyna Wydawnicza "Rytm", cop. 2013. - 239, [1] s.

​

O powstaniu listopadowym napisano juĆŒ wiele tomów. Roztrząsano jego przyczyny, popeƂnione bƂędy, opisywano przebieg nocy listopadowej i rozgrywające się bitwy: pod Iganiami, OstroƂęką, Olszynką Grochowską... Pomimo tego, ĆŒe pierwsze wydanie ksiÄ…ĆŒki Artura ƚliwiƄskiego ukazaƂo się juĆŒ w 1911 r. i od tego czasu pojawiƂy się nowe dokumenty, ĆșródƂa i komentarze, to nadal wyróĆŒnia się ona ƛwieĆŒoƛcią, sugestywnymi opisami i ĆŒywymi dialogami dzięki czemu czujemy się niemal naocznymi ƛwiadkami tamtych wydarzeƄ.

Wojna-polsko-rosyjska-1830-1831.jpg

Tokarz WacƂaw

Wojna polsko-rosyjska 1830 i 1831 / WacƂaw Tokarz ; [wstęp Marek TarczyƄski]. Warszawa : "Volumen" : Bellona, 1994. - 588 s.

​

Wojna polsko-rosyjska 1830 i 1831 stanowi ukoronowanie bogatego dorobku naukowego prof. WacƂawa Tokarza. Jest wzorcem wykorzystania ĆșródeƂ oraz odpowiedzialnoƛci we wnioskowaniu.

ByƂa prezentacją polskiego punktu widzenia wobec rosyjskiego dzieƂa gen. prof. Aleksandra K. Puzyrewskiego (Warszawa 1893) o niemal analogicznym tytule i na nie gorszym poziomie. Polski autor dysponowaƂ przewagą dorobku historiografii w ciągu okoƂo 40 lat. Obu badaczy Ƃączy ƛwiadome uĆŒycie w tytule sƂowa „wojna”, zamiast polskiego „bunt”. Zgadzali się więc zasadniczo co do wielkoƛci opisywanego fenomenu historycznego; polemika dotyczyƂa szczegóƂów nieraz pierwszorzędnej zresztą wagi. DzieƂo wydane w 1930 r. powƛciągliwie zostaƂo przyjęte w kręgach opiniotwórczych, w szczególnoƛci oficjalnych. Ć»adnej, powaĆŒnej krytyki nikt – naturalnie – nawet nie próbowaƂ. W PRL dzieƂo Tokarza tym bardziej nie miaƂo moĆŒliwoƛci zaistnienia. RozwodziƂo się nad wojną polsko-rosyjską, w której lenne Królestwo porwaƂo się – nie bez szans – na Imperium.

Powstanie-listopadowe-1830-1831.jpg

Zajewski WƂadysƂaw

Powstanie listopadowe 1830-1831 / WƂadysƂaw Zajewski. Warszawa : Bellona, cop. 2012. - 319, [1] s.

​

KsiÄ…ĆŒka jest pierwszą indywidualną syntezą powstania listopadowego. W odróĆŒnieniu od dotychczasowych prac na ten temat, geneza i przebieg powstania zostaƂy gƂęboko zakotwiczone w kontekƛcie europejskim. Wnikliwa analiza wewnętrznych sporów politycznych po nocy 29 listopada 1830 roku zostaƂa wsparta wyczerpującym opisem polskich zabiegów dyplomatycznych o poparcie rządów europejskich i europejskiej opinii publicznej. Dzięki studiom archiwalnym w ParyĆŒu i Brukseli, autor przeƂamaƂ tradycyjne sądy historyków polskich, wiÄ…ĆŒÄ…ce najczęƛciej klęskę insurekcji 1830 roku z niewiarą w zwycięstwo polskich wodzów naczelnych. PokazaƂ, ĆŒe pojawienie się polskiego paƄstwa na scenie Europy powiedeƄskiej (której wspóƂkonstruktorem byƂa imperialna Rosja) na drodze zbrojnego buntu, a potem osamotnionej wojny 1831 roku, nie miaƂo realnych szans.

Powstanie-listopadowe-1830-1831-polityka-wojna-dyplomacja.jpg

Zajewski WƂadysƂaw

Powstanie listopadowe 1830-1831 : polityka, wojna, dyplomacja / WƂadysƂaw Zajewski. ToruƄ : Wydaw. Adam MarszaƂek, cop. 2003. - 333 s., [28] s.

 

Powstanie listopadowe, legitymujące się olbrzymią literaturą w polskim i europejskim piƛmiennictwie, ciągle fascynuje historyków. Dlaczego ? PoniewaĆŒ postawiƂo ono przed opinią Europy ponownie sprawę polską, haniebnie rozstrzygniętą na kongresie wiedeƄskim.

ARTYKUƁY Z CZASOPISM ZA LATA  1999-2014

Bohun Tomasz

Królestwo Polskie kontra Imperium Rosyjskie / Tomasz Bohun. Mówią Wieki. - 2010, nr 11, s. 29-31

Liczebnoƛć, uzbrojenie wojska polskiego w czasie powstania listopadowego.

 

Czubaty JarosƂaw

I o czym tu mówić czyli powstanie listopadowe po 180 latach / JarosƂaw Czubaty. Mówią Wieki. - 2010, nr 11, s. 14-21

 

Filipczak PaweƂ

Powstanie listopadowe (1830-1831) : lekcja w klasie VI / PaweƂ Filipczak. Wszystko dla SzkoƂy. - 1999, nr 11, s.14

​

Jalonen Jussi

AĆŒ do gorzkiego koƄca / Jussi Jalonen ; tƂ. Patrycja Bukalska. Tygodnik Powszechny. - 2008, nr 20, s. 26-27

UdziaƂ fiƄskich ĆŒoƂnierzy w stƂumieniu Powstania Listopadowego (1830-1831) w bitwie pod Tykocinem.

​

Kasparek Norbert

Decydujące starcie : wyprawa na gwardię i bitwa pod OstroƂęką / Norbert Kasparek. Mówią Wieki. - 2011, nr 11, s. 42-46

Przebieg bitwy pod OstroƂęką w trakcie powstania listopadowego.

 

KarpiƄska MaƂgorzata

Polowanie na agentów : sprawa teczek w powstaniu listopadowym / MaƂgorzata KarpiƄska. Mówią Wieki. - 2005, nr 9, s. 10-15

Sposób postępowania z agentami tajnej policji carskiej przez wƂadze powstaƄcze.

​

KarpiƄska MaƂgorzata

Reduta Ordona : o pomyƂkach, mitach i manipulacjach / MaƂgorzata KarpiƄska. Mówią Wieki. - 2012, nr 1, s. 20-24

Fikcyjnoƛć legendy narosƂej wokóƂ obrony Reduty Ordona w 1931 r. podczas powstania listopadowego.

​

KarpiƄska MaƂgorzata

Spójrzmy na powstanie z innej strony / MaƂgorzata KapriƄska. Mówią Wieki. - 2011, nr 11, s. 12-15

Rozmowa z historykiem, prof. MaƂgorzatą KarpiƄską na temat Królestwa Kongresowego i powstania listopadowego.

​

KopczyƄski MichaƂ

Pod Stoczkiem i Boremlem : boje gen. Dwernickiego / MichaƂ KopczyƄski. Mówią Wieki. - 2011, nr 11, s. 48-53

Przebieg bitwy pod Stoczkiem i Boremlem w trakcie powstania listopadowego, w których wojsko polskie dowodzone byƂo przez gen. Dwernickiego.

 

Kovacs Istvan

"Pamięć bohaterskiego puƂkownika" : o kilku nazwiskach / Istvan Kovacs. ƚląski Kwartalnik Historyczny Sobótka. - 2009, nr 2/3, s. [455]-461

Postać puƂkownika Leopolda Surmackiego, uczestnika powstania listopadowego i węgierskiego.

​

KoĆŒuchowski Adam

GƂęboka noc listopadowa / Adam KoĆŒuchowski. Polityka. - 2010, nr 48, s. 62-64

Okolicznoƛci wybuchu powstania listopadowego i braku wiary w powodzenie ze strony doƛwiadczonych polityków i ĆŒoƂnierzy.

​

Krawczyk Marek

Rozsypanka ukƂadanka / Marek Krawczyk. Mówią Wieki. - 2011, nr 11, s. 28-31

Przegieg pierszego dnia powstania listopadowego.

​

Krowicki StanisƂaw Ludwik

Szkolnictwo w czasie powstania listopadowego / StanisƂaw Ludwik Krowicki. Gazeta Szkolna : aktualnoƛci. - 2007, nr 39/40, s. 26

​

Mackiewicz MichaƂ

OrÄ™ĆŒ wojny 1831 roku / MichaƂ Mackiewicz. Mówią Wieki. - 2011, nr 11, s. 69-73

 

Markowski Damian

Hej, kto Polak , na rakiety / Damian Markowski. Mówią Wieki. - 2011, nr 11, s. 66-68

Wykorzystanie rakiet podczas walk w czasie powstania listopadowego przez polski Korpus Rakietników.

 

Piotrowski Andrzej Janusz

Powstanie narodowe w latach 1830-1831 / Andrzej Janusz Piotrowski. Biblioteka - Szkolne Centrum Informacji. - 2010, nr 6, s. 16-18

Powstanie listopadowe w dokumentach i literaturze.

​

Sienkiewicz Henryk

Bohaterowie drugiego planu : ƛladami Powstania Listopadowego / Henryk Sienkiewicz. Poznaj Swój Kraj. - 2005, nr 10/12, s. 12-14

ƚlady i pamiątki po listopadowym zrywie na Mazowszu.

 

Szlanta Piotr

Buntownicy czy apostoƂowie wolnoƛci : Prusy i Niemcy wobec powstania listopadowego / Piotr Szlanta. Mówią Wieki. - 2010, nr 11, s. 50-54

​

Szlanta Piotr

Na ostrzach bagnetów : Austria wobec powstania listopadowego / Piotr Szlanta. Mówią Wieki. - 2011, nr 11, s. 78-82

BroƄ stosowana przez wojska polskie i rosyjskie podczas powstania listopadowego.

​

TaĆșbirek Dariusz

Powstanie nas WisƂą / Dariusz TaĆșbirek. Mówią Wieki. - 2011, nr 11, s. 54-58

Walki w czasie powstania listopadowego w rejonie ƛrodkowej WisƂy, między wojskami dowodzonymi przez gen. Józefa Dwernickiego a gen. Cypriana Krentza.

 

Tokarz WacƂaw

Początek wojny polsko-rosyjskiej wedƂug WacƂawa Tokarza / WacƂaw Tokarz. Mówią Wieki. - 2010, nr 11, s. 32-37

Przebieg wojny polsko-rosyjskiej podczas powstania listopadowego.

​

WęgƂowski Adam

W cieniu Emilii / Adam WęgƂowski. Tygodnik Powszechny. - 2010, nr 47, s. 35-36

Kobiety w powstaniu listopadowym - legenda Emilii Plater.

​

Wojtach Ɓukasz

Kunktatorzy ? : wodzowie powstania listopadowego / Ɓukasz Wojtach. Mówią Wieki. - 2011, nr 11, s. 37-40

DziaƂania przywódców powstania listopadowego - ChƂopickiego i Skrzyneckiego.

​

 

POWSTANIE W LITERATURZE

​

CaƂek Anita

Dramat Mickiewicza - o Powstaniu Listopadowym w jego biografii raz jeszcze / Anita CaƂek. Ruch Literacki. - 2009, z. 4/5, s. [327]-343

Wątek Powstania Listopadowego w ĆŒyciu Adama Mickiewicza.

​

KarpiƄska MaƂgorzata

Satyra powstania listopadowego / MaƂgorzata KarpiƄska. Mówią Wieki. - 2010, nr 11, s. 42-45

​

"Kordian". Cogito. - 2017, nr 2, s. 46-47

Polemika Juliusza SƂowackiego z Adamem Mickiewiczem na temat klęski powstania listopadowego. Lektura na maturę z języka polskiego.

 

"Kordian" Juliusza SƂowackiego. Cogito. - 2014, nr 18, s. 38-39

Streszczenie "Kordiana" oraz ukazanie obrazu powstania listopadowego w utworze.

​

Piotrowski Andrzej Janusz

Powstanie narodowe w latach 1830-1831 / Andrzej Janusz Piotrowski. Biblioteka - Szkolne Centrum Informacji. - 2010, nr 6, s. 16-18

Powstanie listopadowe w dokumentach i literaturze.

​

​

SCENARIUSZE

​

Beller Robert

180. [Sto osiemdziesiąta] rocznica wybuchu Powstania Listopadowego / Robert Beller. Poradnik Bibliotekarza. - 2010, [nr] 11, s. 39-41

Propozycja lekcji, którą mogą wspólnie poprowadzić nauczyciele historii, poloniƛci, a takĆŒe bibliotekarze.

​

GaliƄska-Szafran Lidia

Powstanie listopadowe w historii i literaturze : pomysƂ na cykl lekcji bloku humanistycznego w klasie VI / Lidia GaliƄska-Szafran. Wszystko dla SzkoƂy. 1999, nr 11, s. 12-13

​

​

bottom of page